Banner
Ориент експрес

Предвремени избори пред портата

izbori glasanjeКолку е неуспешен или успешен референдумот, ќе се види во парламентот наредните денови. Консултацијата со околу 700.000 граѓани, колку што гласаа на референдумот, политичарите многу добро знаат што значи. Дали е тоа добар предзнак да се гласа за уставни промени и да се прифати договорот со Грција или да се оди на предвремени избори ќе биде големата тема што ќе ја преокупира јавноста и ќе ги зголеми тензиите.

Но, едно е сигурно – оваа бројка од 700.000 гласачи јасно кажува дека не се доведени во прашање ниту евроинтеграциите ниту договорот со Грција.

Доколку ВМРО-ДПМНЕ ја игнорира оваа референдумска бројка и не ги поддржи уставните промени, предвремените избори се неминовност и ќе се одржат до крајот на годината, поточно во декември.

Што значат овие близу 700.000 граѓани кои цврсто стојат на ставот за влез во ЕУ и во НАТО ќе се уверат сите што стојат на патот на историјата за иднината на Македонија.

Од независноста на Македонија за изминатите 27 години ниту една политичка партија на ниту едни избори не добила повеќе од 500.000 гласови, дури и победничките големи коалиции на повеќе партии немаат над 500.000 гласа.

Во овој случај коалицијата на европските партии без разлика дали е предизборна или постизборна ќе книжи над 650.000 гласа што ќе обезбеди повеќе од две третини пратеници и на многу полесен начин остварување на стратегиските државни интереси. Само за илустрација, доволен е податокот дека ВМРО-ДПМНЕ владееше 11 години и на ниту едни избори не ја достигна бројката колку што на вчерашниот референдум гласаа граѓаните „за“ Европа. Напротив, просекот на сите изборни победи на ВМРО-ДПМНЕ се движи околу 380.000 до 400.000 гласа (ако ги исклучиме сателитските партии во коалициите), исто колку и на СДСМ.

Вториот факт, кој малку се зема предвид е тоа што редовно во Македонија околу 25 до 30 проценти од граѓаните апстинираат, не гласаат што сигурно не се гласови на некаков партиски организиран бојкот. Проблемот со Избирачкиот список, немањето попис и иселените граѓани во странство сигурно ја намалуваат бројката на околу 1.350.000 граѓани кои се потенцијални гласачи.

Ако овие претпоставки на повеќе стручни луѓе се точни, тогаш и на овој референдум е постигнат цензус. Но да не правиме претпоставки, без оглед колку се реални, тие не важат додека не се исчистат избирачките списоци и не се направи попис. Во секој случај ако наредните денови не се постигне меѓупартиски договор за уставни промени во најбрз можен рок треба да се одржат вонредни парламентарни избори. Во спротивно, секое одолговлекување ја носи државата во опасно води да се врати не на кандидатскиот статус за членство во НАТО и во ЕУ, туку многу поназад на стартот од пред 27 години.

Тоа би била најголемата катастрофа што може да ја снајде Македонија. Кој колку е виновен за тоа нема да значи ништо, како што не значи во ниту една држава која се распадна во изминатите 30 години.

(Објавено во Независен весник)

Коментирај:

коментари:

Овој текст има 13 коментари

 1. nacional-patriot

  Ne glasaa 700 000 glasachi za,tuku 600 000.So ovie glasovi,SDS,DUI,BESA nema da osvojat dvotretinsko mnozinstvo na narednite parlamentarni izbori.Izbirachkiot spisok e realen,inaku,ako ne beshe,rezhimot kje go prochisteshe spisokot zatoa shto kje mu odgovarashe za cenzusot.Islenite,odnosno onie koi zhiveat vo stranstvo si imaat makedonsko drzhavjanstvo i dokolku sakaa,mozhea da glasaat,nikoj ne gi sprechuvashe,no ne glasaa zatoa shto ne sakaa da glasat.Ova e golem udar za rezhimot.Ne samo shto ne stignaa do 50%,tuku ne stignaa ni do 40%.Ova e pochetok na krajot na megjupartiskiot dogovor megju SDS i SIRIZA.

 2. Ајван Доктор®

  609.813 гласови се многу повеќе од оние кои ги добиле СДСМ и ВМРО-ΔΡΠΑΜΕ, или од било која друга партија поединечно секоја на избориве и оттаму е сосема легитимна бројка. Ако може да одлучува за мене некој избран со 400.000-500.000 гласови, тогаш може и со 609.000. Мноштвото, не значи секогаш и ум, особено кога имаме полуписмен свет со диплома и голем број учени недоучени. Оние во дијаспората (повторно грчки збор) ниту на претходните избори не гласаа во голем број, па зошто би ги интересирало како ни е, кога претежно си се средени таму и со работа и со престојувалиште!? Ниту договорот со Грција е штетен по Македонија, ниту ги загрозува националниот идентитет или јазикот, а најмногу со него добиваат оние Егејци кои опиени од национализмот и примитивизмот од стеблото не ја гледаат шумата.

 3. nacional-patriot

  Rezultat od referendum,pravilno e da se sporeduva so rezultat od drug referendum,a ne so dobieni glasovi za partii i pretsedateli.Bidejki kompromisierite na ovoj referendum mu davaa vazhnost i istorisko znachenje kako shto beshe vazhen i istoriski referendumot shto go imashe vo 1991 godina,a i gi sporeduvaa,neka go sporeduvaat rezultatot so rezultatot od toj referendum.Ama ne im e zgodno zatoa shto onie koi glasale za na ovoj refrendum,se mnogu,mnogu pomalku od onie koi glasale za na referendumot vo 1991 godina.Megjupartiskiot dogovor e shteten za Makedonija i za Makedoncite.

 4. Ајван Доктор®

  Според Законот за референдум има два вида референдуми во Македонија: референдум за одлучување и референдум за консултирање. Според членот 8. став 2) од законот: „Одлуката донесена на референдумот за одлучување е задолжителна“. Според истиот член, став 3) „Одлуката донесена на референдум за консултирање (каков што беше овој) е незадолжителна“, што значи дека нема никаква правна обврска да се постапува според неговите резултати. Воедно и оној во 1991 година имаше двосмислено прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“, а бидејќи беше референдум за одлучување неговиот резултат ја обврзуваше секоја наша досегашна влада да работи и на иден сојуз на суверени држави на Југославија, не само да прогласи самостојност на државава. Она што јас го говорам е твоето „vox populi, vox dei“, кое има една ситна маана – за да се испочитува волјата на народот потребно е тој истиот да е образован и писмен. Искрено, јас не можам, ниту сакам да се водам според волјата на неписмени и недоволно образовани сурати, ниту можам сопствениот (ниту мојот национален) идентитет да ги предадам во нивните раце.

 5. nacional-patriot

  Rezhimot znaeshe deka narodot e protiv megjupartiskiot dogovor i zatoa napravi referendumot da bide neobvrzuvachki.Sepak,kompromisierite mu davaa isto znachenje kako onoj referendum vo 1991 godina,iako toj beshe obvrzuvachki.Toa shto edniot beshe obvrzuvachki,a drugiot ne,ne znachi deka ne treba da se pravat sporedbi na rezultatite od referendumite.I ovoj da beshe obvrzuvachki,kje si beshe ovoj rezultat, koj shto e porazitelen za rezhimot.Ne treba da se navreduva narodot poradi toa shto ne podlegna na idiotskata propaganda od rezhimot.

 6. Ајван Доктор®

  Договорот е потпишан меѓу две легални влади, па оттаму невозможно е тој да претставува „меѓупартиски договор“ бидејќи ги засега државите, а не партиите. Во име на државата го потпишаа нејзини претставници кои имаат право да го потпишат. На референдумот од 1991 година, веќе објаснив дека прашањето беше двосмислено и поголемиот дел од Македонците гласаа „за иден сојуз на суверени држави на Југославија“ одошто „за самостојна Македонија“. Впрочем не знам како ќе ги разлучиш тие две прашања за да ме убедиш дека повеќето гласови биле за самостојност? Воопшто не го навредувам народот кажувајќи ја вистината за него. Можеби тоа некого го боли, но таква е вистината за нашиов народ – прост е, неначитан, површен и неписмен во поголем дел.

 7. nacional-patriot

  Kje napisham ushte ednash.Formalno da,no dogovorot sushtinski e megjupartiski.Samo tie dve partii se srekjavaa,pregovaraa,potpishuvaa.Vazhnoto megju ovoj referendum i toj od 1991 godina e sporedbata na glasovite,a ne sporedbata na prashanjata,bidejki rezhimot se fali deka glasovite za promena na imeto na referndumot e pogolem od osvoenite glasovi na partiite i pretsedatelite i toa e pogreshno sporeduvanje zatoa shto realno sporeduvanje treba da se pravi na referndumot so drug referendum,ama na rezhimot toa ne mu odgovara i zatoa toa go izbegnuva.Razbirlivo zoshto go izbegnuva zatoa shto e mnogu porazitelno za rezhimot.Toa shto voljata na narodot ne e po kjef za rezhimot na ovoj referendum,ne znachi deka poradi toa narodot e prost,nepismen.

 8. Ајван Доктор®

  Договорот е потпишан меѓу две легално избрани влади, затоа и тие преговараа како претставници на две влади на суверени држави. На тој начин невозможно е тој да претставува „меѓупартиски договор“ бидејќи ги засега државите, а не партиите. Таква претстава може да имаат само воспалени „патриоти“ никој друг. Владите на двете земји ги претставуваат сите нивни граѓани, а не само една нејзина нација, или поединечна партија. Спинот е во тоа што ВМРО-ДПМНЕ успеа да го претстави како штетен за Македонците и нашиот идентитет, што воопшто не одговара на вистината, иако самите направија енормно поголема штета по истиот тој национален идентитет пропагирајќи будалаштини како вистини. Впрочем, тие од самиот момент на доаѓање на власт започнале тајни преговори со Грција, што го докажува и документот објавен на Викиликс. Јасно и гласно укажува дека предлогот е на нашите преговарачи и дека го прифаќаат терминот Северна. Она што е најбитно, секоја досегашна влада на РМ од донесувањето на резолуцијата за наше признавање како држава ФИРОМ, водеше преговори со Грција, но трагично е што токму овие кои се претставуваа како најјјгоООоолемми му работеа на народов тајно и зад грб, обидувајќи се во 2009 да ја протнат во НАТО без референдум со додавка во името. Веројатно се нашол некој „паметен“ кој му сугерирал на Гвујица дека ќе му се лизне престолот ако го стори тоа – поточно, ќе ја изгуби можноста да си го преполни џепчето. Доказ за тоа дека истава „патриотска“ влада работела на промена на името е и интервјуто на неофицијалниот нивен портпарол Мирка Велиновска дадено за Радио Мелбурн со новинарот Дончо Ангелоски (уште стои на Јутјуб).

  Народов не ни е прост, неписмен и површен затоа што се спротиставил на владава по прашањето на референдумов, туку затоа што во неговата суштина е таков. Тоа му е карактерна особеност.

 9. nacional-patriot

  Prodolzhuvash so formalnosta da ja potisnuvash sushtinata za megjupartiskiot dogovor.Vrhushkata od prethodnata vlast praveshe idiotshtini,verojatno tie se obidele da ja napravat i najgolemata,no barem ne se osmelija.Toj si go prepolnil dzepcheto,no aktuelniot rezhim se ushte ne go stava vo zatvor,iako presudata e donesena pred nekolku meseci.Makedonskiot narod ne e nitu podobar,nitu polosh od drugite narodi.

 10. Ајван Доктор®

  Суштината вели дека треба да се однесуваме според одредени закони и правила за да не настане хаос. Законите велат дека меѓудравни договори ги потпишуваат претставници на државата, а меѓупартиските претставници на партијата. Секаде во светот, претставници на државата се оние кои ќе добијат доверба, мандат и мнозинство да владеат. Кој ќе успее да го направи тоа мнозинство, тој владее. Кога спомнувам мнозинство, секако не мислам на повеќе гласови за одредена партија, туку на парламентарно мнозинство. Во случајов Заев и Ципрас се претставници на Држави, а не на партии, договорот е потпишан од министри за надворешни работи на двете земји, а истиот се однесува на прашања што меѓусебно ги засегаат двете држави, па оттаму не може да биде меѓупартиски бидејќи таквиот би се однесувал на проблемите кои ги засегаат две (или повеќе) партии.

  Врхушката од претходната власт ја спречи да направи глупост единствено желбата за богатење и за моќ, а не чувството за патриотизам. Тоа што тој уште не е во затвор е работа на судските, обвинителните и полициските органи кои со години (цела деценија) беа градени и надградувани од партиски кадри во 90% од случаите.

  Македонскиот народ е најнеписмениот, најпростиот и најнеукиот на Балканов, после нашиве Албанци. Говорам – нашиве Албанци, бидејќи оние во Албанија имаат далеку повисок степен на ученост и писменост.

 11. nacional-patriot

  Povtorno kje ti napisham deka so formalnosta ja potisnuvash sushtinata.Nekni napishav zoshto sushtinski dogovorot e megjupartiski.Zar sudiite,obvinitelite,policijata se sega nezavisni i odluchuvaat bez rezhimsko vlijanie?Zar mislish deka tie kadri se ushte ne smenile strana i ne stanale predani na rezhimot?Zar seriozno mislish deka nivnite odluki se avtonomni?Da be,sudiite vo apelacija samite si reshile da ja odlozhat odlukata za Gruevski,dali kje mu ja prifatat zhalbata ili otfrlat.Nemoj samo da mi napishesh deka rezhimot nema nishto so taa nivna odluka.Nemoj da mi napishesh deka sudstvoto stanalo nezavisno.Makedonskiot narod mnogu te nalutil.

 12. Ајван Доктор®

  Вешто се обидуваш од црното да направиш бело, а од белото црно. Не може да биде меѓупартиски договор оној кој го потпишуваат легално избрани претставници на некоја држава, ниту може да биде таков договор оној кој се однесува на меѓудржавни односи – таа е суштината. Се обидуваш на алогијата што ја искажа да ѝ дадеш смисол, што е сосема невозможно. Судии со идеолошки испрани главички ќе сторат сè да си го заштитат својот вожд, ама ти ги превртуваш работиве, небаре судството наеднаш останало без оние што судеа по желба на Гвујица. Нема да ти кажувам дека судството станало независно, туку напротив – тоа е и натаму зависно од еден ист центар. Од истите луѓе не можеш да очекуваш промени и напредување, бидејќи истите си пројдоа неказнето. Македонскиот народ не ме налутил, туку го опишувам сосема реално, онаков каков што го гледам секојдневно, без општо прифатениот субјективизам. Ако не се гледаме самите себеси реално во одразот, никогаш нема да се промениме и вечно ќе си талкаме во мракот.

 13. nacional-patriot

  Sushtinata e deka vo megjudrzhavnite odnosi,konkretno za ova,se odnesuvaat kako samo rezhimite vo dvete drzhavi da postojat,a kako da ne postoi opozicija i kritchna masa vo narodot koj ne go odobruva odnesuvanjeto na rezhimot.Za vakvo vazhno neshto,takvoto odnesuvanje e nedozvolivo i toa shto e proizlezeno od takvoto odnesuvanje,ne mozhe nikako poinaku da se nareche,osven megjupartiski pazarlak.Istite sudii si se ostanati,no tie si smenija strana,odnosno se priklonija i adaptiraa na ovoj rezhim.Mora da se napomene deka groto od sudiite se istite onie koi bea izbrani vo 1996 godina od onoj ozoglasen sostav na parlamentot vo periodot od 1994 do 1998 godina.Kako da ima doza na omraza kaj tebe sprema narodot.Pa zatoa li taka go percepirash narodot?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *