Banner
Gjorge-Ivanov
Ориент експрес

Пссст… претседателот очекува членство во НАТО!

Претседателот Ѓорге Иванов на заминување кажа нешто во првиот ден од годината пред војниците во Кичево што ме натера да се штипнам, да проверам дали сонувам, или го слушам на јаве, врховниот виновник и попречувач на иднината на државата кога рече: очекувам оваа година конечно да ја добиеме поканата и да станеме членка на НАТО. Кажа, што кажа и по војничкото гравче замина да ги преспие и последните пет месеци во мечкината дупка на Водно каде преседе цели десет години изгубен во времето и во просторот.
Прочитајте повеќе »
nova godina
Ориент експрес

Сите наши надежни историски години

Во 2019 година ако не се потврди членството во НАТО и ако не почнат преговорите со ЕУ ќе нема амнестија за никој. Ни за власта, ни за опозицијата, ни за граѓаните, ни за државата. Прифаќањето на уставните измени кои произлегуваат од компромисниот договор со Грција е почеток без кој нема иднина оти сè друго е погрешна насока. Политичарите треба да ја завршат својата работа за што се избрани и платени.
Прочитајте повеќе »
makedonija
Ориент експрес

Уценета е Македонија

Какви ќе бидат последиците од неуспехот Македонија да го фати последниот воз за Европа? Одговорот е: многу потешки од сите отстапки кои сега предзвикуваат оправдана огорченост во јавноста. Македонија како и повеќето балкански земји доколку не станат членки на ЕУ и не се европеизираат неминовно одат кон исчезнување. Тоа не е ништо ново и во поновата историја на народите и државите. Последниот пример е Југославија која исчезна во крв и разорување како потрошен историски модел во кој водачите националисти кои сонуваа за големи држави не ја видоа иднината. Наследничките на Југославија сите до една спасот го побараа во Европа. Тие што побрзо ги прифатија условите на домаќинот побрзо стасаа до целта. Тие што уште не можат да видат од носот подалеку нè држат заробени оти уште се посилни од тие што ја сакаат слободата и прогресот.
Прочитајте повеќе »
notebook-2637757_1280
Ориент експрес

Македонија се празни како тутун-ќесе

Сонот на повеќе генерации новинари да станат репортери одамна е отсонуван. Денеска кога ја прочитав веста која сите ја знаеме од поодамна дека четвртина од Македонија се исселила, за која речиси и да нема новинар кој не пишувал некаква анализа, коментар, информација... се потсетив на тие некогашни репортажи и на велемајсторите на пишаниот збор одамна неправедно заборавени. Умешноста и автнтичноста да се напише текст за работа која сите ја знаат и ја гледаат со своите очи, а приота да ве стане од место, да ве замисли, да ви ги засолзи очите, или да ве натера да преземете нешто, е најважната работа во оваа веќе деградирана професија. Празнењето на Македонија како тутун ќесе има и своја добра страна. Ова веќе не е некогашното гурбетчиство. Не се за плачење тие што заминале, туку тие што останале чесно да работат. Ќе ја дознавме вистината, ама нема репортери
Прочитајте повеќе »
Zoran Zaev
Ориент експрес

Заев да не ја повтори историската грешка

Само што почна новата ера во историјата на Македонија која води кон членство во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ, но можат лесно да бидат доведени во прашање ако се пензионира премиерот Заев како претседател и се пресели во резиденцијата на Водно наместо да ја заврши најзначајната работа за која беше избран, и така да се уништи шансата што се случува еднаш на сто години, или никогаш
Прочитајте повеќе »
ivanov
Ориент експрес

Иванов ќе потпише со зелено мастило

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му се јавил на владиката г.г. Стефан и го замолил да му го позајми на кратко пенкалото со зелено мастило да го потпише указот за својата амнестија од одговорноста за крвопролевањето во Собранието на 27 април. А патем да стави параф за слобода и на другите простосмртни помали грешници од него. Со такво мастило се потпишуваат небески закони одобрени од Господ
Прочитајте повеќе »
nato-eu
Ориент експрес

Трета мајка за НАТО и за ЕУ

Најточната оценка колку изгубила и колку добила Македонија ќе се види за време на преговорите со ЕУ и по членството во НАТО. Очекувањата се секогаш поголеми од добивката, но истовремено треба да се има постојано на ум дека загубите ако Македонија не ги оствари своите цели како европска држава се далеку потешки и многу поизвесно катастрофални. Воопшто не е точна констатацијата која постојано ја повторуваме до здодевност дека Македонија нема други алтернативи отколку да биде членка на НАТО и на ЕУ. Се разбира, секогаш има алтернативи, но во случајот многу полоши. Затоа и никој не нуди подобри решенија. Македонија во случај да пропадне Договорот со Грција не може да се врати ни кај што била до вчера, туку кај што била пред 74 години, пред да биде држава. Внимавајте тоа може да стане за некој многу допадливо решение
Прочитајте повеќе »
kasno vreme
Ориент експрес

Можат ли да одлучат историчарите сами?

Политичарите велат историјата е премногу сериозна работа да им се препушти само на историчарите. А, историчарите сами да одлучат што е вистина за минатото е невозможна работа, особено за спорни прашања меѓу соседни земји кои различно ги толкуваат и изучуваат истите историски настани и личности. Сите на Балканот сакаат пославно минато добро индоктрирани дека некој им го краде и фалсификува и подалечното и побилиското минато. Во еден ваков амбиент бугарските и македонските историчари и академици се соочуваат секој со своите историски факти, но и со предрасудите и злоупотребите на јавноста долг повеќедецениски период со цел да напишат нова историја, или како што велат да ги исправат грешките и заблудите. Добрата, научно издржана историја може да се пишува само кога се разгледуваат двете страни на историските аргументи и факти.
Прочитајте повеќе »
gruevskihu
Ориент експрес

Што ќе руча денеска Груевски

Додека го чекаме следниот извештај од Будимпешта што ќе појадува и руча Груевски со кого ќе биде во друштво и дали вмровските дејци ќе почнат да одат кај него на поколонение како што одеа кај Љубе Бошковски во Швенинген , па потоа го сместија на робија потешка сто пати од онаа за воени злосторници, актуелната влада и мнозинството во парламентот треба да ја разберат суштината на политиката дека власта ќе биде најголемиот виновник ако не успее да го оствари тоа за што им е даден мандатот: уставни измени, членство во НАТО и отпочнување на преговори со ЕУ. Не се работи макијавелизам дека целта ги оправдува средствата за да се дојде, или остане на власт, туку целта ги оправдува средствата да се направи демократска и просперитетна европска Македонија.
Прочитајте повеќе »
gun-2065602_1280
Ориент експрес

Македонија ќе игра руски рулет

Постојат добри изгледи Македонија на 15 јануари да изигра руски рулет во Собранието. Организаторите на овој трагичен атентат подметнуваат револвер со само едно празно место во буренцето. Ако се прифати тој руски колт самоубиството е гарантирано успешно во вториот обид.
Прочитајте повеќе »