Banner
Ориент експрес

Ајде да го изметиме дворот

metlaАјде да го исчистиме ова парче земја, да го изметиме убаво сопствениот двор од бербатлакот што го направија тие што сè испоганија, што сеат омраза и лаги. Да покажеме дека не сме такви, дека нашиот народ не е таков, туку валканиците се само од една шака бедници која крена голема ѓурултија со закани и лага дека ја спасуваат татковината, дека ги спасуваат идентитетот на Македонецот, јазикот и верата, а всушност се впрегнати, свесно или несвесно, со знаење или незнаење, сеедно, да ја попречуваат правдата и да спасуваат криминалци и насилници кои цела деценија без срам и перде, без контрола, го ограбуваа, го осиромашија и го понижија својот народ како никој досега. Го окрвавија парламентот, светото место на демократијата во нормалниот свет, претепувајќи народни избраници. Должни сме да го исчистиме сметот за иднината на нашите поколенија да не живеат во изолација и во депонија. Треба само да кажеме за што сме: за или против. Доволно е таа пресуда да ја дознае и светот, дека не сме такви какви што нè прикажаа и нè посрамотија нашите лажни патриоти кои проповедаат дека државата се спасува со криење под јорган планина и со правење ајвар, со гледање сеир на најголемиот историски ден од осамостојувањето на Македонија.

Така најдобро ќе им кажеме на нашите пријатели, светските државници и јавни личности, кои се заложија за европската иднина на Македонија, дека навредите изречени кон нив не се дело на македонскиот народ и на граѓаните на Македонија, туку на последното прибежиште на криминалците кои се кријат зад патриотизмот, какви што има и во нивните земји. Не мислат граѓаните на Македонија дека канцеларката Ангела Меркел е нацист, напротив, згрозени се од мустаќите на Хитлер залепени на нејзиното лице, тие знаат дека и Германија и Меркел се пријатели, најголеми деловни партнери, наши донатори и поддржувачи. Тие знаат дека Ангела Меркел уште пред повеќе од две години во Дубровник кажа дека мора нешто да се направи Македонија да стане членка на НАТО и на ЕУ. И, ете, нешто се направи. Нешто значајно и големо.

Македонците знаат што значи поддршката на Франција и на претседателот Емануел Макрон, го знаат и тоа дека само болни умови можат да го нарекуваат педофил и потаен хомосексуалец. Доналд Трамп е претседател на најголемата светска велесила Америка, наш стратегиски партнер. Критикуван е жестоко и во својата земја и во светот, тоа е суштински дел на демократијата. Но која беше причината да се навредуваат во Македонија само затоа што го поддржуваат нашето членство во НАТО и во ЕУ. Не остана ниту еден од светските политичари и државници кој не беше навредуван во Македонија и на кој не му беше одржана лекција дека се наши непријатели и учесници во геноцид кон македонскиот народ, дека се носители на големиот заговор за уништување на Македонците и на Македонија.

Ај што ги исплукаа нашите пријатели од другите земји и првите комшии, кои доаѓаат секој ден во Македонија од сите страни на светот и од соседството да ни кажат да не ја испуштиме историската шанса, истите луѓе и внатре во државата ја распретаа пепелта и ги извадија неизгасените жарчиња да го распалат повторно огнот на омраза и нетрпеливост на Македонците со Македонците и на Македонците со сите други што живеат во Македонија со векови. Во тоа се вклучија и партиските владици и наместо молитви и вера во бога, откриваат изроди и предавници, фрлаат клетви и анатеми, проповедаат омраза и братоубиствена војна, сиромаштија и заостанатост. Духовниците, црковните великодостојници, се изедначија со осомничените патриоти и пропагираат лаги во црквите. Велат, ќе исчезнат Македонците. Лажат. Всушност, можат да исчезнат само ако се прифатат нивните грешни молитви. Предводени од нивниот духовен и световен татко Ѓорге Иванов проповедаат по белиот свет дека ќе останеме без македонскиот јазик. Пак лажат. И лингвистичката наука и светот одамна го признале македонскиот јазик на кој се напишани милиони дела. Тоа го признава и договорот со Грција. Велат ќе сме го изгубеле државјанството. Пак лажат. И државјанството и националната припадност Македонец, како и јазикот македонски, остануваат негибнати како дел од светското цивилизациско право и светските закономерности и научни вистини. Над 20 земји во светот имаат во името географска додавка, западна, северна, јужна, источна, горна, долна… а во ниту една од нив по тоа не се одредува националната припадност.

На 1 октомври Македонците ќе се разбудат како Македонци, ќе зборуваат и пишуваат на македонски јазик, ќе ја имаат истата вера и истиот идентитет. Ќе бидат еден голем чекор поблиску до цивилизираниот свет. Сите нè чека една деценија тешка и мачна работа, многу сопки и подметнувања. Од идната година почнува најважната деценија за иднината на Македонија, која треба да се одработи храбро ако сакаме да направиме европска држава. Ќе има работа за сите, за повеќе влади, партии и парламентарни состави, за многу јавни личности, институции, научници, уметници, спортисти, деловни луѓе, медиуми и граѓани. Ако успееме да направиме европска држава прифаќајќи ги европските вредности, тоа ќе биде најголема потврда на идентитетот, на посебноста и на одржливоста на мултиетничките и мултикултурни општества. Ајде да кажеме за што сме, вреди да се обидеме. Најлошо е да се предадеме без борба.

(Објавено во Независен весник)

Коментирај:

коментари:

Овој текст има 32 коментари

 1. nacional-patriot

  Koga spomna deka ima povekje od 20 zemji koi imaat geografski dodavki,redno kje beshe da gi napisheshe.Barem pet kako primer.No ti podrazbirash kako zemji so takvi dodavki,pokraini ili provincii?Takvi ima mnogu,no bidejki se pokraini ili provincii,a ne drzhavi,imaat geografski odrednici.Ima samo dve drzhavi vo svetot koi imaat geografski odrednici.Juzhnoafrichkata Republika i Demokratska Republika Timor-Istok.Vo prviot sluchaj,drzhavata nema konkretno etnichko ime,tuku nejzinoto drzhavno ime samo odreduva kade se naogja drzhavata,vo juzhniot del od kontinentot Afrika.Zatoa taa drzhava ne mozhe da se zema kako primer za nekoja drzhava so nekoe konkretno etnichko ime na koe e dodadena geografska odrednica.Takva taa ne e.I vtoriot sluchaj,drzhava koja e ponova,od 2002 godina,e so geografska odrednica posle imeto Timor,a ne pred imeto.Taka mnogu ne se namaluva znachenjeto na nivnoto ime.Da ne bidam pogreshno sfaten,za mene ne e prifatlivo odrednica da stoi pred imeto Makedonija,ni posle imeto Makedonija.Timor toa mozhe da si go dozvoli zatoa shto taa drzhava ne e sozdadena so i vrz etnicko timorsko.Ne postoi etnichki timorski narod,pa zatoa si dozvolile odrednica.I ovoj primer ne mozhe da se zeme kako argument za toa kako odrednica do ime na nekoja drzhava,ne se reflektira na nazivot na narodot vo taa drzhava.Zakluchokot e deka ovie dve drzhavi se veshtachki tvorbi,proizlezeni od kolonijalno vladeenje i koi ne mozhat da bidat pozitiven primer za Makedonija.Ne postoi drzhava vo svetot so etnichko ime,a da ima geografska i vremenska dodavka.

 2. Ајван Доктор®

  Постојат Јужна и Северна Кореја, Централноафриканска Република, Јужен Судан, па држави кои не се признаени од повеќе држави како Јужна Осетија и Северен Кипар, имавме Источна и Западна Германија, Јужен и Северен Виетнам, Јужен и Северен Конго (едниот стана Демократска Република Конго, едно време и Заир, другиот Република Конго)… па дури и делумно признаени и непризнаени држави како што се Косово и Палестина, или (бидејќи ги бараме со географска одредница) Јужна Осетија или Северен Кипар. Да не говорам пак, колку држави има кои своето име го смениле, или кои дома се викаат сосема поинаку од името под кое се признаени во ОН (Суоми, Шќипери, Хајастан, Елас, Маѓарошсаг, Свериге.,.). Суштината е што ниту еден од овие народи во држави со географска одредница не ја носи придавката „северен“ или „јужен“ (и во Јужна и во Северна Кореја живеат Корејци, и во Јужен Судан и во Судан живеат луѓе кои ги нарекуваме Суданци иако меѓу нив има стотини разни етнички, племенски и јазички групи) , па очигледно паѓа во вода и тврдењето дека името го менувало или одредувало идентитетот. Повторно ќе спомнам, Македонија најубаво ќе ја детерминираше името Славомакедонија, а македонскиот народ терминот Славомакедонци, но за жал во меѓувреме се испородија некои внуци на гркот Александрос кои „ништо не даваат“, па ниту името, ниту знамето… Ама, први се кога треба да земат.

 3. nacional-patriot

  Ne postojat Juzhna i Severna Koreja.Postojat Republika Koreja i Narodna Demokratska Republika Koreja.Zatoa Korejcite ne se Severni,ni Juzhni.Da, postojat i ushte dve drzhavi so geografska odrednica,no i tie kako Juzhnoafrichkata Republika i Timor-Istok bile kolonii i isto kako JAR i Timor-Istok ne se sozdadeni od dominanten etnichki narod so ist naziv,kako imeto na teritorijata,odnosno drzhavata.Centralnoafrikanskata Republika isto kako JAR,nema konkrteno drzhavno ime,tuku naziv koj ja odreduva mestopolozhbata na taa drzhava vo centralniot del od Afrika.Juzhen Sudan ima logika da ima geografska odrednica zatoa shto postoi druga drzhava so ime Sudan,a Juzehen Sudan do pred nekolku godini beshe del od Sudan.Nema etnichki sudanski narod,a da imashe, taa dodavka kje se reflektirashe na nazivot na narodot.Nema druga drzhava so ime Makedonija osven Republika Makedonija,pa zatoa idiotski e na edinstvena drhava Makedonija da se stava dodavka.Neumesno e vakvite drzhavi da se davaat kako reper ili primer za Makedonija.Ne sporeduvaj so Makedonija i nepriznati drzhavi kako Juzhna Osetija,Severen Kipar.Vo celiot KIpar ne postojat etnichki Kiparci.Ne postoeja ni Zapadna Germanija,ni Istochna Germanija.Sojuzna Republika Gremanija i Demokratska Republika Germanija,a ovaa vtorata se pretopi vo Sojuzna Republika Gremanija.Nemashe ni Severen Vietnam,ni Juzhen Vietnam.Demokratska Republika Vietnam i Republika Vietnam.Posle voeniot poraz na SAD,Republika Vietnam se pretopi so Demokratska Republika Vietnam vo obedinet Vietnam so naziv Socijalistichka Republika Vietnam.Ima Demokratska Republika Kongo i Republika Kongo.Nekoi drzhavi si smenile ime,no bez pritisok i ne po zhelba od druga drzhava.A nekoi drzhavi si gi vratile starite iminja i gi otstranile kolonijalnite.A ne se za primer za Makedonija ni drzhavite,koi nivnite izvorni nazivi se poinakvi od megjunarodnite zatoa shto tie drzhavi nemaat geografski,ni vremenski dodavki do nivnite iminja,ni za vnatreshna,ni za nadvoreshna upotreba.Geografska i vremenska dodavka na etnichko ime na nekoja drzhava,go odreduva so dodavkata i nazivot na narodot vo taa drzhava i toa ako nazivot na narodot e ist so onoj za drzhavata.

 4. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče,
  Македонија не е „етничко име“. Нејзиното име етимолошки потекнува од старогрчкиот („античкомакедонскиот“) збор поточно од придавката μακεδος која значи висок, тенок, или од самиот грчки збор μηκεδανος, кој значи долг и нема врска со било кое значење на современиот македонски јазик (има теории кои велат дека потекнува дури и од грчкиот збор κυδώνι („кидони“) кој значи дуња – макидони, „земја на дуњите“), а со сигурност лингвистиката (онаа светскана, не оваа македонскава) потврдила дека си имаат свое значење во современиот грчки јазик, но не и во словеномакедонскиот, единствениот познат јазик на овдешните Македонци. „Етничноста“ името Македонија ја добива дури во XIX век, и тоа при крајот на векот. Тогаш под жестокоста на бугарската пропаганда (виа Русија) започнува користењето на името со етнички предзнак, но како еднороден народ со Б’лгарите, кој само живее на територија која не станала Б’лгарска, односно – им пропаднал сонот за Санстефанска Бугарија.

  Секако, официјалните имиња на Северна и Јужна Кореја во Обединетите Нации е Демократска Народна Република Кореја (за северната) и Република Кореја, но… Ако одиме по таа легислатива виа ОН и по твојава логика на инаетење, тогаш не постои ниту Република Македонија туку единствено – The Former Yugoslav Republic of Macedonia, или во превод Поранешната Југословенска Република Македонија. Исто е и со Источна и Западна Германија, Јужен и Северен Виетнам, Јужен Судан, Горна Волта…

  Македонија со мнозинско македонско население не е етничка држава туку мултинационален микс на народи кои доволно долго (повеќето, подеднакво долго со Македонците!) живеат на истава територија за да се наречат автохтони жители на Македонија потполно истоветно со Македонците.

  Патем, „патриотче“ повеќето држави во светот се создадени вештачки, па и сите денешни поранешни југословенски републики, Кувајт, Еритреја, Буркина Фасо, Зимбабве, Чад, Заир, Конго, Нигерија, Нигер… Да не говорам за Соединетите Американски Држави. Па, постои ли Американец – нација!?!? Повештачка нација од нив ниту имало, ниту ќе има. Австралијци – нација!? Поимот Суданци го означува токму потеклото од Судан, потполно исто со значењето на поимот Македонец кој до крајот на XIX век, па и на почетокот на XX век означувал човек дојден од географскиот поим (областа, регионот, провинцијата) Македонија, а не нација-етнос.

 5. nacional-patriot

  Makedonija e etnichko ime zatoa shto izleglo od makedonskiot narod.Tie zborovi nemaat znachenje ni vo sovremeniot grchki jazik,a jazikot na polisite koj vo toa vreme ne go narekuvale tie shto go zboruvale ni helenski,ni grchki,a mileniumi podocna mu go dadoa nazivot “starogrchki”, e meshan jazik,so zemanje na zborovi od jazicite na narodite koi si zhiveele na Balkanot(megju niv i antichkite Makedonci),otkako se naselile “Helenite” na Balkanot od Egipet.Batali gi teoriite za dunjata.A dali imeto Srbija ima nekakvo znachenje vo srpskiot jazik?Ili Anglija vo angliskiot jazik?Nemaat. “Bugarite” sekogash sakale da ja izbrishat etnichnosta na imeto Makedonija.Nema logika da se prikazhuval za ednoroden narodot so etnichki naziv Makedonci so takanrechenite Bugari.Zatoa “Bugarite” sakale i sakaat imeto Makedonija da se pretstavuva kako geografsko,a ne kako ona shto e,etnicko ime.Referencata FIROM ne e ime,tuku e so staus na privremena referenca,a NDR Koreja,R,Koreja se oficijalni nazivi i iminja na tie drzhavi koi im se konechni.I kade e tuka moeto inaetenje?Nikogash ne postoele vo OON nazivi Zapadna i Istochna Germanija,Severen i Juzhen Vietnam,Gorna Volta sega se vika Burkina Faso,a Juzhen Sudan e otcepena teritorija od Sudan.Makedonija shto ima isto so niv?Ako ne postoeshe Republika Makedonija,nemashe 140 drzhavi da ja priznaat so toa ime.Makedonija e etnichka drzhava zatoa shto e edinstvenata matichna drzhava na makedonskiot narod,a malcinstvata ili nekoi od niv,mozhebi se avtohtoni,no toa ne go potisnuva makedonskiot karakter na R.Makedonija.Na primer,multinacionalen miks e i Srbija.I tamu nekoi malcinstva se avtohtoni,pa zar spored tebe i taa poradi toa ne e etnichka?Isto ova se odnesuva i za Hrvatska,Romanija,Trakija,Turcija,Francija,Rusija…,za site etnichki drzhavi.Veshtachki drzhavi se onie koi ne se sozdadeni vrz etnichka osnova kako Kuvajt,zatoa shto ne postojat etnichki Kuvajtchani,ni kuvajtski jazik,ne postojat etnichki Zimbabvevci,Burkinovci,Nigerijci,Amerikanci,Avstralijci,Sudanci,Kolumbijci,Brazilci,Argentinci,Belgijci,Shvajcarci,…,kako shto ne postojat ni zimbabvevski jazik,ni amerikanski,avstraliski,nigerijski,brazilski,belgijski,shvajcarski,crnogorski jazik.Zatoa takvite drzhavi se veshtachki.A makedonski narod,makedonski jazik postoele i postojat.

 6. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče,
  Жално, но повторно ќе морам да одговарам на твоите небулози и фантазмагории. Да постоел македонски народ во тоа време, некој ќе се изјаснеше како таков до 1946 година – првиот попис на кој некој се изјаснил како Македонец. Ајде сега преведи ми ја реченицава: „Veshtachki drzhavi se onie koi ne se sozdadeni vrz etnichka osnova kako Kuvajt,zatoa shto ne postojat etnichki Kuvajtchani,ni kuvajtski jazik,ne postojat etnichki…“. Македонија „ќе се нарекува службено во обраќањето во ОН со името ПЈРМ сè додека оваа земја не го реши спорното прашање на своето име со Грција“ – со ваква резолуција Македонија е признаена во ОН. Да не беше ФИРОМ, немаше ниту да стане член на ОН – тоа беше условот.

  Јазикот на кој говореле ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ и неговите предци ΑΡΓΕΑΔΩΝ е дијалект на Хеленскиот – старогрчкиот, јазик на кој во основа се разбирале сите од полисите и од Македонија – затоа и комуницирале и се разбирале меѓусебно.

  Едно е име кое циркулира во светот, друго е она под кое се признаени државите во ОН и со кое комуницираат официјално во своите меѓусобни односи! Од таму Западна и Источна Германија се нарекуваа како Сојузна и Демократска само во официјална комуникација, а секаде беа познати и детерминирани во неформалниот говор како Западна и Источна. Така е и со Виетнам, неформално Северен и Јужен, така е и со Судан, дури и со Јемен – и денес постои во неформалниот говор поделбата на „Јемен Сана“ за северниот и „Јемен Аден“ за јужниот дел.

  Србија, во својот Устав од 1991 година е конституирана како „држава на сите граѓани кои живеат во неа“ без набројување на нациите како во нашиов Устав, а дури во 2006. под налетот на национализмот се преиначи во „држава на српскиот народ и на сите граѓани кои живеат во неа“. Серби, како народ се спомнуваат во многу историски дела на Тацит (околу 50 год. н.е.), Плиниј Постариот (77 г. н.е.), Клавдиј Птоломеј (II век н.е.) итн. Македонците во Библијата се спомнуваат како луѓе од Македонија, а не како посебен етнос, а Македонија како географски регион, не како држава.

 7. nacional-patriot

  Ti kako sofiskite i prosofiskite negatori na makedonstvoto.I na popisite pred taa godina Makedoncite,kje se izjasnea za Makedonci ako ne bea pod vlijanie popisite od sosednite propagandi vo otomanskiot period i ako vlastite na SHS ne go negiraa makedonskiot narod.No Makedonci se izjasnuvaa za etnichki Makedonci vo drugi sluchai.Makedonskite dobrovolci vo ruskata armija,Makedonci iselenici vo SAD vo 19 vek,pri sredbi so patepisci od stranstvo vo 19 vek,kako anglichanecot Spenser koga ja posetil Makedonija,pa Makedoncite bea spomnati kako etnichki narod vo eden vesnik vo Njujork vo 19 vek.Ruskata diplomatija vo 19 vek ja zabelezhala makedonskata etnichka realnost,bidejki ruskite diplomati vo Makedonija dobivale odgovori od nekoi zhiteli vo Makeodnija deka se etnichki Makedonci.Pred skoro vreme,vo edna emisija se prikazha srpski istoriski uchebnik,chinam od 1871 godina,vo koj e napishano deka makedonskiot narod e poseben narod,a duri i napishano e deka e najstariot narod vo slovenskata grupa na narodi.Kako ne ja razbra rechenicata?Veshtachka drzhava e onaa,chie ime ne e isto so imeto,odnosno nazivot na mnozinskiot i avtohton narod vo taa drzhava i so negoviot jazik.FIROM ne e ime,tuku referenca so status privremena.Jazikot vo polisite bil razlichen od onoj vo Makedonija.Vo ON,kako i opshto vo diplomatijata,vazhnoto e oficijalnoto obrakjanje megju drzhavite i oficijalnata komunikacija.Za tebe poznachajno e neformalnoto komuniciranje i obrakjanje od oficijalnoto.E ova tvoeto e inaetenje.Vazhno e oficijalno kako se narekuva nekoja drzhava i kako drugite i se obrakjaat.Toa neformalno obrakjanje za dvete Germanii,dvata Vijetnama,kako i za dvete Koreji so geografskite dodavki e za polesno razlikuvanje edna od druga i za polesno izgovaranje,a ne deka tie dodavki im bea ili im se drzhavni nazivi.Dodeka za Makedonija se predlagashe dodavkata “Severna” za oficijalen naziv.Golema e razlikata pomegju oficijalno i neformalno obrakjanje.Oficijalnoto e vistinko,a neformalnoto e zhargonski.Vo orginalnoto izdanie na Biblijata,napishani se Makedonci,a ne lugje od Makedonija.Togash koga e pishuvana Biblijata,nemalo drzhava Makedonija,kako shto nemalo i drzhava Izrael.

 8. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče,
  Што сè ми изнакажа, небаре Хорхе лично ти го пишувал коментарот. Уште Павле Паљурски недостасува. Не да немало држава Македонија, туку немало ниту област со тоа име. Тоа име доаѓа многу подоцна. Не постојат впишани во некој документ луѓе Македонци по етнос, туку луѓе по потекло од Македонија (област) сè до 1946 година.

 9. nacional-patriot

  Imalo kralstvo Makedonija,sozdadeno vo 9-ti vek pred nashata era.Postojat stari dokumenti i ne samo dokumenti vo koi se napishani Makedoncite za etnichki narod.Napishav kade vo prethodniot moj komentar.

 10. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče,
  Е, сега, слатко ме изнасмеа. Кое кралство Македонија во IX век пред наша ера? ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!? Какво кралство македонско со луѓе кои пишувале грчки, говореле грчки, мислеле грчки и ширеле грчка култура. Не, не била грчка, елинска била. Не, не била елинска, туку египетска „ѓуптинска“. Не, не била ѓуптинска туку асли македонска… Да имавме толкава култура сега ќе бевме писмен народ и немаше да коментираме латинично претставувајќи се како гоООлеми патриоти и да талкаме во круг во каллта.

 11. nacional-patriot

  Narodot vo kralstvoto Makedonija si imal svoj poseben jazik,no nemal svoe pismo,isto kako i Trakijcite i Ilirite,koi isto taka si imale nivni jazici,no nemale pismo,a i nivnite nazivi bile pishuvani so tie bukvi.Nazivot na Otomanskata imperija si ja pishuvale Otomancite so arapsko pismo,pa ne bile Arapi.Da mi pojasnish za spomnuvanjeto na Srbite vo prviot i vo vtoriot vek od nashata era.Dali se spomnuvani kako zhiteli na Balkanot ili nadvor od Balkanot?

 12. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotčence,
  Посебен јазик имале и оние во полисот Атина, во Спарта, во Аргос, во Теба, во Сиракуза, во Халкида, во Микена, на Крит, меѓу Дорците и Јонците, меѓу Еолците и Ахајците, но во суштина се разбирале меѓусебно токму како што се разбираат оние со скопскиот дијалект и со струмичкиот, или со охридскиот и со кумановскиот дијалект, со тетовскиот и со беровскиот и сл., па дури и оние беровчани со софијци, како и велешани со нишлии, или струмичани со мариборчани, па дури и скопјани со варшавци – сите говорат еден ист јазик! Грците (или Елините, или како сакаш наречи ги) биле писмени уште во IX век п.н.е. Ние, до денес не се описменивме. Народ кој немал писмо не може да владее со светот. Тоа може само во Македонија – неписмени и без книга да владеат, во светов таквите не можат ниту да припарат до функција, а не пак – да бидат власт!

 13. nacional-patriot

  Imalo jazik vo polisite i toj jazik si imal dijalekti.No se razlikuval od ilirskiot,od makedonskiot,od trakijskiot.Shto se odnesuva do sovremenite jazici,konkretno od slovenskata grupa na jazici,tie jazici ne pretstavuvaat eden jazik,tuku povekje razlichni jazici.Povtorno kje gi spomnam Otomancite.Napravile imperija,koja se prostirala na tri kontinenti,a nemale otomansko pismo.Ne mi odgovori na prashanjeto za Srbite.

 14. Ајван Доктор®

  Не постојат лингвистички докази дека жителите на територијата населена со Илири говореле со еден ист јазик. Не постои ниту еден археолошки артефакт кој може да го докаже твоето тврдење дека тие (Илирите) пишувале или се користеле со грчкиот алфабет. Познати се само некои зборови испишани од антички грчки извори. Што се однесува до Тракијците, се знае дека се служеле со грчкото писмо уште од V век п.н.е. и тоа со јонскиот алфабет, иако антички извори наведуваат дека за нив било срамотно да се користат со буквите и да пишуваат. Јазикот „антикомакедонски“ и во тоа време се разликувал од место до место, од предел до предел. Не говореле сите со истиот јазик, ниту имало официјален јазик. Невозможно е неписмен народ, без писмо, без филозофи и книги, без уметност, без ука и наука да освојува свет. Самите зборови ΑΡΧΕΛΑΟΣ, ΠΕΡΔΙΚΚΑΣ, ΑΕ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ ΠΡΩΤΗΣ, ΑΜΥΝΤΑ, ΦΙΛΙΠΠΟΥ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ имаат свој пандан од старогрчкиот, близок со современиот грчки јазик, но немаат никакво значење во македонскиот јазик. Што се однесува до Србите (Сораби, Серби…) за нив пишуваат Тацит, Клавдиј Птоломеј (во 2 век н.е.), Плиниј Постариот како за жители на Сарматија и Задкавказјето, но не ги ни спомнуваат Македонците во смисла на племе или народ. Каде сме се изгубиле? Нè снемало, па подоцна сме се појавиле?

 15. Ајван Доктор®

  Ајде вака да пробаме, според Аристотел(ис) Тентов и другар му Бошевски зборовите, „трагачи по возбуди и решавачи на загатки“ кои го „дешифрираа“ Каменот од Розета: Н оТеВеВ (ВеВеТо Н), Н ИеВ (ВеИ Н), НеВаН (НаВеН), oТеВеВ aН врП eЗeВoБ (БоВеЗе Прв На ВеВеТо) се старомакедонски зборови, испишани со старомакедонско писмо и имаат свое значење. Преведи ми ги ти како потомок на Великиот ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ на современ македонски јазик бидејќи еве, признавам, јас не ги разбирам воопшто.

 16. nacional-patriot

  Ilirite bile narod so svest za posebnost,a svesta deka se poseben narod ja parvel posebniot jazik koj si go imale.Si imale jazik,no nemale svoe pismo i zatoa go koristele alfabetot.A koe drugo pismo bi koristele na Balkanot?Nivnite lichni iminja,a i nivnata kultura bile kako onie vo polisite.Isto toa bilo i so Trakijcite i Makedoncite.Antichkiot makedonski jazik si imal dijalekti kako shto imalo dijalekti vo ilirskiot,trakijskiot i jazikot vo polisite.Svet se osvojuva,odnosno se pravi imperija so silna vojska i so voena strategija.I Iminjata i zborovite na Trakijcite i na Ilirite se pishuvale so takvi bukvi.Kje gi spomenele i Makedoncite ako Klavdij,Tacit,Ptolomej,zhiveele pred nashata era.Shto se odnesuva do Tentov i Boshevski,obrati mu se na Tentov i neka ti gi kazhe znachenjata na tie zborovi.

 17. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotčence,
  Словенската група на јазици означува исто потекло на јазикот, па дури и на нацијата и претставува сроден јазик за сите Словени (народ). Јас (а верувам и секој друг Македонец) ги разбирам повеќето зборови на Чесите и Пољаците, како и оние на Русите, Белорусите и Украинците, да не говорам за Словенците, Хрватите и Србите, и тоа без учење на нивниотр јазик. Пољаците викаат „шен добриј“, Русите „добриј дјењ“, Чесите „добри(ј) дењ“, Србите (Хрватите, Босанците, Црногорците) „добар дан“, Бугарите „доб’р ден“… За разлика од тоа, грчкиот кој бил сличен со антикомакедонскиот не можам да го разберам без учење. Токму затоа и те повикав да ми ги преведеш зборовите од Каменот од Розета, бидејќи Тентов и другарчето му тврдат дека е антикомакедонски јазик и на зборовите им даваат значење во современиот македонски јазик. Бидејќи тврдиш дека си еден од оние кои потекнуваат од античките Македонци те повикав да ми ги преведеш зборовите за кои овие двајца надрилекари на македонството тврдат дека се архаични македонски зборови. Би требало барем ронка од тој јазик да е одржан сè до денес (барем ронка од него) и да е разбирлив за Македонците, особено кај оние чедата Александрови.

  За да имаш империја со силна војска и со воена стратегија, потребни за освојување на светот, потребно е да имаш развиена наука и писменост. Потребно е да имаш прочитано барем неколку стотици книги, за да знаеш како да војуваш, а за тоа ти е потребна писменост. Потребна ти е инжинерија и математика за да градиш фортификациски објекти, понтонски мостови, бродови (колку знам Александрос тргнал во освојувањето на светот од Амфиполис со бродови), чамци… За да изградиш храмови и град како Александрија, потребни ти се градежни вештини и архитекти. Тие се есенцијални и за патишта, канализации, водоводи. Сигурно не го граделе ѕидари од Голичник. Неписмен народ не може да гради, не може да создава култура и уметност, ниту да пренесува туѓа култура. Да, може да војува, но нема да познава тактика, па затоа победа во некоја битка би била реткост,

  Археологијата и историјата се потпираат врз докази и се взаемни науки кои зависат една од друга. Не постојат материјални докази за твоето тврдење дека Илирите се служеле со алфабетот (ако познаваш некој артефакт што јас не го знам, посочи ми го), а тоа е проблематично тврдење дури и за Тракијците.

  Велиш, да живееле и пишувале Тацит, Клавдиј Птоломеј (*е име и презиме на еден човек, а не двајца посебни личности) и Плиниј пред нашата ера ќе пишувале за Македонците!? Па што станало со нив во новата ера?! Се изгубиле? Испариле!? Исчезнале, па потоа одново се појавиле во 1946 впишувајќи се како наследници на Александрос!? Ова е неозбилно од твоја страна. Па како ќе докажеш дека си чедо Александрово, кога цела една генерација исчезнала за да не можат да ја забележат и впишат славните хроничари во своите анали???

 18. nacional-patriot

  Se oznachuva za slovenaska grupa na narodi i jazici,a ne za eden narod i eden jazik.Toa shto imaat zaednichko poteklo,ne gi pravi tie jazici kako eden i kako eden narod.Slichnostite postojat,no toa ne znachi deka posebnite slovenski jazici se dijalekti.Oficijalniot stav na Sofija,a i na svetskata nauka e deka slovenskite takanarecheni Bugari poteknuvaat od antichkite Trakijci.Shto znachi deka golem broj zhiteli vo taa drzhava poteknuvaat od antichkite Trakijci.Tie ne go znaat toj jazik i nema ni ronka zadrzhano od toj jazik.No sepak,poradi toa ne se otfrla faktot deka imaat trakijsko poteklo.Pa slichno neshto takvo se prikazhuva i za ilirskoto poteklo na zhitelite vo Hrvatska,Crna,Gora,Srbija i BiH.Za pravenje drzhava, potrebno e seto toa,pismenost,razviena nauka,gradezhnishtvo.Pred da se pravi imperija,mora da se ima prvo silna drzhava,pa seto toa se razviva naporedno so pravenjeto na drzhvata.Veshtini za pravenjeto mostovi,brodovi,vodovodi…,se steknuva pred odenjeto vo voeni pohodi za pravenje imperija.No silnata nauka,pismenost,arhitektura ne e dovolna za pravenje imperija.Za toa mora da se ima silna i golema vojska so razrabotena mudra voena strategija.Jasno e deka Ilirite bile poseben narod so poseben jazik,isto kako Makedoncite i Trakijcite.Ilirite nemale svoe pismo,pa so koe pismo pishuvale?Sigurno ne so kinesko.Ilirite pishuvale so edinstvenoto pismo na Balkanot za koristenje vo toa vreme,alfabetot.Ako nema dokaz za toa,si ima logika.Za Trakijcite e sigurno deka pishuvale so alfabet i koristele alfabet.Antichkite Makedonci bile potisnati od rimskata imperija kako shto bil potisnat i ilirskiot i trakijskiot identitet.No barem Rimjanite gi zadrzale tie iminja na mestata kade shto zhiveele tie antichki narodi.I na pochetokot na rimskoto vreme se ushte postoela svest za makedonski i trakijski identitet.Dokolku pri formiranjeto na drzhavata so glaven grad Sofija,se trgneshe so pravilen i logichen istoriski kontekst i kontinuitet,taa drzhava kje se vikashe Republika Trakija, narodot Trakijci,jazikot trakijski.I kaj Trakijcite ima golema istoriska praznina,od antikata do 19 vek.Na nekoi prethodni popisi vo “Bugarija”,imashe del od naselenieto koe kazhuvashe deka negovata etnichka pripadnost e trakijska.

 19. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotčence,
  Никаде не напишав дека се работи за еден ист народ или јазик, но сличностите се очигледни не само во јазикот туку и во традицијата, во културата и во обичаите. Потеклото ни е тоа, сакале или не сакале да си признаеме. Посебните словенски јазици се токму тоа – варијации на еден ист јазик спрема територијата и контактите на тоа население со други култури, а коренот му е во групата индоевропски јазици, па оттаму произлегува дека не само на Балканов, туку и во цела Европа и поголемиот дел од Азија етногенезата ни е заедничка. Не ми е јасно како вие националистите упорно ги потенцирате разликите меѓу народите, а сте тотално слепи за сличностите меѓу нив.

  Што се однесува до Бугарите – и тие, како и секој друг народ на светов кој е во комуникација со други, е мешавина не само од Словени, Трачани и Праб’лгарите (Волгари, Татари), туку и од Германи, Французи, Турци, Келти, Ерменци и многу други. Така е со секој народ, па и со нашиов. Прашањето е колку од тие балкански етнички остатоци пред новата ера и пред еден или два милениума во новата ера може да има во некоја современа нација! Особено кога таа нација се наоѓа на крстопат. Не велам дека ние Македонците сме бескоренити, но дали не е сулудо да се бара Чистота на потеклото на терен каде пет векови владееле Турците, каде имало Саси, Германи, Келти, Кумани, Хазари, Ерменци, Евреи, Татари, Черкези и што уште не, и уште при тоа да тврдиш дека си наследник на Александрос? Онаму каде што минувале крстоносци, австроунгарски војски, германски, француски, бугарски, српски…? Што мислиш, дали не треба, пред сè да си ги најдеме сопствените корени, па дури потоа да ги бараме оние групните, оние кои му припаѓаат на етникумот и на „националната посебност“!? Ако одиме по теоријата дека „нешто“ кај нас Македонците останало и од антиката, тогаш, повеќе од сигурно е дека од Селџуците и Османлиите имаме уште повеќе, а најмногу токму од Бугарите, Србите и Грците, па дури и од Албанците.

  На кои тоа места Римјаните „ги задржале имињата на местата“, кога повеќето топоними етимолошки гледано се грчки, турски, римски, па дури и германски. Каква „македонска и тракиска свест“ и „идентитет“ на почетокот на римското владеење, какви бакрачи!? Па, нели исчезнале? Та, нели сме се одржале низ милениумите? Како тоа!? Ги има, ама ги нема!? Досега се реконструирани единствено 180 Тракиски зборови од кои само 23 експлицитно се сметаат дека се Тракиски. Замисли! И тоа од енормен број артефакти пронајдени досега! А кој знае, некој можеби само си шкртал и учел како да пишува. Ако Илирите пишувале, ќе останеа траги од нивните записи. Досега ќе најдевме некој текст, барем нешто, некоја буква нивна на Балканов. Ако Великиот Александрос зборувал на поинаков јазик од Атињаните, Спартанците, Јонците, ќе напишал барем едно зборче на македонски јазик кое ќе го истакневме во тазеотворениот археолошки музеј! Наместо тоа стои јасно испишан грчки збор ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Кој знае, а можеби „нашиве“ антички претци само тој македонски збор и знаеле да го изговорат!?

  Тоа што Бугарите имале население кое се изјаснувало на пописите како Тракиско, не значи дека навистина биле Тракијци. Колку докази имале за тоа!? Како денешниве наши „антички сожители“?

  За да стекнеш вештини за правењето мостови, бродови, водоводи (пред да одиш во воени походи за правење империја), Златен, потребна е ука и наука, а за наука и за ука – потребна е писменост и начитаност. Познавањето на науките, писменоста, архитектурата, развивањето уметност (уметност, а не распостилање кичерај) се есенцијални за правење империја. Без нив нема ни војска, ни мудрост, а ни воена стратегија. Или мислиш како оние итарпејовцине – „ништо не читам, ама јас ќе ти кажам, бидејќи знам“? Токму затоа ние и денес сме последната дупка и на Балканов и на светов, бидејќи луѓево кај нас се скарани со книгите, а тврдат дека сè знаат и во сè се разбираат. Денешниве Македонци 80% биле неписмени сè до акцијата за описменување во 1946 година што ја спровеле комунистите. Како тогаш очекуваш некој неписмен (ова важи и за Илирите и Тракијците) да пишувал!? За да пишуваш со одредено писмо треба да ги познаваш буквите и да знаеш како да пишуваш.

 20. nacional-patriot

  Niakde ne napishav deka nema slichnosti pomegju slovenskite narodi.Tochno e deka sekoj sovremen narod vo svetot ima meshavina od potekla.Pa taka i sovremenite Makedonci.Ne napishav deka sovremenite Makedonci imaat chistota.No znajajno golemo e potekloto shto go imaat sovremenite Makedonci od antichkite Makedonci.Imaat i poteklo od drugi,no tie se marginalni,kako shto se marginalni od Seldzucite i marginalni od sosednite sovremeni narodi.No mora da se napomene deka delche makedonsko poteklo imaat i site sosedni sovremeni narodi.Rimjanite gi zadrzhale iminjata Makedonija i Trakija za dve rimski provincii na Balkanot,tamu kade shto se naogjale antichka Makedonija i antichka Trakija. Pochetokot na rimskoto vladeenje na Balkanot bilo vo antikata,pa zatoa se ushte postoela makedonskata,ilirskata i trakiskata svest.Bidejki postoele,zatoa se obnovile podocna.Tie malkute trakiski zborovi shto se otkrieni se nepoznati za lugjeto koi se naslednici na antichkite Trakijci i ne gi koristat vo sekojdnevniot govor.Ako Ilirite ne pishuvale,si zboruvale na nivniot poseben jazik,a ako pishuvale,pishuvale so alfabet.Isto taka i antichkite Makedonci.Ispishani so alfabet i nazivite na Ilirite i Trakijcite,no i tie se “grchki” zborovi. Spored Tentov,ima artefakti so antichki makedonski zborovi.So trakijsko poteklo se onie koi se izjasnuvale na popisite vo takanarechenata Bugarija za etnichki Trakijci i za naslednici na antichkite Trakijci,iako ne znaat nishto da kazhat od antichkiot trakijski jazik.Pa golem del od naselenieto vo taa drzhava ima takvo poteklo.Pogreshno e shto najgolem del od naselenieto vo drzhavata so glaven grad Sofija se izjasnuva za bugarsko.Bez nauka,pismenost,kultura,arhitektura i sekako vojska,nema pravenje i odrzhuvanje drzhava.Za pravenje imperija potrebna e silna vojska so sovrshena voena strategija.Onie koi se pod zakana od drzhava koja ima imperijalni ambicii,ne gi interesira kakva e pismenosta na imperijalistite,tuku kolkava im e vojskata i kakva im e strategijata.

 21. Ајван Доктор®

  Чекај сега, не те разбирам… Та, нели не сме Словенски народ, туку од левото ово на античките Македонци!? Како сега одеднаш, станавме Словени!? Каква илирска, каква тракиска и македонска свест!? Таква свест немали ниту во грчките полиси, не пак кај другите племиња. Твојава прикаска – за мали дечиња: ги снемало, ама бидејќи постоеле, се накотиле, па одново се појавиле. Тешка бесмислица од твоја страна. Нормално кога не знаеш, ќе си тврдиш дека можеби не знаеле да пишуваат, ама си говореле на свој јазик (тоа никој не го спори), ама за да не паднеш на газот, одново ја превртуваш приказната во „можеби“ – ако пишувале тогаш сигурно пишувале со алфабет. (!?) Па, како човеку некој кој е неписмен може да се служи со алфабетот, или на било кое друго писмо!?!?!? Тој е неписмен, оттаму не ги ни знае буквите, па е сосема невозможно и воопшто нешто да напишал, не пак, да прочитал нешто. Ти, очигледно не го разбираш значењето на писменоста: Без неа – нема напредок! Не е ни чудо, се гледа од твојата изложена висока речитост.

  Гледам, империјалистиве се уплашија од македонскава армија и од нејзината сила, гоООлемо познавање на стратегијата имаме. Доволно е да се накашлаат па да испариме.

 22. nacional-patriot

  Kade sum napishal deka makedonskiot narod nema slovensko poteklo?Takvo neshto ne sum napishal.Toj,kako i site drugi slovenski narodi na Balkanot si se domorodni i avtohtoni na Balkanot.Tochno e deka vo polisite nemalo makedonska,trakiska i ilirska svest.Tie si bile vo Ilirija,Makedonija,Trakija.Narodite ne gi snemalo,tuku nivnata etnichka svest.I toa ne e sluchaj samo kaj tie tri naroda,tuku i kaj drugite.Imalo etnichka svest,kje se izgubela no podocna kje se pojavela i zatoa obnovata na etnichkata svest na sovremenite narodi vo Evropa se smeta deka pochnala od 18 i 19 vek.Vnimavaj,dokolku pishuvale,pishuvale so toa pismo.Pismeniot pishuva,a ne nepismeniot.Jas ne napishav deka pishuvale i deka chitale ako bile nepismeni.Ochigledno deka nekoi neshta shto sum gi napishal,pogreshno gi razbirash.Pokazhuvash li kolku ti e jasno znachenjeto na pismenosta?Slabo pokazhuvash,a ne sum ni iznenaden so ogled na toa kakvo ti e literaturnoto bogatstvo.Imperijalistite ne se plashat od ARM,tuku se plashat od ischeznuvanje na poslushnosta i ischeznuvanje na marionetstvoto od makedonski politichari.

 23. Ајван Доктор®

  Говорев за националната свест во пилисите, не за илирска, македонска и тракиска национална свест. Нормално е дека немале тракиска, илирска и македонска свест. Тие пак, биле уредени како градови држави, со власт и воени структури, со сето останато што е карактеристика на државна структура. Национална свест немало ниту во Илирикот, Тракија и Македонија, иако новопатриотиве се утепаа да докажат нешто што го немало. Да имале Македонците таква свест ќе пишувале и говореле на сличен јазик како нас, а не со сличен јазик на денешниве Грци.

 24. nacional-patriot

  Vo polisite nemalo nikakva nacionalna svest,a vo Ilirija,Makedonija,Trakija,Dachija, imalo nacionalna svest.Nishto chudno i neobichno shto jazikot e izmenet,zatoa shto jazicite se zhiva materija,se menuvaat,pa jazicite pred nekolku vekovi se mnogu razlichni od deneshnite jazici,a kamoli onie pred mileniumi so sovremenite.Duri i vo Atina ne velat deka makedonskiot jazik od antikata e slichen so nivniot sovremen jazik.Jazikot vo kralstvoto Makedonija bil razlichen od onoj vo polisite,a svetskata istoriska nauka e so stav deka jazikot vo antichka Makedonija ne mozhe da se odredi kakov bil i toa e indirektno priznavanje deka bil poseben.

 25. Ајван Доктор®

  Не си многу по науката ама тврдиш дека науката го определила „како различен од оној во полисите“, а бидејќи не можел да се одреди бил посебен. Па, ете науката се води според откриените артефакти (пишаниот алфабет) и според описите и записите на современиците на античките Македонци, па оттаму влечат заклучоци дека тој бил грчки дијалект, мешавина со делови од етолскиот, локридискиот, фокидскиот и епирскиот дорски дијалект, други велат варијанта на еолски и тесалискиот северогрчки дијалект, трети аберација на грчкиот со примеси од илирскиот и тракискиот, четврти дека е близок со атичкиот грчки со примеси од тракискиот и од фригискиот, петти дека е чист грчки јазик без примеси на идо-европски додатоци во јазикот, но ниту еден, замисли – ама баш ниеден лингвист не тврди дека е тоа јазик на денешните македонски Словени, ниту дека е близок со него, или дека имал било какви сличности.

  Каква национална свест бе пријателе пред XIX век!? Па ти си уникум од научник, па ако излезеш со такво тврдење пред поширок светски аудиториум не чуди се ако ти се скинат од смеење. Молчи, задржи си го тоа мислење за тука во јадна Македонија! Само на овие луѓе можеш да им раскажуваш такви бајки и тоа на оние полуписмените патриоти што се удираат во градите и пукаат од љубов кон мајка Македонија, а упорно пишуваат латиница бидејќи не знаат да сменат тастатура, и оние учени-недоучени со диплома од високо образование или со вмровски докторати. Само ним, на никој друг.

 26. nacional-patriot

  Mora da se trgnuva od naukata,pa ako se rakovodela samo od artefaktite i od nekoi sovremenici na antichkite Makedonci,togash striktno kje bila so stav deka antichkiot makedonski jazik bil dijalekt,a ne jazik.No naukata ne e so takov stav zatoa shto tie neshta ne se dovolni za da ja negira posebnosta na antichkiot makedonski.Neseriozno e “ednite mislele deka e takov jazikot,drugite onakov,tretite ovakov…”Shtom ima takvi razni varijanti za jazikot,toa znachi deka site tie pet varijanti i zakluchoci ne se tochni.Ako tie koi gi davale tie zakluchoci,bile sovremenici na toj narod,togash lesno site kje izvlekle eden zakluchok za jazikot,onakov kako shto si bil,a ne so davanje pet varijanti.A gledaj majkata,ne se doveduvaat vo prashanje posebnostite na drugite antichki jazici,a nekoi go doveduvaat samo makedonskiot od antikata.Toa ne e seriozno.Ima sovremenici na antichkite Makedonci koi bile so jasen stav deka antichkiot makedonski jazik bil poseben jazik.Nekoi od niv gi napishav vo eden od moite komentari.Ako Makedonija ne stanala imperija,kje se nemashe motiv da se osporuva i prisvojuva toj jazik.I nishto chudno i senzacionalno shto se tvrdi deka antichkiot makedonski ne e ist,nitu slichen so sovremeniot makedonski jazik.Kako mozhe da bide koga vremenskata razlika e celi dva mileniuma?Jazikot na srpskite Sloveni od sredniot vek mnogu se razlikuva od sovremeniot slavosrpski jazik,a gi deli vekovi,a ne pa mileniumi kako za makedonskiot jazik.Sovremenata makedonska etnichka svest,kako i etnichkata svest od site balkanski narodi e od 19 vek.Za ova nikoj ne bi se smeel,no chudno e ako ne se smeat za davanjeto chetiri nazivi za eden jazik(srpskohrvatskiot).

 27. Ајван Доктор®

  Заради сопствената аблепсија и игноранција, очигледно не примети дека во сите пет варијанти стои зборот „грчки“ и тоа ѝ е сосем јасно на светската наука. Прашањето е само дали имал повеќе примеси од тракискиот, фригискиот, дорскиот (грчки) дијалект, или од еолскиот и тесалискиот. Тие примеси ја прават посебноста на тој јазик. Александрос, сосема е јасно за светов дека говорел, пишувал, се изразувал и мислел на грчки јазик. Како најголем меѓу Македонците ќе оставеше некој текст на „посебниот“ мајчин јазик. Барем едно ќупче, плочка, каменче, една паричка со таков текст, па макар бил испишан и со грчкиот алфабет, како што наводно пишувале сите „писмени“ и „национално освестени“ на Балканов. Ако Македонија била империја со овој ваков денешен македонски народ – тешко си му на светов! Која ли култура ќе му ја пренесеше – ќе го вратеше светов наназад со милениуми во времето! И тоа, без користење на временска машина.

  Јазикот на српските Словени е потполно идентичен со јазикот на македонските Словени. И двата се дијалекти на Словенскиот. И двата (поточно сите словенски јазици) ги делат милениуми од старословенскиот кој е во енормни количини сличен со современиот „посебен“ на одредените нации настанати од еден ист народ, затоа и се вика, а затоа и спаѓа во „група на словенски јазици“.

 28. nacional-patriot

  Na svetskata nauka ne i e jasno za toj jazik i zatoa nema zavzemeno konkreten stav.Tie pet varijanti ne se oficijalen stav na naukata i toa se samo pretpostavki za proatinskite pozicii.Naukata ne gi zema zdravo za gotovo pretpostavkite.Ako naukata beshe sigurna deka toj jazik e dijalekt na jazikot od polisite,kje zavzemeshe jasno takov stav,no nema takov stav.I gledaj chudo,jazikot “grchki”,a imal trakijski,ilirski zborovi.Ako imal takvi zborovi,toa mozhe da znachi i deka tie zborovi ne se trakijski i ilirski,tuku antichki makedonski koi bile makedonski primesi vo trakijskiot i vo ilirskiot jazik.Jazikot vo polisite,bil meshavina od drugi jazici i ako imalo slichni ili identichni zborovi so jazikot na antichkite Makedonci,toa bilo zatoa shto jazikot od polisite prevzemal zborovi od antichkiot makedonski jazik.Tie zborovi na artefaktite vo Makedonija se makedonski zborovi koi prethodno gi prevzel narodot vo polisite.Ako jazikot na srpskite Sloveni e ist so jazikot na makedonskite Sloveni,togash srpskiot jazik,isto kako takanarecheniot bugarski jazik,poteknuva od solunskiot makedonski dijalekt,koj e osnovata na starocrkovniot slovenski jazik(srednovekovniot makedonski jazik).Site sovremeni slovenski jazici ne se oddalecheni so mileniumi od protoslovenskiot jazik,tuku nekade milenium i pol.No nekoi bile so stav deka protoslovenskiot bil od antichkoto vreme.Protoslovenskiot e razlichen od site sovremeni slovenski jazici.

 29. Ајван Доктор®

  На науката, nacional-patriotčence ѝ е сосема јасно дека јазикот на античките македонци бил грчки дијалект, а тоа сосема јасно го покажуваат натписите од тој период пронајдени во Егејска Македонија. Во прашање се доведени само примесите присутни во тој јазик. Неа ѝ е сосем јасно дека великиот Александрос, говорел, пишувал и размислувал на во основа грчки јазик и дека ширел грчка (елинска, или како сакаш наречи ја) култура. Претпоставка е дека при формирањето на земјината кора настанале најпрвин Македонците, па дури потоа амебите, а за говорот, писмото, јазикот и мислата на античките Македонци за неа (на науката мислам) постојат релевантни, јасни и сосема конкретни издржани докази испишани во камен, глина и подоцна на хартија. Тоа што не е пронајдено – не постои, а штом го нема невозможно е да тврдиме дека е така. Може само да претпоставуваме, а претпоставките се едно, доказите нешто сосема друго. Егзистенцијата и „националната свест“ на античките Македонци не ја докажуваат бајките на Тупурковски и „дешифрираните“ скаски на Иљов и на Тентов. Зборчето „можеби“ во научната фела не докажува, туку претпоставува. Во Македонија не се пронајдени артефакти на македонски јазик испишани во антиката. Такво нешто не постои, а да беа пронајдени досега „фалангата“ на Гвуица Мали и на Хорхе Миноре илјада пати ќе ги покажеше и презентираше пред светската јавност. Едно е желбата да бидеш некој или нешто, сосема друго е навистина да си тоа.

  Солунскиот дијалект на македонските Словени (јас мислев дека ти си убеден дека нема такви Словени) е основа за писмото создадено од Евреите Кирил и Методиј кои биле во служба на Византија за да ги покрстат Словените, а не е основа за „црковниот јазик“ на Словените. И, навистина ти благодарам што ме потсети дека за старословенскиот-протословенскиот не се милениуми во прашање, туку само милениум и половина. Од каде тогаш бесмислицата дека Александрос говорел на чист македонски јазик разбирлив за нас, денешните Македонци!?!?! Затоа што „некои биле со став дека потекнува од античко време“!? Па, и за да имаш став потребни се знаење и докази, а не желби и легенди! Желбите и претпоставките не докажуваат, туку посакуваат нештата да се такви и претпоставуваат дека можеби биле такви. Тие, немаат предност пред доказите! Секако дека е различен од сите словенски современи јазици, но разликата е во количеството примеси од соседните народи и превземените зборови од оние кои ги владееле со нив низ времињата минати, не во коренот/суштината разбирлив/а за секоја нација со словенско потекло.

 30. nacional-patriot

  Naukata ne e so stav deka makedonskiot jazik bil dijalekt.Ako ima cvrsti dokazi,naukata so zadovolstvo kje izlezeshe so stav deka toj jazik bil dijalekt na jazikot vo polisite.Naukata ne gi zema za seriozno tie pet varijanti.Da beshe barem edna od tie varijanti dokaz,naukata kje go zemeshe vo predvid.Nikoj od niv nemaat nauchna osnova i ne se zemaat za dokaz.Ni artefaktite ne se zemaat za dokaz od naukata za jasno odreduvanje na jazikot.Javna tajna vo svetskata nauka e deka antichkiot makedonski jazik bil poseben jazik.Nacionalnata svest na antichkite Makedonci ne ja dokazhuvaat bajkite,tuku nivnoto kralstvo koe bilo prvo kralstvo sozdadeno vo Evropa.Toa kralstvo pred da stane imperija,ja sramnilo so zemja Teba,celosno go unishtil gardot Teba vo eden od polisite,kako opomena do antimakedonskite vostanici.Ako bile sonarodnici so lugjeto vo polisite,Makedoncite nemashe na svoj grad toa da mu go napravat.no toa go napravile zatoa shto lugjeto vo polisite ne bile nivni sonarodnici.Nikade ne sum napishal deka Aleksandar Veliki zboruval razbiliv jazik za sovremenite Makedonci.Nishto chudno shto ne zboruval ist jazik so ovoj,zatoa shto jazikot od koren se menuva od aleksandroviot period do periodot na sovremenite Makedonci.Onie koi tvrdea deka antichkiot makedonski jazik bil slovenski,sigurno deka toa ne go tvrdele poradi nivni zhelbi,so ogled deka tie shto toa go tvrdele,ne bile Makedonci.Makedonskiot dijalekt od okolinata na Solun bil osnova za starocrkovniot slovenski jazik,odnosno sednovekovniot makedonski jazik,a ne za pismoto na toj jazik.Toj jazik si postoel i pred pismoto.Bukvite od toa pismo ili azbuka,mozhele da bidat i evrejski.Razlikata pomegju protoslovenskiot jazik i sovremneite slovenski jazici ne e samo poradi primesite.I bez tie primesi,golemata razlika kje si postoeshe poradi golemata vremenska razlika.

 31. Ајван Доктор®

  Каква кашѓа си испишал. Не знаев дека науката почива на илузии и претпоставки, игнорирајќи ги доказите. Артефактите не биле доказ!? Што е доказ за науката, ако не остатоците од извесен период на дуњава? Ако Ацко Големиот бил Македонец, јасно ќе го истакнел тоа на своите монети и во културата и уметноста што ги пренел низ светов. Не само што тогашна Македонија војувала со полисите, туку и полисите војувале меѓусебе, што е докажано со текстови од старогрчките хроничари и филозофи. Да заклучиме – јазикот со кој зборел Александрос не бил ниту сличен со денешниов македонски (така велиш ти), писмото што го користеле не било македонско (повторно потврдено со твои зборови), ама затоа што имал кралство бил Македонец од кого потекнуваш!? Да не е смешно, би било жално.

 32. nacional-patriot

  Bidejki naukata e so takov stav,toa znachi deka artefaktite ne i se dovolen pokazatel za dokaz.Na moneti ne se oznachuva etnichka pripadnost,a kulturata i umetnosta bile balkanski.Tochno e deka polisite vojuvale megjusebe,kako gragjanska vojna,no bile zdruzheni koga vojuvale protiv Makedonija.Vojna pomegju kralstvoto i polisite.Antichkite Makedonci si imale kralstvo,a ne polis/grad-drzhava,zatoa shto bile poseben narod,razlichen od narodot vo polisite i si imale svoj jazik,razlichen od jazikot vo polisite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *