Tag Archive | "Русија"

Tags:

Нова библија од Москва

Posted on 18 April 2016 by erizaov

moskva

Никола Груевски и неговите следбеници час конспиративно со шепот, час на сет глас низ Македонија 24/7 ја читаат новата библија што ја нарачаа од Москва. Државниот врв и големите патриоти кои опиени до вчера од откритието на столетието за своето славно минато и антички идентитет, од вообразбата дека се внуци на царевите пагани Филип Втори и Алаксандар Велики, истите тие кои со гнасење гледаа на словенството, денес бараат спас во Москва и се крстат во православието и бачушка. Оче наш, со поддршка на власта и со осуда на опозицијата, стаса од министерството за надворешни работи на Русија по што Македонија влезе во уште подлабока конфузија и криза која лично Груевски и претседателот Иванов и крајно агресивните вмровски пропагандисти ја претставуваат како спас од Америка и од агресијата на Западна Европа и НАТО врз Македонија !!!!????

Нема да дозволиме Македонија да биде Украина, повторуваат и тие и нивните следбеници како папагали на секои 20 секунди. Пораката е јасна, ќе водиме војна до последен здив и нема да допуштиме да ни се случи Украина, Запад да изврши државен удар и да ја смени власта, да предизвика немири, поделба на државата и граѓанска војна за да ни го избришат идентитетот. Ова е една од најопасните злоупотреби на чувствата на Македонците и нивната братска љубов кон словенските народи и држави, кон православието и особено кон Русија. Панславизмот на Балканот не е умрен и останува вечен. Тие што не ја знаат магијата на оваа заблуда, која е пластена со векови во свеста поради страдањата и неправдите што се направени врз овие народи и тие кои ги заборавиле молитвите на своите предци, конечно, да дојде војската на голема Русија и да ги спаси еднаш засекогаш, тие не треба да се занимаваат со политика. Таа молитва попусто шепотена низ историјата да стаса Русија и да не’ спаси, гледаме повторно во Македонија лесно може да послужи за обновување на големата илузија од пансловенска солидарност.

Политичките мутанти кои една деценија неконтролирано владеат како деспоти со Македонија и кои проповедаа дење ноќе антисловенство и прозападна и проевропска политика со молби за влез во НАТО, сега кога се работи за спасување на сопствената кожа поради сериозни сомнежи за сторен криминал тежок стотици милиони евра, се свртеа кон Русија, не да ја спасуваат Македонија од Запад, туку да ги спаси бачушка нив со предизборно застрашување на сите граѓани на Македонија дека некој сака да примени украинско сценарио. Тие што ја оддалечија Македонија од Русија со лоша политика сега барат спас кај неа. Погледнете ги односите на Словенија, членка на НАТО и на ЕУ, со Русија и се’ ќе ви биде јасно.

А зошто големите сили сакат да направат Украина од Македонија, нема ниту еден рационален одговор. Дали е тоа поради големото геостратешко значење на Македонија, дали е тоа поради големите и штедри извори на нафта и гас, или поради рудниците со злато и дијаманти, дали е тоа поради големата раскрсница на нафтоводи и гасоводи кои одат за Западна Европа и чии славини во Македонија ги држи непријателската опозиција. Дали сме откриле некое епохално чудо и имаме ново атомско оружје, па сега и Америка и Русија ќе влезат во војна поради нас. Ништо од тоа. Има само небулози и епохални будалштини дека работата е дојдена да трета светска војна поради името на Македонија, која Америка сака да го смени, а Русија демек не дава. А, двете велесили и Русија и Америка сосе Кина ја признаа одамна Македонија под уставното име.

Овој потег на руското министерство за надворешни работи инициран од Скопје, кај голем број граѓани се доживува како навреда на нивните вековни симпатии и љубов кон рускиот народ и Рисија само поради учество на актуелната политика на Кремљ во попречување на правдата во борба против криминалот и давање поддршка на режимот да се организираат избори кои немаат предуслови да бидат слободни и фер и на кои за главни функции ќе се натпреваруваат личности кои се аболирани под сомнителни околности со притисок на власта врз Уставниот суд и поради антиправната и антидемократска и антидржавна определба на претседателот на државата.

Нарачаните застрашувања од Москва и нивното претворање во пропагандна молитва за спасение стануваат крајно опасен период во историјата на Македонија за трајна дестабилизација до загрозување на опстанокот на Македонија со бришење на најважните стратегиски интереси на државата и иднината на нејзините граѓани. Најсилните мотиви за своја слободна и демократска држава не беше рускиот модел, туку беа евроатланските интеграции, односно европеизацијата на Македонија. Оваа валкана војна да се сочува по секоја цена власта го доведе во прашање сонот за влез во Европската Унија, сонот за подобра иднина. И, конечно, определбата за НАТО никогаш не била поради некаква агресија врз други народи, туку пред се’ и над се’ како државен приоритет број еден за отстранување на опасноста од опстанокот на Македонија. Опасност која се’ уште трае, а која станува се’ поизвесна поради игрите на власта во промена на главните стратегиски и национални приоритети: ЕУ и НАТО.

Македонија тоне во се’ подлабок хаос по аболицијата на претседателот и по арогантното распишување избори без исполнување на договорените предуслови. Се повикува на слободни избори на кои ќе се натпреваруваат истите луѓе кои се на највисоки функции цели десет години, а кои се под сомневање дека извршиле тешки кривични дела, дека се главни актери во организиран криминал и корупција од стравични димензии, политичари кои се под истрага за злосторничко здружување при изборен криминал.

Но, сепак, од сето ова многу пострашна е опасноста од напуштање на најважните приоритети на Македонија членството во ЕУ и во НАТО, влез во европското семејство и европеизацијата на Македонија. Очигледно, многу е подобро за компромитираните власти да јаваат на украинско сценарио отколку да ја примат лажната милост на претседателот, која сите ја прочитаа.

(Објавено во Утрински)

Comments (1)

Tags: , , ,

24 Анализа – Претседателот Иванов во Русија

Posted on 12 February 2014 by erizaov


24 Анализа 12-02-2014 by 24vesti

Comments (0)


Photos from our Flickr stream

See all photos

Twitter


календар

November 2017
M T W T F S S
« Oct    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930