Featured

Ориент експрес

Ќе стави ли претседателот вето

Објавено на 15 January 2018

Што мислите ќе има ли толкава храброст претседателот на државата Ѓорге Иванов да не го потпише законот за употреба на јазиците и да дозволи пратениците на власта и на опозицијата заедно да го изгласаат законот во втор обид. Чинам дека веќе некој му шепнал на претседателот дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи едногласно Законот ако дојде по втор пат на дневен ред во Собранието иако повеќе сакаат таа работа уште сега место нив да ја заврши претседателот им Прочитајте повеќе

Нема коментари

Ориент експрес

Како да се спаси Македонија

Објавено на 12 January 2018

Две генијални решенија можат да ја спасат Македонија од големите маки и страдања. Првото решение е владата да воведе строга цензура во сите медиуми и на сите социјални мрежи никој да не смее да пишува за злосторствата и злоделата на претходната власт. И, вториот ингениозен изум, кој е веќе во поодмината фаза на остварување, е изградба на површина од 25.000 квадратни километри на најголема депонија во светот каде целото европско и домашно ѓубре ќе се пали под меѓународен надзор како медицински отпад Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Пишуваат ли Ципрас и Заев нова историја…

Објавено на 10 January 2018

Тоа што на едните им изгледа прифатливо и фер за другите е ерес. Еве како тоа би изгледало на конкретен пример. Кажано хипотетчки, дури и да прифатат двете влади географска одредница нова Македонија , северна Македонија, горна Македонија, најчесто спомнуваните имиња во последните лицитации. Ако се остане само на тоа, може и да помине некако во Македонија, што чинам е невозможно во Грција Прочитајте повеќе

Коментари (2)

Ориент експрес

Можна ли е амнестија за државен удар

Објавено на 05 January 2018

Осомничените што сега се во притвор во врска со настаните од 27 април и тие што допрва ќе се соочат со правдата не можат да бидат амнестирани со политички одлуки, но можат да се бранат од слобода ако законот дава таква можност. Судската пресуда без оглед дали е ослободителна, или казна затвор при вакви настани е единствената мерка што мора да биде измерена прецизно и непристрасно на кантарот на правдата. Тоа не смее да биде ни политичка пресметка ниту, пак, гледање низ прсти. Пресудите и образложенијата на судските одлуки за овој настан ќе бидат дел од современата историја на Македонија Прочитајте повеќе

Коментари (2)

Ориент експрес

Јас и Господ и никој друг

Објавено на 03 January 2018

На гатачите на иднината во Македонија не им е тешко да погодат што нѐ чека, не само годинава, туку довека. Ќе пуштат неколку различни прогнози во оптек, некогаш сосема спротивставени и нема промашување, една-две сигурно ќе погодат. А и да ја утнат сосема работата, кој ќе проверува и ќе прикажува за ланските праски, кој што кажал и како се обложил. Тоа е ептен здодевна и глупава тема. И, кога ќе стаса денот на воскреснување, или на потоп, сеедно, ете ги во хор: абе што ти кажав.... ти реков ли ја што ќе биде.... јас и Господ и никој друг. Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Иднината не е судбина

Објавено на 29 December 2017

„Страв, беспомошност, сомневање? За такво нешто, и покрај ризиците, нема причина иако во државата сѐ уште нема уредни политички односи… Сѐ поголем број граѓани вртат со главите, но мора ли да бидат загрижени? Не, нема причина за страв. Не треба сѐ што е неочекувано да влева страв… државата дејствува според правилата предвидени во Уставот за [...] Прочитајте повеќе

Коментари (2)

Ориент експрес

Без лицитации и егзалтации за името

Објавено на 27 December 2017

Ако продолжат ваквите лицитации и еуфорични изјави што на некој министер му се допаѓа или не, лесно може да се изгуби позитивниот тренд и добриот амбиент создаден во јавноста да се најде заеднички прифатливо решение. Тоа може да го уништи и најдобриот и најповолниот предлог бидејќи одењето на референдум е веќе завршена работа. Затоа новите функционери сега нека се воздржат од пласирање на своите желби и размисли во врска со името, тоа нека им го препуштат на тие што се задолжени да ја вршат таа работа Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Планот на Мицкоски

Објавено на 26 December 2017

Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО ДПМНЕ, има план да го оствари сонот на својот претходник, Никола Груевски. Ако остане цврсто на овој план, и тој ќе си замине со нож во грбот. Прочитајте повеќе

Нема коментари

Ориент експрес

Наместо калориметри потребни се блесиметри

Објавено на 24 December 2017

Затоа, уште денес господнине Анѓушев фрлете го законот во кош. Кажете гласно пу, пу, не важи. Соопштете ѝ ги на јавноста лобистите за оваа зделка. Направете закон со целосна заштита на граѓаните. Тој што сѐ уште има монополска позиција треба да плати данок на екстра профит поради привилегирана положба на пазарот. Тие што собираат секој месец пари за греење, и лете и зиме, што го имаат и сатарот и кантарот, треба задолжително да ги купат и монтираат калориметрите под инспекциски надзор да не баждарат крадешкум во своја корист. Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Слобода за пратеничката вечен патник

Објавено на 20 December 2017

Специјалното јавно обвинителство треба веднаш да ја прекине постапката против пратеничката која поминала 235.000 километри, и шест пати го обиколила светот, целата планета, одејќи на седници на парламентот во Македонија, која се поминува со автомобил додека испиеш кафе и испушиш две цигари Прочитајте повеќе

Нема коментари

Ориент експрес

Америка и Русија ја издуваа скопската магла

Објавено на 18 December 2017

Слатко се изнасмеав кога Америка и Русија, двете најголеми планетарни сили, ни понудија идеи по многу поволни цени, речиси бадијала, да се расчистат маглата и смогот во најзагадениот град во светот, во нашето Скопје. Ќе речете работата не е за смеење, туку за плачење. Така е, ама и црниот хумор знае убаво да насмее. Башка, ситуацијата кога двајца светски прваци бркаат густа магла, со нож да ја сечеш, кај третиот светски првак во загаденост душа дало за хумор и сатира. И, гледај чудо невидено, ја издуваа, цели три дена во Скопје нема магла и може слободно да се дише ако имаш маска. Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Суетни и недозреани политичари

Објавено на 15 December 2017

Најновите ултиматуми и уцени што си ги испраќаат партнерите што ја делат власта ми наликуваат на лешинари кои се караат за остатоците од она што го изеле лавовите. Ако жртвата е Македонија, а лавовите се од ВМРО ДПМНЕ, тогаш орлите и хиените се суетните и недозреани политичари на власт кои абер немаат колку ум, демократски капацитет и меѓусебна толеранција се потребни да се управува со земја која 11 години била кркана и ждерена од корумпиран режим, а која им е доверена со изим на стотици илјади граѓани да дојдат до таму, одвај да курдисаат влада со тесно мнозинство Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Не е сè исто

Објавено на 13 December 2017

Злоупотребите од страна на преостанатите партиски труби, на оправданите критики, станаа лесно лепливи пароли: сите се исти, сè е исто, ништо не се менува, сите крадат и сите лажат, ова ли се промените што ги баравме, големо е разочарувањето... сè до една опасни димни бомби со солзавец, за да не се видат значајните промени што се случуваат и што допрва ќе се случуваат ако се суди по насоката по која тргна Македонија Прочитајте повеќе

Нема коментари

Ориент експрес

Одиме напред или се вртиме во круг

Објавено на 11 December 2017

Денес, кога го држите во раце овој број на „Независен весник“, изминува точно една година од вонредните парламентарни избори кои изнедрија промена на власта по 11 години автократски систем кој одбележа цела ера на корумпиран режим и страховлада со катастрофални последици и трагично заостанување во сите сфери на општествениот развој. Заминувањето на Никола Груевски по [...] Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Груевски зборува за чесност и демократија

Објавено на 10 December 2017

Груевски без око да му трепне вели ние го правевме истото што го правеше СДСМ, само заборави да каже дали исто краделе, или исто толку биле чесни колку СДСМ Прочитајте повеќе

Коментари (2)

Интервју

Гостување во „24 анализа“: Дали функционерите ја разбраа пораката на Бејли?

Објавено на 08 December 2017

Гостување во емисијата „24 анализа“ заедно со професорката Мирјана Најчевска, поранешниот член на Антикорупциската комисија, Ариф Муса и новинарката Наташа Стојановска. Прочитајте повеќе

Нема коментари

Ориент експрес

Бејли прави беља

Објавено на 06 December 2017

Сакам да го замолам Џес Бејли деновиве да одржи едно предавање на Медицинскиот факултет пред идните лекари и фармацевти на тема: трговијата со смрт во Македонија. Како се увезуваат кај нас фалсификувани лекови и кој ги труе граѓаните и децата со опасни медикаменти дојдени во земјата со паралелен увоз без контрола Прочитајте повеќе

Нема коментари

Ориент експрес

Јовановски како Шишков

Објавено на 04 December 2017

Никој пред законот не смее да остане недопирлив, па ни Јовановски. Откажувањето на претставата со извинување пред публиката во МНТ не е мотивирано од попречување на правдата, туку исклучиво е чин на солидарност поради одредување на мерката притвор на колега. Но мотивите надвор од театарот се токму спротивното. Да се спречи правдата Прочитајте повеќе

Коментари (1)

Ориент експрес

Патриоти не врескајте судот работи

Објавено на 01 December 2017

Некој предавник и изрод, најверојатно и странски платеник на вратата на скопска единица сабајлево залепил соопштение: патриоти, не врескајте бадијала, судот почна да работи. Повеќе не се примаат нарачки. Прочитајте повеќе

Коментари (2)

ПРЕГЛЕДАЈТЕ ПОВЕЌЕ ВО АРХИВАТА


Photos from our Flickr stream

See all photos

Twitter


календар

January 2018
M T W T F S S
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031