Banner
Ориент експрес

Пофалба на глупоста

glupostaМакедонците во Грција се радувале на договорот. Без да го прочитаат, знаеле дека е добар!? Велат, штом грчките националисти толку врескаат, мора да е повеќе од добар. Во Македонија, Македонците што викаат на сет глас – готово е со државата, ова е катастрофа, предавство, капитулација, самоубиство… исто така, не го прочитале договорот, ама лелекаат несреќни затоа што тоа што ним им изгледа како крај на светот, другите во тоа гледаат излез од бедата, сиромаштијата и изолацијата, од балканскиот батак. Тоа е најдобар знак дека и без да го читате и анализирате договорот можете да бидете сигурни дека Македонија излезе од лавиринтот во кој  луташе повеќе од една деценија и сега е на вистинскиот пат.

Штом во двете земји опозицијата организира и ги предводи протестите кои не се безопасни иако се малку посетени, станува јасно дека тоа е само битка за власт и оправдување зошто тие не ја завршиле таа работа кога можеле да го направат тоа. Не сработиле ништо од многу позната причина, оти така се одржувале на власт со тоа што само сееле омраза меѓу двата народа. Стратезите на протестите, партиските лидери кои ја демнат секоја шанса да се вратат на власт, во суштина се многу задоволни што политичките противници ја завршија оваа тешка, ризична и непопуларна работа. Сега ги заплашуваат и подбуцнуваат луѓето со катаклизмични прогнози, од кои можат да се спасат само ако опозицијата се врати да управува со државата.

Доказите за ова ќе ги видите веднаш штом сѐ ќе заврши како што е договорено меѓу  премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и нивните тимови со посредство на ОН. Нивните наследници во власта, кои и да се, нема да го поништат договорот, ниту пак ќе направат и најмал обид во таа насока. Искуствата и дома и надвор јасно покажуваат дека одржливите договори функционираат, неодржливите сами пропаѓаат, стануваат неспроведливи. Договорот што го потпишаа Македонија и Грција е одржлив на долг рок, бидејќи е прифатен од двете страни, и од Грција и од Македонија, но и од ОН и од ЕУ и нејзините највлијателни членки кои имале пресудна улога заедно со Америка да дојде до прифатлив компромис, оти  само така договорот може да биде долговечен и да биде темел за изградба на пријателски односи меѓу двете земји.

Сепак, најдобро е да се прочитаат внимателно одредбите од документот прифатен од владите на Грција и на Македонија. Потоа можете сами да создадете свој  суд дали е тоа капитулација и катастрофа, или добро решение за остварување на иднината на Македонија. Еве неколку  факти кои никој не ги негира, но често се злоупотребуваат.

Никогаш не било спорно дека на Македонија ѝ се нанесува неправда со поставување на услов за членство во НАТО и во ЕУ. Република Македонија неоспорно е дека и правно и морално и цивилизациски  е во право да се самоименува и самоопределува како што сакаат нејзините граѓани. Никој не нѐ принудува да го смениме уставното име, тоа е  услов да влеземе во ЕУ, во НАТО и со тоа име да се запишеме како членка на ОН наместо досегашното ФИРОМ. Никој не нѐ принудува да бидеме членки на ЕУ и на НАТО, туку ние тоа го бараме. Членството во НАТО и во ЕУ е стратегиска цел и на државата и на сите влади и парламенти и на сите релевантни политички партии како единствена алтернатива за иднината на државата. Мнозинството граѓани на Македонија, над 70 отсто, ги поддржуваат евроатлантските интеграции на земјата.

Националниот идентитет и државјанството на Македонците со ништо не се менуваат, ниту пак со нешто се загрозуваат. Тоа беше основен предуслов во сите досегашни разговори и преговори за да дојде до разграничување на географската област. Таа работа досега не успеа, ама тие што не најдоа решение и нивните следбеници сега на големо лицитираат кој што давал и нудел. Во договорот, покрај националниот идентитет и државјанство Македонец, се потврдува дека македонскиот јазик како и досега останува уредно запишан во документите на ОН без да се менува ништо. Лингвистичката наука во светски рамки тоа никогаш не го оспорила, па не го оспорува ни договорот. Националната, јазичната и верската определба остануваат негибнати.

Културното наследство на територијата на Република Македонија останува како и досега според меѓународните закони и правила кои Македонија ги има прифатено и потпишано. Сѐ што е откриено од праисторијата до денес и тоа што ќе се открива во иднина на нејзина територија останува како културно наследство во сопственост на Македонија, со обврска за тоа да се грижи и да го чува и да биде достапно до светската јавност и наука.

Незнаењето на овие факти, или на некои од нив, може да биде и разбирливо кога станува збор за обичните граѓани кои се соочени со најтешкиот проблем како да го поминат денот и да го прехранат семејството, како да дојдат до работа. Разбирлива е дури и ѓурултијата што ја крева опозицијата за да собере некој поен. Неразбирливи се три навистина многу опасни и валкани работи. Прво, зошто насилни протести и омраза кон другите етнички заедници ако има референдум за слободно изјаснување. Второ, несфатлива е улогата на некои учени луѓе, познати јавни личности, универзитетски професори и академици. Не затоа што не го поддржуваат договорот и сметаат дека е штетен за Македонија, туку затоа што лажат и манипулираат со јавноста, презентирајќи и толкувајќи погрешно делови од договорот.

Го слушам еден академик како вели ако сака ЕУ да нѐ прими, има сто начини како да го направи тоа. Новинарот го гледа како теле во шарена врата и премолчува, не прашува: академиче не сака ЕУ, ние сакаме. Академикот знае дека МАНУ има изготвено книга на 413 страници озаглавена како „Национална стратегија за економскиот развој на Република Македонија“, која го опфаќа и општествениот развој на државата, објавена во 1997 година со важност до 2020 година. Академикот знае дека сите развојни економски, политички и општествени реформи, кои се изготвени од над 100 домашни и странски научници, по урнекот на Словенија, се потпираат исклучиво на членство во Европската Унија што е децидно нагласено повеќе пати во Стратегијата на МАНУ. Академикот знае дека досега Македонија има прифатено и потпишано стотици закони и меѓународни договори и декларации кои се во согласност со правилата на ЕУ и дека Македонија 13 години е кандидат за членство во ЕУ со исполнети предуслови. Академикот знае дека целиот правен систем, културните вредности, географската и политичката припадност на Македонија се поврзани  со Европската Унија. И покрај сето тоа, човекот како да пишува басни за деца зборува и ги заплашува луѓето дека ова е катастрофа.

И трето, најнеразбирлив е претседателот на државата Ѓорге Иванов. Го почна својот мандат пред десет години со бесмислената проста реченица:  разумен компромис е разумен компромис. А завршува со појаснување дека компромис не е компромис.

Ако не ви се чита договорот, а сакате да разберете во што е работата без да се нервирате, ви препорачувам да го прочитате Еразмо Ротердамски и неговата „Пофалба на глупоста“. „Нема ништо побесмислено одошто сериозните работи да се кажуваат на бесмислен начин. Исто така, нема ништо позабавно одошто бесмислените работи да се кажуваат како да станува збор за сериозни“, вели Еразмо.

(Објавено во Независен весник)

Коментирај:

коментари:

Овој текст има 15 коментари

 1. nacional-patriot

  Pofalba na predavstvoto od strana na Erol Rizaov.Nema da ima potreba za ponishtuvanje na ovoj megjupartiski dogovor,zatoa shto nema da stane polnovazhen,nema da se primenuva.Ne e tochno deka nikoj ne ja prinuduva Makedonija da vleze vo NATO i vo EU.Birokratite od Brisel i Vashington sakaat chlenstvo na Makedonija poradi,kako shto velat,da se sprechi ruskoto vlijanie vo Makedonija.Shto kje bide ako vlasta vo Makedonija im reche deka ne bara povekje chlenstvo?Verojatno ukrainsko scenario predizvikano od niv.I ne e tochno deka nikoj ne ja prinuduva i prinuduval Makedonija da smeni ime.Atina barashe i vo pochetokot na nezavisnosta,Makedonija da smeni ime,ne za chlenstvo vo NATO i EU,tuku za megjunarodno priznavanje i za chlenstvo vo OON.Menuvanje ne se sluchi,no se sluchi referencata.Nacionalnata opredelba e gibnata zatoa shto se predlaga da se porazbira pod Makedonec gragjanin na nekoja si Severna Makedonija,a nadvor od Makedonija nema Makedonci.Zatoa i se predlaga brishenje na chlenot od ustavot za grizha za Makedoncite koi zhiveat kako malcinstvo ili kako dijaspora.Koi Makedonci vo drzhavata so glaven grad Atina se raduvaat na dogovorot?Raduvanje zatoa shto se predlaga Makedonija da se otkazhe od niv?Kade go vide toa nivno raduvanje?Na ploshtadite,na ulicite…?Prikochi be malku so manipulaciite,Erole.Shtom Cipras veli deka dogovorot(megjupartiski) e pobeda za negovata drzhava,togash dogovorot e na shteta na Makedonija i Makedoncite.No i da ne go kazheshe toa,jasno kje beshe deka e taka.Na jazikot mu se lepi fusnota(opashka) koja ja nema za nikoj drug jazik koj pripagja na slovenskata grupa na jazici,ili za koj bilo drug jazik.Profesori i akademici lazhat spored tebe, zatoa shto nivnite tolkuvanja ne ti se dopagjaat.A da napisheshe konkretno shto toa pogreshno tolkuvaat,pa da dadesh kontraargument.Tipichni kvaziintelektualci i kvazidemokrati kako tebe Erol,osuduvaat i etiketiraat neistomislenici i gi pretstavuvaat za lazhgovci.Ah toa ednoumie vo koe si napraven.Vsadeniot totalitarizam ne mozhesh da go isfrlish.Kako loshata navika.Ona za shto gi obvinuvash niv,tokmu ti toa go pravish,lazhesh i manipulirash.

 2. Ајван Доктор®

  Животот на сите христијани (*не се подалеку ни оние од другите конфесии, м.забел.), вели Еразмо, просто врие од празноверни будалаштини кои дури и самите свештеници ги потхрануваат знаејќи колкави приходи им носат. Ако некој умен би почнал да ја говори вистината замислете од колкава среќа одненадеж би ги оттргнал човечките души и во каква забуна би ги внел.

  Нашиве луѓе честопати се навикнати само да го пренесуваат она што некој друг им кажал дека го прочитал, па велат: „таму и таму пишува вака“ иако се скарани со книгите (небаре ем е неписмен, ама е начитан како Достоевски, Фројд и Маркс заедно), па сите, како по некое правило, продолжуваат да ја верглаат истата лага, во круг. Кога ќе го прочиташ делото востанувуваш дека авторот мислел сосема поинаку од она што го навеле раскажувачот и бројните негови прераскажувачи. Ова беше многупати доживеано (како некое континуирано дежа ву) во текот на десолирањето на поранешната ни Татковина, и повторно памет не ни доаѓа.

  Да се потсетиме – Грците никогаш немаше да направат проблем со името (како што не им пречеше цели 58 години) да не беа нашиве „патриоти“ кои секојдневно трубеа дека „Солун е наш“, дека постои „македонски дел окупиран од Грција“ и дека сме „чеда Александрови“. Тие, патем, издале и „Абецедар“ во 1925. во Атина за Славомакедонското – славофонско население во Грција. Дури и денес ниту еден Грк нема да ти се зачуди ако се кажеш како Славомакедонец, ама тоа нас „нè вреѓало“ (како што Шќиптарите ги навредува сопствениот назив), бидејќи ние „сите до еден сме биле антички“ (!?) и „чеда Александрови“, кој бил Егеец, бидејќи бил роден во Пела. Не важи ниту фактот (будала јас) дека е од династијата Аргеади дојдени од Аргос, а Аргос е дури на Пелопонез, ама тој Александрос Василевски Македонецот велел „ИoБьЈаН“ (НајьБоИ) за „најдобар“ и „eЗeВoБ“ (БоВеЗе) за „душа дава (запишува)“, а „ooБ“ (Боо) било „врховна душа“ (*превземено од речникот Тентов-Бошевски). Масовно се појавија Наполеони, а последниве 11 години се намножија како Кинези – сите станаа потомци на славните императори по права линија!

 3. nacional-patriot

  Vo 1988 godina,Atina ja preimenuva nejzinata severna provincija koja se vikashe Severna Grcija vo Makedonija.Toa beshe znak i uvod vo namerata da go problematizira imeto na Makedonija.Pred raspagjanjeto na Jugoslavija.Ako ne beshe iredentistichkata parola “Solun e nash”,zar mislish deka Atina nemashe da go osporuva imeto?Samo naivci mislat deka nemashe da pravi problemi.Go izdale bukvarot za Makedoncite,ama mnogu kratko traeshe taa pridobivka za makedonskoto malcinstvo.Makedoncite ne velat za sebe “Slavomakedonci” i zatoa e navredlivo koga kje im se obratat drugi so toj naziv.Pa shto ako Aleksandar e od dinastijata koja doshla od Peloponez.Negovoto rodno mesto ne e od tamu,tuku od Makedonija.Ti mislish deka tvoite predalechni predci,no i tvojot narod,doshle od zad Karpatite.Dali togash treba da se misli deka tvojata tatkovina i dom e tamu,a ne vo Makedonija kade shto si se rodil(ako si tuka roden)?A makedonskiot narod vo antikata ne e dojden od Peloponez,tuku bil na svojata orginalna teritorija.

 4. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče, Тоа што Егејците си умислиле дека се антички Македонци е едно, а што всушност се – тоа е сосема друго: јазикот кажува самиот за себе, а тоа го потврдила и науката, која за жал вам псеудонацистите ви е страна. Тој што е роден во Македонија не станува по автоматизам Македонец, може да биде само државјанин-граѓанин на Македонија, а националноста е нешто сосема друго што ти ниту си го сфатил, ниту некогаш ќе го разбереш. Потеклото на самата личност говори што е во суштина, а ако некое Ромче или Македонче го најдеш во контејнер може да се чувствува како родителот – ако го најде Албанец ќе биде Албанец итн. Повели линкови и навредувај се колку сакаш: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1; https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82; https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CF%8C%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF%CE%B9_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82_%CE%9C%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82;

 5. nacional-patriot

  Etnichkite Makedonci se starosedelsko naselenie vo Makedonija.Ne mozhe,a da nemaat nikakva vrska sovremenite Makedonci so antichkite Makedonci.Tochno e deka makedonskiot jazik e od slovenskata grupa na jazici,no toa ne e argument za da se tvrdi deka Makedoncite nemaat dopirni tochki so Makedoncite od antikata.Ti mislish deka Madzirite(doselenici od Mala Azija vo belomorieto vo 1920-tite,se naslednici na antichkite Makedonci?Smeshno.Zar Slovencite nemaat dopirni tochki so antichkite Veneti?Nemaat za onie koi ja zastapuvaat tezata deka Slovenite doshle od zad Karpatite,a za toa tvrdenje nema nikakvi dokazi.Naukata se rakovodi od i so dokazi.A kade se dokazite za slovenskata preselba od Karpatite do Balkanot?Kade sum napishal deka sekoj roden vo Makedonija e etnichki Makedonec?Takvo neshto nitu sum napishal,nitu mislam deka e taka.Etnichki Makedonec roden vo Makedonija ili bilo kade na drugo mesto si e Makedonec po etnichka pripadnost,a malcinstvata vo Makedonija se Makedonci samo po drzhavjanstvo.Shto i da mu pishuva vo drzhavjanstvoto na etnichkiot Makedonec vo stranska drzhava,toj si e Makedonec po nacionalna pripadnost.Za tvoja informacija,jas ja znam razlikata pomeju drzhavjanstvo i nacionalnost(etnichka pripadadnost).Od kade li si steknal vpechatok deka toa ne go znam?No tvojata omilena Atina ne gi razdvojuva drzhavjanstvoto i etnichkata pripadnost.Tamu sekoj koj e roden vo taa drzhava,duri i da e pripadnik na malcinstvoto,se oznachuva za “Grk”.A shto se odnesuva do linkovite,samo potvrdi deka Makedoncite se Makedonci,a ne “Slavomakedonci”.Osven drzhavata so glaven grad Atina,nikoj ne gi narekuva taka,osven i nekoi iredentistichki Gegi.Ti blagodaram shto me stavi vo pseudonacistite.Taka potvrdi deka ne sum so nacistichka ideologija.

 6. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče, Не радувај се – псеудонацист е човек кому му е омилена нацистичката идеологија, ја подражава ама не ја познава нејзината суштина, а секој национал-патриот кај нас не е ниш=то повеќе освен национал-социјалист, Тоа е сосема исто со псеудокомунист, се удира во градите како комунист, секаде се истакнува како таков, а поим нема од комунизмот. Така е и со антиквизацијата, умислените чеда Александрови.

  Рече „Па што ако Александар е од династијата која дошла од Пелопонез. Неговото родно место не е од таму, туку од Македонија“, што ми укажува дека си од оние кои секој роден во Македонија (иако Пела и припаѓа на Грција и никогаш не била во состав на државата Македонија) го сметаат за Македонец. Така Коста Абрашевиќ, Ѓорѓе Пуљевски и браќа Миладинови станаа Македонци (да не говорам за Груев, Поп Арсов, Мисирков, Шатев, Брашнаров…), иако пишувале дека по националност се нешто сосема друго, прогласувајќи ги дека „не биле свесни за својот идентитет“, па ние сме тие „повиканите“ по сто години „да им укажеме на грешките“. Многу пред Александросовото „македонско“ на истиов простор се простирало Ахеменидското царство (VI век п.н.е.) кое зафаќало 75% од територијата на денешна Република Македонија и владееле тука неколку векови. Зошто тогаш не се впишеме и Персијци по потекло!? Зошто не и чеда на Дариј Први?! Како е можно да не останал некој од нив, некој Персиец, во „крвта наша чиста македонска“?!? Што се однесува до Грците, токму поимите Славомакедонци и славомакедонски за нив прави дистинкција од античките Македонци кои говореле и пишувале на грчки-елински јазик со елинско-грчко алфабет писмо. Артефактите од тоа време говорат јасно за нивното грчко потекло бидејќи сите Александрови претци се испишани со тој истиот алфабет: ΑΡΧΕΛΑΟΣ, ΠΕΡΔΙΚΚΑΣ, ΑΕ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ ΠΡΩΤΗΣ, ΑΜΥΝΤΑ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΝ…, а тој како ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΣ. Неговата династија, пак, како ΑΡΓΕΑΔΩΝ! Зошто не се впишал како Александар Василевски, како Велики наместо ΜΕΓΑΣ, или како Македонец??? Зошто старогрчкото ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ има значење на современиот грчки како „бранител на луѓето(мажите)“, а нема никакво значење на современиот македонски? Зошто, штом биле толку големи Македонци не се впишал како Бранимир, Браничовек или сл.!? Зошто не Мирко, Трпе, Стојмир, Маде, Најден…? Зошто сите имиња на неговите претци имаат превод и значење во современиот грчки, а никако на македонскиот-славомакедонски!? Дури и (полу)сестра му според грчкиот е тесалиска победничка (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΝ), а не ја крстиле Солунка, или Тесалопобедоносачка?! Зошто македонскиот „демотики“ од Розаета светската наука го смета за коптски, а никако за „антикомакедонски“ како нашиве псеудонаучници Тентов и Бошев!? Илјадници слични прашања на кои нашиве имаат само еден одговор, па го верглаат како расипана грамофонска плоча: „бидејќи светов нè мрази, скроил заговор против нас за да не си дознаеме кои сме“, или случајно да не дознаеме „дека амебите потекнале од нас, па дури потоа и светот“. Масовна инсенија, морија, стултиција!

 7. nacional-patriot

  Pseudo ili psevdo,se odnesuva za neshto shto ne e vistinsko.Koga kje se napishe psevdonacist,toa znachi deka toj nekoj ne e nacist vo vistinska smisla na zborot.Po shto zakluchi deka jas ili sekoj rodoljub e nacional-socijalist?Jas se zalagam za osvojuvanje tugji teritorii,istrebuvanje narodi,pravenje koncentracioni logori za genocid…?Ili za toa se zalagaat i nekoi drugi?Napisha deka sekoj takov kaj nas e nacist.Dali mislish deka se toa i nekoi Gegi,Srbi,ili nekoi drugi koi se pripadnici na malcinstvata vo Makedonija,a se nacionalno orientirani?Ne si go razbral zakluchokot za toa shto go napishav za mestoto na ragjanje na Aleksandar i tvoeto,koe go napishav i kako primer.Go napishav toa za da ti predocham deka ne treba da se relativizira mestoto na ragjanje na nekogo samo zatoa shto mestoto na ragjanje na negovite dalechni predci ne se od negovoto mesto na ragjanje,tuku dojdenci od nekade.Jas ne ti predochuvav so etnichki pogled za mestoto na ragjanje.A Pela bila prestolnina na makedonskoto kralstvo.Sega e vo drzhavata so glaven grad Atina,no pred balkanskite vojni vo 1912 i 1913 godina,nikogash ne bila del od taa drzhava.Pulevski,Misirkov,a podocna Shatev i Brashnarov se kazuvale za etnichki Makedonci.Ahemenidskoto carstvo bilo so sedishte i orginalna teritorija kade sto e stvoreno,vo Azija,a ne vo Makedonija.Koga del od taa imperija ja zafakjala i Makedonija,toa bilo okupacija na Makedonija,a ne priroden del od ahemenidskoto carstvo.Zatoa ne mozhe Makedoncite da kazhat deka se Persijaci,kako shto ne mozhat da kazhat i deka se Latini,Osmanlii,Srbi.Dodeka makedonskoto kralstvo bilo osnovano i so sedishte vo Makedonija,zatoa shto toa e orginalna teritorija na toa kralstvo i sozdadeno e nekolku vekovi pred tuka da dojde ahemenidskoto carstvo.Makedonskoto kralstvo e osnovano i si postoelo i nekolku vekovi pred ragjanjeto na Aleksandar.Atina neka gi narekuva Makedoncite “Slavomakedonci”,no da ne bara i drugite da gi narekuvaat taka ili da ne bara samite da se narekuvaat taka.Bidi si pogolem “Grk” od onie koi shto se narekuvaat Grci.Ti napishav deka artefaktite ne se dokaz deka Makedoncite vo antikata ne bile poseben narod so svoj poseben jazik.Aleksandar ne se vpishal kako Helen.Isto i iminjata i znachenjata na iminjata ne go potisnuva faktot deka Makedoncite ne bile isto so lugjeto vo polisite.A jazicite na sovremenite evropski narodi ne se isti so srednovekovnite,a ne pa antichkite so sovremenite.Ako iminjata gi zemash za “argument” deka Makedoncite od antikata ne bile Makedonci,togash i Baskijcite koi etnichki i jazichno nemaat nishto so Shpancite,se Shpanci zatoa shto imale i imaat shpanski iminja i preziminja.Kurdite koi se so razlichno etnichko poteklo od Turcite,se Turci zatoa shto nosat isti so Turcite.Angliskite iminja na Ircite,a Ircite se od keltsko poteklo,Anglichanite od germansko.Koptski e naziv za hristijanskoto naselenie vo Egipet,koi se naslednici na antichkite Egipkjani.Za nekoi svetski istorichari,koi se so stav deka antichkata civilizacija na Balkanot e “helenska”,toa za niv e dogma i da znaat deka ne se vo pravo,nema da kazhat deka zgreshile.

 8. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče, Псеудо, или псевдо значи „лажно“ не само „невистинито“ и потекнува од грчкиот (ахх…) збор ψευδο. Ајде, можеби си во право – подобро би ти прилегал зборот квазинацист.

  Нема побитен и позначаен доказ во историјата од артефактите (кои за тебе „не важат“ и „се небитни“) од соодветното време во кое личноста живеела, па така, ако во IV век п.н.е. „Македонецот“ Александар се пишал и ковал монети како ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΣ (со значење од грчкиот „владетел“, „крал“, „суверен“), а неговите претци на ист начин и со истото писмо (грчкиот алфабет), ние не можеме да кажеме дека бил Василевски, ниту пак некој кој пишувал за него по сто, двесте, или илјада и две илјади години подоцна може да го избрише со гумичка и со пишување поинаку дека тој се пишувал поинаку како „Македонец“. Така е и со српскиот четник Дамјан Груев кој се потпишувал како Грујиќ, пред да се продаде за пари на бугарската агентура и пред да стане б’лгарски комита за пари, Крстју Петков Мисирков се потпишувал како Крста Петковиќ „Србин из Маќедоније“, а Ѓорѓе Пуљевски своерачно се потпишувал со „Ѓорѓе Пуљевски, Србин из Старе Србије“ и никаде не говори за македонски јазик, туку за српски! Шатев, Брашнаров, Татарчев, Делчев, Поп Арсов (Поп Арсиќ), па и најголемите македонски сатрапи Ванчо Михајлов и бугарскиот офицер Т. Александров говорат за Македонци, но секогаш посочуваат и нагласуваат во своите писанија дека тоа се „луѓе од б’лгарски произход кои живеат во Македонија“! Ниту еднаш не помислиле на посебен народ одделен од бугарскиот! За сите овие имам соодветни факсимили од оригиналите кои се чуваат во архивите на балканските земји.

  Со години живеев во заблуда дека често цитираната реченица од Христо Татарчев за оснивањето на ВМРО (впишана во повеќето историски читанки и научни трудови) е искажана пред, или барем во текот на Илинденското востание. Тој во неа вели вака:
  —„Разисква се на дълго върху цельта на тая организация и по-сетне се спрѣхме върху автономията на Македония съ предимство на българския елементъ. Не можехме да възприемемъ гледището прямо присъединение на Македония съ България, защото виждахме, че туй ще срещне голѣми мѫчнотии поради противодействието на великитѣ сили и аспирациитѣ на съседнитѣ малки държави и на Турция. Минаваше ни презъ ума, че една автономна Македония сетне би могла по-лесно да се съедини съ България, а въ краенъ случай, ако това не се постигне, че ще може да послужи за обединително звено на една федерация на балканскитѣ народи. ” Тоа јасно посочува кои им биле целта, намерите и наредбодавците. Замисли каков шок доживеав кога открив дека времето за кое говори Татарчев е непосредно пред Богојавление (Водици) во 1904 година, а не 23 октомври 1893. денот кој го слави нашата историја! Со вака пишувана историја не е ни чудо што некој после две илјади години тврди дека Александрос не знаел што е, или дека го познавал грчкиот единствено како странски јазик за комуникација со светот (како англискиот денес), а не како мајчин јазик. Па, дали ти велиш денес „БоВеЗе“ за да кажеш „душа дава (запишува)“, или „Боо“ за „врховна душа“!?!?

  Сите обратно, вие античкитемакедонци наопаку! Природно населението под власт на одредено кралство или царство да добиваат имиња од оној кој ја владеел територијата, па така во Македонија со Турците како македонски стигнале и имињата Зафир, Султана, Алтана и сл. Веќе еднаш посочив – на историјата и е непознато оној кој владее да подлегне под културата, јазикот и обичаите на потчинетата покорената територија, на покорените народи во неа. Зошто Турците не ги крстеле своите деца како Славомир, Ратомир, Мирослав, Бранимир и сл.? Баскијците се едни од ретките народи во Европа кои воделе сметка да не се мешаат со другите, па оттаму сосема погрешно и со ништо не докажано ти е тврдењето дека „имале Шпански имиња“. Едорта, Едригу, Агурзане, Гараи и Гараиц, или Паткси се далеку од Шпански имиња! Дури и да имаат шпански, многу е поприродно да се „шпанизираат“ бидејќи се под Шпанија, Шпанија ги владее, потчинети се на шпанскиот крал, а многу почудно би било кога Шпанците би земале масовно некое од овие горенаброени баскиски имиња како што тоа наводно според вас антикоманите го сториле Александрос и неговите претци! И немој да ме подучуваш со „откритија“ дека „Ирците биле со келтско, а Англичаните со германско потекло“, дека Курдите носеле Турски имиња и сл., бидејќи повторно изговараш (ис/пишуваш) бесмислици, а јас не сум толку неписмен како оние од твојата партија.

 9. nacional-patriot

  Lazhno znachi nevistinito.Kvazinacist isto taka ne e nacist.Ne mi odgovori na prashanjeto(ah taa tvoja losha navika)dali tie pripadnici na malcinstvata vo Makedonija spored tebe se nacisti?Artefaktite ne se dokazi za etnichko poteklo,a Aleksandar ne se kazhuval i ne se pishuval kako “Helen”.Na alfabet pishuvale i drugite narodi na Balkanot.Karev,Misirkov,Shatev i Brashnarov se opredelile za etnichki Makedonci.Shatev i Brashnarov mozhebi pokasno,no sepak se opredelile.Za Pulevski e povekje od jasno.Toj duri i napisal dva rechnika vo 1870-tite vo koj jasno napishal deka makedonskiot jazik e poseben jazik i razlichen od sosednite jazici.Tatarchev bil izrod i negovite stavovi se poznati.A orginalniot jazik na tatkoto na Aleksandar bil jazikot koj bil narekuvan varvarski,se borel,gi pobedil i gi porobil “Helenite”.Jazikot na “Helenite”ne bil ni majchin,ni tatkov jazik na Aleksandar.Pak kje ti napisham:srednovekovnite jazici se razlichni od sovremenite,a kamoli antichkite.Sekogash Baskijcite imale isti iminja i preziminja kako Shpancite,no i kako Francuzite.Del od Baskija e i vo Francija,pa od tamu i tie iminja,no del od tie iminja se od spanskiot etnos.Nema orginalno baskijsko ime,osobeno prezime,no toa ne go brishe faktot deka se poseben narod so poseben jazik,bez srodstvo so nekoj drug narod.Faktite ne se besmislici,a ima primeri na narodi koi bile so vekovi porobeni,pa si imaat svoi iminja i preziminja,razlichni od porobuvachot.Ermencite i Gruzijcite bile dolgo vreme pod carska Rusija,pa nemaat ruski iminja i preziminja.Bile i pod Otomanite.Si imale sekogash svoi iminja.A ako imale sekogash svoi orginalni iminja Baskijcite,Ircite,Kurdite,nikakvo vladeenje nemalo da gi izbrishe.Otomanskite vladeteli i opshto narodot,imale arapski iminja i preziminja,duri i koristele arapsko pismo za nivniot jazik.I poradi toa,Otomanskata(Osmanliskata) imperija bila arapska?Ne.Otomanite go osvoile i go vladeele svetot na Arapite,a toa e bliskiot istok i severniot del na Afrika,a sepak gi imale nivnite iminja i pismo.Sega kako Turci gi nosat istite tie iminja,a istite gi nosat i Kurdite.Kolku pati da ti napisham deka ne sum vo partija?I ne sum ni simpatizer.

 10. Ајван Доктор®

  Повторно пишуваш бесмислици, обидувајќи се наспроти фактите да спротиставиш тврдења од партискиот штаб на ВМРО. Нацисти/квазинацисти/псеудонационалисти/националисти/патриоти и псеудопатриоти како тебе има еден куп и меѓу малцинствата во Македонија, но и меѓу Македонците и оние кои само се прикажуваат како Македонци. Артефактите не се доказ, туку она што ти го кажуваш – убаво, така се пишува и историјата во Македонија. Никаде Крста Петковиќ и Дамјан Грујиќ, ниту Карев, Шатев и Брашнаров не се изјасниле како Македонци во смисла на посебен етнос, туку секогаш тоа одело како б’лгарски произход. Тоа го пишуваат самите, а јас не сум тој што треба да ги преправа. Всушност, тоа го прави и Делчев: „”Ние, българите от Македония и Одринско, не трябва да изпущаме изпредвид, че има и други народности и държави, които са много заинтересовани от разрешението на този въпрос. Една намеса на България ще предизвика намесата и на съседните държави и може да доведе до разпокъсването на Македония.“. Така пишуваат и Груев(иќ) и Поп Арсиќ, Татарчев, Ванчо Михајлов, Александров, Протогеров. Така пишуваат и Шатев и Брашнаров во писмото до ЦК на Бољшевиците од 1 октомври 1948 кога јасно се изјаснуваат и нагласуваат дека се „против политиката на Југославија за анексија на Пиринска и Егејска Македонија“ затоа што „тоа ќе наштетело на интересите на Бугарија“! Јасно и гласно! Ама ние тоа ќе си го избришеме, па ќе си го протумачиме и преиначиме дека тоа значело борба за демократија. Во писмо од 20. декември1872. и Ђорђе М.Пулѣевски говори дека Бугарите ги натерале луѓето “у наречију да се бугаре, а нема ныногъ изговора ни смисла да су Бугари, него Сьрби”. А во 1874 пишува: „Господару! ја као родољуб српски измислио сам начин, како се може предупредити бугарско улагивање у Старой Србиы, а да не би народ цепао и бугарио, приликом бугарскије владика, зато да би се наштампала шкољска књига, по оном говору како се говори сада у Старой Србиы”, во потпис стои: „Покорни Ђорђе М. Пуљевски, из Дибре, У Старой Србиы“. Тоа што некој ги чита поинаку документиве кои лично ги пишувале наведениве е нешто сосема шеснаесето. Ти очигледно ги превртуваш работиве и се обидуваш само да манипулираш не наведувајќи ниту еден единствен доказ во кој Александрос се изјаснил како Македонец. Што бил, штом пишувал и говорел грчки!? „Не не говорел, ама пишувал грчки затоа што морал“! Идиотштина, до бесвест! Така било модерно, веројатно.

  Јас говорам за тоа дека никаде во светот не е познато оној кој владее да потклекнал под културата и јазикот на потчинетиот, ти ми говориш за Баскијци, Курди, Ирци… И продолжуваш да мелеш за Александар… Па нормално е и да прифатат шпански, турски и англиски имиња, затоа што се под нивна власт, но ненормално би било Шпанците, Турците и Англичаните да се претопат во Баски и Курди, а токму тоа се обидуваш да ми го прикажеш: Александар се претворил во Грк, бидејќи бил поробен веројатно, па се претопил. Таква е и будалаштината дека „на алфабет пишувале и другите народи на Балканов“, аналфабето. Кои!? Па зошто тогаш Кирил и Методиј ги описменувале Македонците!?! Бидејќи биле многу писмени? Очигледно Кирил и Методиј ја утнале мисијата – денес нема понеписмен народ од нас, затоа меша баби со жаби докажувајќи го невозможното, она што никако не може да го докаже. Бидејќи разговоров од твоја страна преоѓа во пишување бесмислици, тука прекинувам да ти се обраќам и те оставам слободно да продолжиш да си пишуваш небулози, измислици и да си сонуваш дека си од царското месо на Александрос, плава крв.

 11. nacional-patriot

  Megju besmislicite koi gi napisha,ista takva besmislica e da mislish deka pishuvam za partiski shtab.Ona shto go pishuvam,go pishuvam bez nikakvo vlijanie i izleguva samo od mene.Za tebe e nerazbirlivo da se pishuva so svoja glava,bez partiski ili bilo kakvi drugi vlijanija?Mnogu mu e vazhno na shtabot vo VMRO ona shto go pishuvam ili ti shto go pishuvash.I ova e besmislica.Eh,odgovori na nekoe moe prashanje,iako ova ne beshe neprijatno prashanje za tebe.Misirkov bil Srbin,pa mu teknalo deka e Makedonec.Besmislica.Nikoj ne go nateral ni Pulevski da se zalaga za makedonstvoto so negovite napishani dela bash vo tie sedumdesetti godini vo 19 vek.Vo tie dela toj jasno izlegol so stav i napishal deka makedonskiot jazik e poseben jazik.Ne go negiram napishanoto od Pulevski vo pismoto,no ne treba da se negira i napishanoto od Pulevski so koe go potvrduva makedonstvoto.Toj napishal i gramatika.Karev izjavil deka e Makedonec vo izjava za eden atinski vesnik i kazhal deka Aleksandar Veliki e Makedonec.Shatev i Brashnarov ja podrzhale inicijativata za pravata na Makedoncite vo pirinsko,a Brashnarov zasedaval so ASNOM.Toa shto Delchev,Gruev,Arsov,Protugjerov,Aleksandrov,Mihajlov,tvrdele deka se “Bugari”,ne e argument deka makedonskiot narod bil ili deka e “bugarski”.Isto i neizjasnuvanjeto na Aleksandar Veliki za Makedonec go prikazhuvash za “argument” deka makedonskiot narod od antikata ne bil poseben.A kade e argumentot deka Aleksandar se izjasnil za “Helen”?Ne postoi.I koj napisal ili kazhal deka Aleksandar pishuval taka zatoa shto moral?Na alfabet vo antikata,pishuvale i Trakijcite,ilirite,pa zoshto i za niv ne se veli deka bile “Heleni”?Zatoa shto ne napravile imperija kako Makedonija.Ako Trakija napravila imperija,Atina kje kazhuvala deka i taa bila “helenska”.Normalno bilo Baskijcite,Ircite,Kurdite da nemaat nivni orginalni iminja, zatoa shto se ili bile pod tugja vlast,a sepak Ermencite i Gruzijcite imaat,no imale i koga bile pod okupacija.Eve,Ircite ne se povekje pod okupacija,pa i ponatamu si imaat angliski iminja i preziminja.Normalno i razbirlivo e Shpancite,Anglichanite,Turcite da ne se pretopat vo Baski,Irci i Kurdi,kako shto Aleksandar ne stanal i ne se pretopil vo “Grk”.A osobeno ne tatko mu.Svetite Kiril i Metodij ne gi opismenuvale samo Makedoncite.Faktite ne se besmislici,nebulozi,izmislici.

 12. Ајван Доктор®

  Секако, добро е што нешто излегува од тебе, а не од партискиот штаб. Мене не ме чуди зошто има совпаѓања во 99% од твоите тврдења со нивните. Тоа е секако затоа што мислиш со своја глава, се разбира. За тебе доказ не е што Александар се потпишал како ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΣ, а татко му како ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΝ, за тебе доказ е што Пуљевски пишал после 23 векови дека бил внук на истиот. Бисер балкански! Ниту пишав ниту реков некаде дека македонскиот народ е бугарски. Брашнаров не заседавал со АСНОМ, туку бил потпретседател како и Емануел Чучков, арно ама и бил основач на „Б’лгарските акциони комитети“ уште во 1941. година јасно застанувајќи на страната на окупаторот. Ти цитирав и што пишал со Шатев до Коминформот, ама не, битно е тоа што Ачковска го кажала. Секако, тоа и ти го говорам: нормално е Баскијците, Ирците и Курдите да имаат шпански, англиски и турски имиња и презимиња, ама ненормално е Александрос кој владеел половина свет да има хеленизирано име, а ΒΑΣΙΛΕΥΣ воопшто не му е презиме туку титула.

 13. nacional-patriot

  Ako ima sovpagjanja,ne znachi deka sum so taa partija,ili deka sum simpatizer.Pa vsushnost taa partija se pretstavuva za desna.Togash treba i mora da zastapuva i nekoi od tie moi stavovi.Kako li gi presmeta tie 99%?Pulevski ne pishuval i ne kazhuval deka e vnuk na Aleksandar,tuku deka Makedoncite se naslednici na antichkite Makedonci.Brashnarov go vodel pocetokot na zasedanieto na ASNOM.Jas ne se rakovodam od nekoj shto kazhal.A nenormalno li e Osmanliite koi go vladeele celiot arapski svet,da imaat arapski iminja i da imaat arapsko pismo?Bitnoto za Alksandar i za negovata imperija e shto taa imperija se vikala makedonska imperija i bitnoto e shto Makedoncite vo antikata bile poseben narod so poseben jazik.

 14. Ајван Доктор®

  @nacional-patriotče, Влези во Археолошкиот вемероФски музеј со антички јонски столбови, во холот над скалите ќе го видиш написот: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, испишан на „чист македонски“. Јасно ми е како ден дека ти не се раководиш од тоа што некој кажал, запишал самиот за себе и од тоа како некој се изјаснувал, туку од тоа што некој ти го кажал. И повторно не си ме сфатил за разликата помеѓу Баскијците и Османлиите, ама толку ти фаќа црпката.

 15. nacional-patriot

  Antichkite Makedonci nemale svoe pismo,odnosno azbuka,no imale svoj jazik,koj shto bil razlichen od sosednite jazici.Toj nekoj,ne kazhal,ne zapishal,ne se izjasnil deka e Helen.Ti ne napisha za razlikata pomegju Baskijcite i Osmanliite.Ti ne gi ni spomna Osmanliite.Jas gi spomnav.A edna od razlikite pomegju niv e shto Baskijcite ne bile i ne se okupatori,a Osmanliite bile okupatori,no i ednite i drugite nemaat svoi orginalni iminja i preziminja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *