Tag Archive | "Венко Андоновски"

Tags: , ,

Покуда на глупоста

Posted on 21 May 2015 by erizaov

knigi

Критиката или покуда на глупоста е нешто што, според писателот Венко Андоновски, е проткаено низ сите колумни на Ерол Ризаов, кои вчера беа промовирани како четири збирки книги во хотелот „Александар палас“ во Скопје. Во својот воведен говор, коментирајќи го големиот број гости на промоцијата, Андоновски рече дека со тоа само се потврдила тезата дека „човек со став секогаш има публика“.

Тој додаде дека овие колумни можат да се претстават и како еден културно-цивилизациски архив. „Тие се историја на сето она што е абнормално, сведоштва за многу личности, политички случувања, процеси, односот на Европа кон нас и нашиот кон неа. Тие се мали културни есеи. Нивната цел е да се посочи на глупоста, таа да се исмее, но и да се санираат последиците“, посочи Андоновски.

Според него, авторот во своите колумни некогаш е аналитичен, некогаш замислен, некогаш хумористичен, но она што е најважно, нагласи Андоновски, тој не ја сфаќа колумната како дискурс на моќ за управување со другите. „Внимателно е субјективен и не претендира да создава јавно мислење кое сите сте должни да го почитувате“, рече Андоновски, додавајќи дека кога го вели ова „малку … или средно“ лаже.

„Ризаов е толку топол во својата реч што не може да не најдете нешто вистинито. Ве заведува да ја прифатите неговата мисла. Тој го прави најголемото чудо што еден автор може да го направи, а тоа е да ве убеди во тоа што го говори“, додаде тој.

knigi1

Во книгите е поместен избор на најзначајните колумни објавени во редовните рубрики на „Утрински весник“: „Си велам“ и „Мое ќоше“ од 2007 година наваму. Тие се поделени хронолошки со четири насловни теми: „Ја оправдавме ли независноста“, „Како станав предавник“, „Седум скопски чуда“ и „Најкраткиот пат кон исчезнување на Македонците“. Можат да се најдат во книжарницата на „Матица македонска“ во Скопје.

Ерол Ризаов им се заблагодари на сите оние што му помогнаа да ги издаде книгите, особено на редакцијата на „Утрински весник“ и главниот уредник за одвоениот простор во весникот. „Голема работа е да добиете простор и редовна колумна. Секогаш може со различни изговори да ви кажат дека сега не е баш погодно време за такво нешто. Јас имав среќа да ја имам поддршката“, рече Ризаов. Тој најави нови изданија со неговите поранешни текстови.

Comments (0)

Tags: ,

Утре на пладне: промоција на четири книги

Posted on 19 May 2015 by erizaov

pokana erolЧетирите книги на Ерол Ризаов во кои се објавени неговите најзначајни текстови во рубриките „Си велам“ и „Мое ќоше“ ќе бидат промовирани утре во хотелот Александар палас во Скопје.

Промоцијата ќе почне во 12 часот, а воведен збор ќе има писателот Венко Андоновски.

Comments (0)


Photos from our Flickr stream

See all photos

Twitter


календар

November 2017
M T W T F S S
« Oct    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930