Banner
Ориент експрес

Иднината како мегдан за расправа

makedonijaНад 70 отсто од граѓаните на Грција се против тоа северниот сосед да го има во своето име зборот Македонија. Тие сметаат дека Македонија е само грчка и дека името е грчко и е украдено од соседот. Велат, треба да му се врати на сопственикот. Над 70 проценти од граѓаните на Македонија се против промена на уставното име на државата. Тие сметаат дека историските факти, правдата, меѓународното право и универзалните светски прокламирани фундаментални права се на нивна страна, правото на секој народ на самоопределување и самоименување. Дали е можно да најдат заеднички прифатливо решение Грција и Македонија сами, при вакви односи на силите во своите земји и при таква јасна определба на мнозинството граѓани?

Во двете држави течат силни дебати, полемики, протести, националистички пропаганди кои го задушуваат не само секој предлог за компромис, туку ги врзуваат рацете на преговарачите да направат похрабар чекор. По средбата на министрите Димитров и Коѕиас во Скопје, нивните изјави беа како да одговараат на прашања на свети Петар, толку внимателно да не се посомнева никој во нивната национална припадност, стопати посилна од истата христијанска, православна определба на двајцата кон верата, небаре се пред вратите на пеколот. Никогаш Димитров не сум го видел со толку деликатен кантар на јазикот на кој го ставаше секој изговорен збор. Коѕиас академски проповедаше за одржливо решение ерга омнес и за неопходноста од уставни промени во Македонија. Кога ги гледав и слушав колку беа уплашени од она малку што го кажаа, ми се слоши. Оди сега ти понуди или кажи еден поинаков збор од она што сакаат да го слушнат и твоите и нивните и нашите и вашите.

Во Грција главен адут во расправите и јавните настапи се историските докази за припадност на Македонија кон грчката античка историја и кон грчкото историско и културно наследство, кон обидите на политиките на северниот сосед да ја присвои таа историја и таа култура како своја, кон иредентизмот кој се крие во лажниот идентитет на денешните Македонци и уште еден куп историски, политички, културни, јазични докази дека татковината не ни е Македонија и дека Македонците не се Македонци и дека македонскиот јазик не е македонски…

Од друга страна, како да се разбуди од длабок сон една цела булумента политичари, научници, академици, историчари, правници, дипломати, универзитетски професори, лингвисти, писатели, колумнисти, новинари кои сега откриваат колкава неправда ѝ се прави на Македонија. Некои од нив ја прераскажуваат својата дополнителна памет како навремено предупредувале што треба да се прави, ама немало кој да ги чуе, други бараат свое место во историјата, трети нудат непобитни докази за грешките на своите претходници… Се држат вонредни јавни часови по историја, по право, по лингвистика, се раскажуваат тајни дипломатски фантастични мисии добро забиберени со сопствено учество, се обелоденуваат храбри настапи за кои никој никогаш не чул, се беседат пред камери и пишуваат спектакли од типот јас му реков на Глигоров, тој ми рече мене, јас му реков на Црвенковски, тој ми рече мене, јас му реков на Георгиевски, тој ми рече мене итн. Сега разбираме од големите дипломати дека воопшто не требало да прифатиме да влеземе во ОН со привремената референца ПЈР Македонија, туку требало да се вратиме од Њујорк со празни куфери и до денеска да расправаме во ничија земја со кое име да станеме членка на ОН, бидејќи ОН не можеле толку долго да издржат без да ни го прифатат уставното име.

Си дрндаат луѓето користејќи ги благодатите на денешната медиумска слобода, а до вчера уста не отвораа за трагичните грешки во кои и лично учествуваа и ги создаваа, грешки кои ѝ нанесоа најголема деградација на Македонија во преговарачкиот процес. Такви луѓе кои сносат морална и кривична одговорност за ситуацијата во која се најде Македонија денес држат лекции за правата и правдата за грешките на други, раскажуваат што би било кога не би било и притоа најмногу лажат за својата улога.

Академиците ми се најинтересни. Мудреците од алејата на бесмртните ги вадат од правливите фиоки своите декларации и резолуции, своите истражувања и укажувања, своите беседи и говори, лингвистите со несоборливи научни аргументи ја докажуваат посебноста на македонскиот јазик, историчарите ги прават достапни на пошироката јавност своите научни откритија, писателите, се разбира, имаат секогаш силни аргументи во своите дела… Сѐ е тоа точно и изгледа како мелем на лута рана. Но, никој, или ретко кој од нив кажува што да се прави како да се реши проблемот. Сите се за членство во ЕУ и во НАТО со уставното име. Сите како и мнозинството граѓани на Македонија на Запад ја гледаат иднината на Македонија. Некои од нив се за прекинување на преговорите со Грција. Повеќето од нов се против прекинување на преговорите, ама да се задржи уставното име и да не се смени уставот. Бараат референдумско изјаснување. Никој од нив не дава ни една стручна и издржана проценка што ќе се случи ако нема решение бидејќи ако двете страни одлучуваат сами според определбите на мнозинството граѓани во Македонија и во Грција прифатливо и одржливо решение не е можно. Во тој случај може ли да се измери научно и стручно, политички и економски колку и што ќе загуби Грција, а колку и што ќе загуби Македонија. Можно ли е во Македонија мегданот од историската неправда да се пресели на расправа за иднината на државата и на граѓаните и идните генерации.

Како што разбрав од изјавите на Коѕиас и на Димитров, двете страни најлесно се договориле за иднината на Македонија. Ако е така, ајде да видиме каква е таа иднина. Исплатлива ли е или е поарно да си останеме такви какви што сме. Ако останеме таму кај што сме, ќе имаме ли воопшто иднина и каква ќе биде ако имаме. Историјата кажува дека најдобро е кога друг одлучува за нас. Многу сме раат кога друг е виновен ако не е добро завршена работата, имаме кого да псуеме и да му се лутиме. Ако, пак, биде на арно, знаеме лесно да си ги припишеме заслугите. Во овој случај таа улога на виновници најдобро е да ја преземат Обединетите нации. Тие ќе бидат виновни за географската додавка, а ние заслужни за членството во ЕУ и во НАТО. ОН не расправаат за идентитети, а јазикот е веќе одамна признат и запишан во документите на светската организација.

(Објавено во Независен весник)

Коментирај:

коментари:

Овој текст има 22 коментари

 1. nacional-patriot

  Bez soglasnost od Makedonija,na celokupnata ili najgolemiot del od makedonskata javnost,nikoj,pa ni OON ne mozhe da nametne geografska odrednica.Pa Nimic e pretstavnik od OON,a vo negovite idei ima predlozi i za identitetot i za jazikot.Ete,sepak i vo i od OON ima rapsravii za identitetot i jazikot.Toa e taka zatoa shto Atina insistira da se spori osven imeto na drzavata i nazivot na identitetot i nazivot na jazikot.Makedonskiot jazik e odamna vpishan vo OON,no Atina bara da se izbrishe.Zatoa Erole poleka so iluziite deka valkanata rabota nekoj drug kje mu ja zavrshi na rezhimot vo Makedonija.Od toa nema da bide nishto.Edinstveno shto preostanuva e Nimic da go izvesti OON deka pregovorite se propadnati i da se priznae deka medijatorstvoto na OON,a vo pozadina SAD,e neuspeshno.

 2. Ајван Доктор®

  Мора да си признаеме дека 25 години се занимаваме со последиците, а не со причините. Никако да си го поставиме основното прашање: зошто Грција инсистира на ново име за БЈРМ (*со тоа име сме признаени како држава во ООН) и зошто не постоеше такво барање до ’90-те години од минатиот век. Ако си го поставиме, веднаш ќе ни се наметне одговорот – виновни се нашите политички елити (дотогашни, но и оние тогаш создадени) кои започнаа да се натпреваруваат во докажувањето кој е поголем Македонец и кој ќе докеже поголема старост на македонската нација. Оттаму, без никакви историски факти произлезе приказната за „поделбата на Македонија во 1913.“, па дури и антиката ни влезе во преамбулата на Уставот, мешајќи ја територијата со етничкото (истоветно со бугарската историографија заради Санстефанскиот договор) и со непостоечка државност, заборавајќи дека нема разлика на таа теза со онаа на соседите за нивните „Велики држави“. За да се реши прашањето доволно е да си го поставиме прашањето – зошто промена на името. Ако таквата акција за менување име е само заради влезот во НАТО (чие постоење е анахроно колку и Ладната војна) и заблудите дека така ќе бидеме побезбедни (*со која војска само, или мислат дека некој друг е будала да гине за нас) тогаш сме на сосема погрешен пат. Ако нашата желба за промена на името е заради добрососедските односи со Грција и наше докажување дека немаме аспирации кон истоимената територија на нивно тло, тогаш е доволно да се воведе називот Славомакедонија со Славомакедонски народ за да се смират страстите. Второто главно прашање е дали со промената на името ќе станеме попросперитетна држава, дали така ќе ги намалиме криминалот, корупцијата, непотизмот, гнилоста на нашето општество, дали така ќе станеме економски посилни, дали со тоа ќе ни скокне стандардот. Дали ќе ни профункционираат здравството, јавната администрација, образованието… Сè ми се чини дека одговорот на овие прашања е поразителен, што говори дека самите со помош на нашите привилегирани политичари-војводи-државници-политикастери (на кои потрошивме огромни пари) сме си се довеле во стапица.

 3. nacional-patriot

  Edna od greshkite na makedonskite politichari od relevantnite i od nekoi pomalku relevantni i nerelevantnite partii e nivnoto pregolemo idealiziranje na NATO i EU i nekritichkiot odnos od niv kon tie organizacii.Tochno e toa deka chlenstvo vo NATO ne garantira bezbednost,odnosno ne garantira vnatreshna bezbednost,vo smisla na voena,politichka,ekonomska.Golema greshka e i od nekoi politichari,insistiranjeto deka kje se propadnelo bez chlenstvo na Makedonija vo tie organizacii.Dali nesvesno,no taka samo ja urivaa pregovarachkata pozicija na Makedonija,urivanje ne tolku za korist na Atina,tuku davanje vpechatok za strancite,odnosno za birokratite od EU i SAD,deka se vo ochaj politicharite od Makedonija.Najverojatno zatoa pritisocite bea kon Makedonija,a ne ili sosema malku kon Atina.Makedonija kje si ja bide i bez chlenstvo vo tie organizacii,a ako politicarite vo Makedonija pochnat da se odnesuvaat ramnodushno kon NATO i EU,odnosno da ostavaat vpechatok za strancite deka povekje ne im e vazhno dali Makedonija nekogash kje bide chlenka,e togash mozhe na briselskite i vashingotonskite birokrati da im se zapali alarmot,pa da pomislat deka Makedonija ne e vekje tolku so evroatlantski entuzijazam i taka da pochnat da gi uvazhuvaat makedonskite interesi i tie da padnat vo iskushenie za toa shto i kako treba so Atina,potochno da pochnat pritisoci vrz nea za da ja trgne blokadata.Bez promena na odnesuvanjeto na makedonskite politichari kon zapadnite politichari,nema shansi za dobivanje pochit za Makedonija od zapadnite birokrati.Garanciite za Atina od Makedonija deka se nema teritorijalni pretenzii e razlikata vo goleminite na armiite i naoruzhuvanjeto,a i napishanoto vo makedonskiot ustav deka se nema pretenzii.Baranjeto za pochituvanje na pravata na makedonskoto malcinstvo ne e teritorijalna pretenzija,ne e iredentizam.Bila podelena teritorijata Makedonija koja shto ne bila drzhava i bila podelena zatoa shto ne i bilo dozvoleno da stane drzhava.Kazhuvanjeto deka se podelila Makedonija vo 1913 godina,ne treba da se razbere kako baranje del od teritorijata na drzhavata so glaven grad Atina da se pripoi kon Makedonija.Atina se obiduva toa da go pretstavi kako alibi,iako siguren sum deka tamu znaat deka makedonskata politika nema ambicija za nekakva Golema Makedonija.Nema druga drzhava so ime Makedonija,pa nema ni potreba R.Makedonija da bara dodavka za da se razlikuva od druga drzhava.Distinkcija postoi i pravi razlika pomegju R.Makedonija,celata oblast Makedonija i delot na Makedonija vo Atina.I ova e dovolna prichina da nema potreba od dodavka.Nitu eden slovenski narod ja nema vo nivniot naziv za identitetot i za nivnata drzhava dodavkata “Slavo”.Pa zoshto da ja ima vo Makedonija?Shpancite ne se vikaat Romanoshpanci.Shvegjanite ne se vikaat Germanoshvegjani.Neka site slovenski,germanski,romanski (latinski) narodi si stavat takvi dodavki,pa neka si stavat i Makedoncite.

 4. Ајван Доктор®

  Омилено ни е филозофирањето во празно. Во Уставот е впишано дека немаме претензии кон соседите, но секојдневно се повикуваме на небулозите дека „Солун е (бил) наш“ (нели ЉуБчо ќе држеше конгрес таму?), на тоа дека „Македонија била неправедно распарчана на 3, па дури и 4 дела“, дека Александар бил наш, дека Зевс е всушност „македонскиот бог Зиус“, дека ние сме ги описмениле Грците, па ако осознаеме дека нивното писмо потекнува од X век п.н.е. тогаш продолжуваме со приказната дека „и тие (така правеа) – го зеле (или украле) од Феничаните“ и така, во круг – до бескрај. Заглавени во далечното минато, тешко ни оди да направиме јасна дистинкција меѓу географскиот поим Македонија (област, територија) и држава-државност, како и со државјанството кога го мешаме со етничката припадност тврдејќи дека „сите родени во Македонија се Македонци“, па упорно вергламе дека целата територија „требало да стане држава“, или „дека не ѝ е (или не ѝ било) дозволено да стане држава“ и сл. будалаштини. Не знам од каде сега идејата за „државата со главен град Атина да се припои кон Македонија“!? Та, нели само до Олимп „е наше“?! Нема друга држава со име Македонија и наведено е во Уставот дека немаме „територијални претензии кон соседите“, ама има луѓе во Македонија, па дури и во научните кругови, кои во континуитет тврдат дека постои „наш дел окупиран од Грците“ (Т. Петров, Ачковска, Иљов, А. Тентов, В. Божиновски и сл.), а истото се потенцира и во учебниците по историја дека „во 1913, ја поделиле нејзината територија на три дела“, заборавајќи при тоа дека на таа територија живееле и Бугари, и Срби, и Турци, и Албанци, и Грци (кои „не постојат“, нели), па дури тврдиме и дека „мнозинството се изјаснило како Македонци“ („или барем се чувствувале така“) иако не се јавил таков јунак кој ќе се впише под тоа име сè до 1948 година. Проблемот со НАТО и ЕУ воопшто не е членството во овие асоцијации, туку маглата која се шири дека од тоа ни зависел опстанокот на државата, или дека така ќе станеме некаква си респектабилна држава. Всушност, очигледно не сакаме ниту да помислиме на тоа дека кога самите ќе си ја средиме државата да функционира како таква во сите нејзини области (образование, правен систем, јавна администрација, инфраструктура, здравство и сл.), но не привидно, само на хартија и на вилица, како до сега, нема да имаме потреба од молење за пристап кон овие асоцијации туку (колку и да звучи смешно) самите би нè повикале да станеме нивна членка. Сè дотогаш, не можам да ги именувам како патриоти, или ако сакаш како „национал-патриоти“, луѓето кои, наместо за јакнење на овие области клучни за граѓаните на оваа земја, парите ги фрлија на кули од стиропор и гипс-картон со кои само неуки можат да се гордеат и да ги нарекуваат „национално културно-историско наследство“, не сфаќајќи дека при тоа ни се случи најголемиот грабеж во историјата на Македонија.

 5. Ајван Доктор®

  Што се однесува до словенството… Истиве „научни елити“ час тврдат дека сме „антички“, а веќе следниот момент (очигледно, за да не паднат на грб) востановуваат дека и оние античките биле всушност Словени… И така, до бескрај! Кружно, и во место! Од инает на сите! Грците признаваат постоење на Славомакедонци во својата земја, па дури и на Славофони (во кои секако спаѓаат и Србите и Бугарите кои живеат таму), не гледам зошто би ми било проблем таквото именување! Швеѓаните, Шпанците, Германците си имаат други проблеми, а и… бидејќи за разлика од нас, функционираат како Држави (да, со големо „Д“), не им е ни битно кој како ќе ги нарекува. Воопшто не се замараат со тоа.

 6. nacional-patriot

  Baranjeto prichini za pretstavuvanje i pokazhuvanje na stravot kako opravdan,nekogash e mnogu teshko,pa zatoa onie koi shto gi baraat prichinite,a da ne ispadnat vo ochite na drugite kako paranoichni,spas gledaat vo nekoi marginalci koi baratelite na prichinite se obiduvaat nivnite stavovi da gi pretstavat kako znachajni,vlijatelni i zaradi toa opasni.E taka rezhimite vo Atina se odnesuvaat i se povikuvaat na nekoi marginalci.Ushte li nekoi kje go zemaat kako faktor Ljubco?Biten e stavot na oficijalnite lica i vo vlasta i vo najgolemata opozicija.Nikoj od niv ne bara kongres vo Solun,ne veli deka ima okupirani makedonski teritrorii.Poimot Makedonija e etnichki,a tokmu vo Atina velat deka sekoj koj e roden vo Grcija e Grk i deka tamu ima samo verski malcinstva.Ako golemite sili imale interes Makedonija da stane drzhava vo 1913 godina,kje stanela i nemashe toa da izgleda kako budalashtina.Golemite sili nemale interes da dadat drzavi na nekoi daleku pogolemi narodi od makedonskiot.Distinkcijata pomegju drzhavata Makedonija i oblasta Makedonija si postoi i nema potreba od baranje distinkcija.Toa e prefiksot Republika koj shto pravi dovolna distinkcija.Chitaj go vnimatelno mojot komentar.Ne napishav deka cela drzhava so glaven grad Atina da se pripoi kon Makedonija.Imalo mnogu junaci koi se izjasnuvale za etnichki Makedonci mnogu porano od 1948 godina.Zoshto Atina ne i zameruva na Tirana za stavovite na nekoi vo Tirana koi ja baraat Chemerija?Zameruvanje taka shto bi gi blokirala evrointegraciite na Tirana zaradi toa.Ama nema blokada zaradi toa.Shto,Atina gi gleda takvite koi propagiraat iredentizmi deka se marginalci?Barem jas i ti se soglasuvame vo edno.A toa e deka opstanokot na Makedonija ne zavisi od chlenstvoto na Makedonija vo NATO i EU.Shvegjanite,Shpancite,Germancite ne se zamaraat so identiteski prashanja zatoa shto nikoj od niv ne bara da si smenat ime na drzhava i identitet.Da se barashe toa od niv,i toa kako kje ze zamaraa so toa i kje im beshe aktuelno.

 7. Ајван Доктор®

  Очигледно вам „патриотите“ извртувањето на фактите ви стана професија. Учебниците се пишуваат под патронат на државата и се проверуваат (дури и цензурираат) од нејзина страна (токму затоа Бугарија инсистираше во „Договорот за пријателство“ да се внесе и барање за промена на пишаното во нив). Во нашите историски учебници има безброј лаги, една од нив е и таа дека „територијата на Македонија била поделена во 1913“, но не им објаснува на децата дека се работи за географски поим Македонија (како што се и Истра, Шумадија, Банат, Бачка, Мачва, Далмација, Славонија, Преспа, Которл’к, Река…) кој дотогаш бил во составот на Османлиската Империја. Значи, воопшто не се работи за етнос (замисли, ова е грчки збор за нација) кој го детерминирал името на територијата, туку Словените кои живееле на територијата (географската област) Македонија (чие име произлегува од грката придавка μακεδος, или од зборот μηκεδανος) го превзеле називот за својот етнос од областа, па се нарекле Македонци. Факт е дека ЉуБчо, беше премиер на државава, што тешко може да се окарактеризира како „маргиналец“. Прочитај ја реченицава и ќе те оставам самиот да си ја сфатиш: „Ако големите сили имале интерес Македонија да стане држава во 1913 година, ќе станела и немаше тоа да изгледа како будалаштина“, а потоа продолжуваш со алогијата: „Големите сили немале интерес да дадат држави на некои далеку поголеми народи од македонскиот“. Веднаш потоа, пишуваш за дистинкција меѓу државата Македонија и областа Македонија, како пред тоа воопшто да не си ја спомнал 1913 година!? Каде спомнав дека „државата Македонија е будалаштина“!? Кои се тие „поголеми народи од македонскиот“ на кои „големите сили не им дале држава“? Не знаев дека големите сили доделувале држави на тацна. Цело време си мислев дека народите, на државите кои станувале тоа, се изборувале за државноста. Ајде, запиши ми ги бројните јунаци „кои се изјаснувале за етнички Македонци“.

 8. nacional-patriot

  Izvrtuvanjeto na faktite go pravat onie koi ne mozhat da se pomirat so faktite,onakvi kakvi se.Baranjata na Sofija i Atina za promeni vo makedonskite uchebnici i brishenje na nekoi fakti e zatoa shto tie sakaat delovi od makedonskata istorija da se prikazhuvaat kako del od nivnata iastorija.E toa e iredentizam.Patem,shto mislish za dogovorot pomegju Makedonija i Sofija?Prifatliv li e za tebe?Oblasta i imeto Makedonija ne mozhat da se sporeduvaat so geografskite iminja koi ti gi spomna,zatoa shto nikogash vo istorijata ne postoele i ne postojat Istarski narod i jazik,shumadiski narod i jazik,slavonski narod i jazik,macvanski narod i jazik,banatski narod i jazik…A postoele i postojat makedonski narod i makedonski jazik.Zatoa imeto Makedonija e etnichko.Zaradi Makedoncite,teritorijata i drzhavata se vika Makedonija.Makedoncite i go dale imeto Makedonija na teritorijata kade zhiveele i zhiveat.Ti so tie tvoi tezi,ne se razlikuvash od negatorite na makedonstvoto vo sosednite drzhavi,no toa e i svojstveno za avtoshovinistite kako tebe.Imeto Makedonija nema “grchko” poteklo zatoa shto toa ime proizleglo od jazikot na Makedoncite vo antikata koe podocna se prenelo i pochnalo da se upotrebuva i vo jazikot na lugjeto vo polisite.Bidejki jazikot vo polisite stanal dominanten vo togashniot svet,a so toa i nivnoto koristenje na imeto Makedonija,se dobil pogreshen vpechatok deka toa ime e nivno,odnosno “grchko”.Ljubcho sega e marginalec zatoa shto na poslednite nekolku izborni ciklusi ne dobi ni eden pratenik negovata partija.Toa shto bil porano premier ne go zasenuva negoviot segashen status na marginalec zatoa shto starata slava nishto ne znachi vo segashnosta.Ako golemite sili i dale drzhava na Makedonija pred ili posle prvata svetska vojna,taa drzhava nemashe da bide vo ovie segasni granici i toa nemashe da bide budalashtina.Ti aludirashe deka budalashtina bi bilo ako Makedonija bi bila so poinakvi granici od ovie.Prefiksot Republika ne e poradi pravenje distinkcija zatoa shto toj prefiks e potreben za da oznachuva kakvo ureduvanje ima nekoja drzhava,no toj prefiks istovremeno oznachuva i pravi distinkcija koga nekoja drzhava ima isto ime so oblasta na koja se naogja.Tie pogolemi narodi od makedonskiot koi ne dobile drzhava zaradi nemanje interes od golemite sili se Kurdite,Bengalcite,Beludzite,Tamilcite,no i nekoi narodi koi ne se pogolemi ili ne se mnogu pogolemi od makedonskiot narod kako Baskijcite,Bretoncite.Onie koi se izjasnuvale za etnichki Makedonci bile Pulevski,Misirkov,Sarafov,Karev,Chupovski,Hristijan Todorovski,Kuzman Josifovski…

 9. Ајван Доктор®

  После еднодецениска секојдневна континуирана кампања низ медиумите и разни псеудонаучни собири мене ми е јасно што може да очекувам од тебе како одговор: најпрвин настанале Македонците, па се појавиле амебите, па дури потоа дошле Грците, кои ни ја украле историјата… Многупати чуено тролање, кое веќе станува одвратно. Младите ќе излезат од факултет и иако полуписмени мислат истиот ден осознале сè. Ме интересира како тоа толкав македонски национал-патриот не се потрудил барем да научи да пишува со кирилично писмо, не, пак, да научи нешто од македонскиот правопис. За да тврдиш дека нешто е така, како што тврдиш самиот, треба да имаш релевантни докази. Сигурен сум дека ти единствено имаш чуено од други, или во кафеански муабет или од оние силни учени-недоучени кои претходно ги набројав, а кои беа секојдневни гости на пропагандните телевизии, дека тоа е така како што тврдиш, но не си имал никаков контакт со вистинските докази. Еве ти еден пример: во „Историја на македонскиот народ“ во издание на МАНУ: „Пулевски со писмо барал од кнезот Милан средства да напише речник спрема македонскиот говор“. Случајно налетав на истото писмо, напишано во ноември, 1874 година, во кое пишува: „Господару! ја као родољуб српски измислио сам начин, како се може предупредити бугарско улагивање у Старой Србиы, а да не би народ цепао и бугарио, приликом бугарскије владика, зато да би се наштампала шкољска књига, по оном говору како се говори сада у Старой Србиы”, во потпис стои: „Покорни Ђорђе М. Пуљевски, из Дибре, У Старой Србиы“. Очигледно нашиве учени си го превеле според желбите. И јас мислев дека Мисирков бил Македонец, ама писмото од 11 декември, 1890 година (датумите се во стар стил), откако ќе наведе дека поголемите „ђаци“ ги излажале да отидат во Софиска гимназија, сега, молат да се вратат во Белградската гимназија бидејќи „осознале дека се Срби“. Во потпис стојат Крста Петковић, попознат кај нас како Крсте Петков, а во Бугарија како Кръстю Петков Мисирков и Григорије Хаџи-Ташковић, попознат како Григорие Хаџи Ташков, или по б’лгарски Г. Хаджиташкович. Слични превртувања имале и Дамјан Груев, кој претходно бил српски четник, а потоа за да го докаже своето побугарување ломотел дека „Србите треба да се истераат од Македонија со огин и со меч“ (1897). и така, со ред. Да не ги набројувам останатите, само ќе ти напомнам дека Сарафов бил б’лгарски офицер. Мислиш делувал во интерес на Македонија и имал некакво македонско чувство!? Партизанското движење се одвива во склоп нма Југословенските партизански одреди и не е независно, уште помалку национално, или еднонационално – исклучиво македонско дрвижење, туку е мешавина во која за Југославија пред сè, дури потоа за Македонија, рамо до рамо со Македонците се борат и гинат и Срби, Власи, Албанци, Турци, Роми, па дури и Грци. Да не ти набројувам, само ќе ти напоменам: т.н. „Крушевски манифест“ е напишан дури во 1923 година во Софија. Зарем не ти е сомнително што се води како документ од 1903-та?! Дури и ВМРО не е формирано во октомври 1893, ниту задачата му била „самостојност на Македонија“. Тоа говорат документите, реални и вистинити. Желбите, се нешто сосема друго.

 10. nacional-patriot

  Kolku im e teshko na negatorite vo sosednite drzhavi i na avtoshovinistite vo Makedonija koi i posle godini i godini propagandi vo sosednite mediumi,duri i vo nekoi makedonski,makedonstvoto ne mozhat da go iskorenat ni barem za nekoj stepen.A ne mozhat zatoa shto tokmu tie nemaat dokazi za nivnite bolni tvrdenja.Tokmu za drzhavata so glaven grad Atina za koja e odredena da bide proglasena za edinstvena naslednichka na antikata na Balkanot i toa se prifakja zdravo za gotovo,bez da se sogledaat faktite.Kobajagi od nea bezmalku se proizleglo i poradi toa mozhe da se kazhe i napishe so ironija i sarkazam deka Atina mozhebi se pojavila pred Amebite.Pa doshle Makedoncite i ja ukrale istorijata i slichni atinski i sofiski budalashtini.Jas ne sakam neshto da tvrdam,a za toa da nema dokaz.Za toa shto go pishuvam postojat dokazi.Ne se povikuvam od nekakvi si nevazhni muabeti ili od razni analfabeti.Toa e odlika na shovinistite vo sosednite drzhavi koi smetaat deka nivnata istorija ne e tolku bogata,pa za da se zbogati,kradat delovi od makedonskata istorija.Za tvoja informacija,nemam problem so kirilicata,ni so pravopisot,no gledam deka ti imash problem so pravopisot,no imash i ogranichen rechnik,a so toa verojatno i vokabular.Pulevski i Misirkov bile rodeni vo Makedonija i imale etnichki makedonski koreni.Ako nekogash se pishuvale za Srbi,toa ne gi pravi etnichki Srbi zatoa shto nemale srpski koreni,ni bilo kakvi drugi osven makedonski.Pa tie dvajca mnogu pridonele za makedonstvoto so nivnite istoriski dokazhani dela,a nesomnenoto makedonstvo Pulevski go pokazhal i so negoviot stav za Aleksandar Veliki.Ako Misirkov se chuvstvuval za Srbin ili takanarechen Bugarin,nemashe da go napishe toa shto go napishal vo interes na makedonstvoto.A Srbinot Pejchinovich za sebe velel deka e “Bugarin” i taka se chuvstvuval.I shto?Poradi toa treba da go smetame za “Bugarin”?Deka bil Azijat,a negovite predci od centrana Azija?Pa samo nekoj takov mozhe da bide etnichki Bugarin.Uniformata na Sarafov ne e poznachajna od negoviot proglas vo koj napishal deka Makedoncite se poseben narod i deka ne saka pripojuvanje kon nekoja sosedna drzhava.Makedonskoto partizansko dvizhenje pred se bilo nacionalno,odnosno borcite se borele za slobodna Makedonija,za imeto Makedonija,za priznavanje na makedonskiot narod i jazikot,a ne za komunizmot.Imalo borci i za komunizam,no i tie se borele za priznavanje na makedonstvoto.Okolnostite bile takvi vo toa vreme da ne mozhe Makedonija togash da stane nezavisna drzhava i toa go znaele makedonskite borci.I slovenechkite,hrvatskite partizani ne se borele za nezavisni Slovenija i Hrvatska.I kaj niv ne sekoj borec bil komunist.A Krushevskiot manifest,osnovanjeto na VMRO,ne gi spomnav.Nitu koga e napishan manifestot,nitu godinata na osnovanje na VMRO,nitu za shto se zalagal.

 11. Ајван Доктор®

  Не, ти немаш проблем со кирилицата, ама продолжуваш да пишуваш со латиница во англосаксонски стил. Или не знаеш како да си ја подесиш тастатурата, или си толку многу вљубен во Македонија. Типично „патриотски“. Познавам Албанци и Турци кои многу почисто и поразговетно говорат македонски од вас „патриотите“, па дури и одлично го познаваат правописот, за разлика од тебе. Дури и на Ерол вебстраницава е на кирилица и на политературен и почист македонски јазик од твојот. Да те прашам… Ова „автошовинисти“ ти го смисли, или го презеде од Мирка (Велиновска) новосоздателот на чистиот македонски етноречник? И ти најде да говориш за мојот вокабулар!? По што ли се разликува nacional-patriot-от со тврдењата дека Пуљевски и Мисирков (бидејќи не знаеле што се, па те чекале тебе да им кажеш) имале македонски етнички корени „само затоа што се родени во Македонија“ од оние во „Атина“ во која „велат дека „секој кој е роден во Грција е Грк и дека таму има само верски малцинства“? Очигледно, по ништо! Ако секој роден во Македонија е етнички Македонец, тогаш зошто би се чудел на тврдењата што „секој роден во Грција е Грк“?! Ти си изгледа од дечињана бегалци кои тврдат дека дека сите до еден се сè сами антички Македонци, епигони – чеда Александрови и потомци на неговите дијадоси. До вчера пишуваа дека се со сиромашно селско потекло, сега наеднаш станаа освестена аристокраЦија со плава крв, сите до еден од царско месо направени. Да, ако некој се изјаснувал за Грк, Бугарин, Турчин, или Србин, сигурно не си ти тој што после стотина години ќе тврди дека не знаел што е. Само вам, на испраните мозо(л)чиња може да ви се продава басма дека некој во бугарска офицерска униформа можел да пишувал од срце за „македонството“ и при тоа да бил искрен. Има дел во „Историјата на македонскиот народ“ (издание на МАНУ, Институт за национална историја – Скопје, НИП Нова Македонија, 1969 година), а таму исто пишува дека ВМРО се залагале за автономна Македонија, ама го пишува и вториот дел кој учебнициве го кријат: „само затоа што знаеле дека тоа (*се мисли на обединувањето со „мајка Блгарија“) нема да биде прифатено од соседните држави и од големите сили“. Во таа една реченица се крие целата историска вистина за „македонскиот идеал и стремеж за независна држава“. Документите што ти наведов се со прецизен датум и со потписи. Од писмата на Пуљевски и Петковиќ (Мисирков) поседувам фотокопија од оригиналите, а имам слични и од Петар Поп – Арсиќ (ако знаеш кој е Петар Поп – Арсов, нели) и од Дамјан Грујевиќ (српскиот четник), но ти упорно го верглаш тоа што те научиле неонацистиве, па дури се обидуваш мене да ми ја продаваш и скаската за дечиња ‒ дека НОБ била „(едно)национално македонско партизанско движење“ дека борците „се бореле за слободна Македонија, за името Македонија, за признавање на македонскиот народ и јазикот, а не за комунизмот“. Уште да напишеше дека самите сме си се ослободиле. Тие таквите, псеудоисторичарите кои по налог на Груевски и компанија секојдневно пропагираа (лабилна) новоисторија без факти и исклучиво според желбите на властите, не можат да избегаат од фактите. А фактите, говорат дека востанието во Македонија е дигнато под раководство на КПЈ, од комунисти, а не од твоите „националисти“ кои сега станаа „херои“ без ниту еден ден учество во борба! Секако, оние учесници во НОБ кои не биле („само“) комунисти, се луѓе од народот, обични селани, граѓани, работници, дури и земјопоседници и капиталисти, има и попови меѓу нив, но Македонци, Срби, Хрвати, Турци, Албанци, Роми, замисли дури и Грци, но никако не биле „македонски националисти кои се бореле за признавање на македонството“ (ниту еден од нив немало таму) или исклучиво Македонци. Впрочем, тие, „национал-патриотите“ цело време биле против борбата и против партизаните под разни имиња: Браник, ВМРО, Отец Пајсиј, Ополченци, Б’лгарски акционни комитети и сл. Да ти набројам дел од нив: Киро Глигоров (си бил бугарски чиновник), М. А. Ченто (си бил бакалин, член на ХСС), Брашнаров, Шатев, (членови и организатори на „Български акционни комитети“), Ј. Чкатров (близок соработник на И. Михајлов), Т. Чундев (близок на сатрапот Т. Александров), Е. Чучков (си бил директор на гимназиите во Прилеп, Скопје и Штип) влегуваат во борбата дури по април 1944, кога станале сигурни дека бугарските (и италијанските и германските) фашистички окупатори ќе ја изгубат борбата. Бугароманите во Македонија вметнуваат голем број свои луѓе како делегати во АСНОМ (*погоре наброените), иако само ден пред тоа си биле Благонадежни Българи. Фактите говорат и тоа дека Македонскиот народ, јазикот, државата се признаени уште со АВНОЈ 1943, и замисли повторно ‒ во организација на Комунистичката Партија на Југославија. Тоа е само потврдено во АСНОМ. Крушевскиот манифест и ВМРО ги спомнуваш посредно, кога ги набројуваш оние што наводно се искажувале како Македонци пред 1941 (ти се фати како слеп за стап со 1948-та), јас ‒ за да ти укажам на невистините. Она за словенечките и хрватските партизани… извини, ама не ти го разбирам. Препрочитај си го повторно, сложи ги некако речениците во умот, па дури потоа одново напиши го.

 12. nacional-patriot

  Koga se nema zdravi,izdrzhlivi i so osnova kontraargumenti i poradi toa ne se mozhe da se kontrira i pobie napishanoto,e togash “spasot” go gledash vo toa koj kako pishuva.Toa e znak za ochaj i utehata ja barash vo neshto sosema drugo,duri i koga nemash osnova i argumenti ni za toa.Poradi shto moite komentari se pomalku literaturni i pomalku makedonski od kolumnite na Erol?Daj mi barem eden primer.A imaj vo previd deka kolumnite pred da se objavat,pominuvaat so lektorat.A moite komentari bez lektor se daleku podobri od nekoi tekstovi na javni lichnosti koi bi bile bez lektorski nadzor.No i so.Ako ne ti beshe ogranichen rechnikot,odnosno vokabularot,kje ti peshe poznat zborot avtoshovinist,a i kje go znaeshe negovoto znachenje.Od nikogo ne sum go prezel zborot.Pulevski i Misirkov bile etnichki Makedonci ne zatoa shto bile rodeni na teritorijata na Makedonija,tuku zatoa shto bile od makedonska loza,nivnite predci bile toa.Dodeka vo drzhavata so glaven Atina,nekoi(pripadnici na malcinstvata) samo zatoa shto se tamu rodeni,iako imaat drugi etnichki koreni,gi oznachuvaat za “Grci”.Jas nemam poteklo od belomorskiot kraj i ne sum begalche,a i ne sum star.Ne jas,tuku preziminjata koi go odreduvaat potekloto na istoriskite lichnosti,pokazhuvaat deka nekoi lichnosti pogreshno si ja opredeluvale nivnata etnichka pripadnost.Ne mozhel Pejchinovich da bide toa shto sakal da bide,a ne mozhel ni Babunski da bide Srbin.Ako Sarafov ne bil iskren,nemalo da go napishe toa shto go napishal za makedonstvoto.I za razlika od tebe,za Sarafov makedonstvoto bilo istoriska i etnichka realnost.Jas ne gi osporiv dokumentite za Pulevski i za Misirkov,tuku te potsetiv deka tie imaat svoi dela so koi go velichat makedonstvoto i deka ako ne se chuvstvuvale za etnichki Makedonci,nemashe da go napishat i napravat toa shto go napishale i napravile.Kade napishav deka NOB vo Makedonija bilo ednonacionalno partizansko dvizhenje?Ne sum ni aludiral takvo neshto.No fakt e deka brigadite i bataljonite na makedonskite partizani nosele iminja od Ilindenci,od vremeto na onie koga ne postoel komunizmot.Takvi iminja nosele zatoa shto najvazhnoto za borcite bilo imeto Makedonija,priznavanjeto na makedonskiot narod i makedonskiot jazik.Vo 1941 i 1942 g.se ushte ne bile priznati.Ne bile site borci komunisti.Zar site partizani znaele shto znachi komunizmot?Znaele za knigata od Marks?Ne bile antifashisti samo komunistite.Vo partizanskoto dvizhenje imalo borci i za komunizam,no ne se borele za makedonstvoto samo onie koi ne bile komunisti,tuku i komunistite vo Makedonija se borele za makedonstvoto i zatoa od AVNOJ bilo priznato makedonstvoto.Ako na makedonskite partizani ne im bilo vazhno toa i ne se borele za toa,nemalo da bidat priznati makedonskoto ime,makedonskiot narod i makedonskiot jazik.Imalo kvinslizi koi deluvale za okupatorot,koi se povikuvale na fashistichkiot okupator,a denes takvite vo Makedonija sofisticirano deluvaat i se povikuvaat na neonacistite vo sosednite drzhavi.Onie be,avtoshovinistite.Tie istoriski lichnosti koi gi spomnav,se chuvstuvale za etnichki Makedonci pred 1941 godina i povekjeto od niv nemale nikakva vrska ni so Krushevskiot manifest,ni so VMRO.A ona za slovenechkite i hrvatskite partizani,prochitaj povtorno i mozhebi kje razberesh.

 13. Ајван Доктор®

  Мене ми е јасно дека ти не си стар и тоа воопшто не е проблем, туку фактот што таков недозреан си се нафатил да коментираш работи кои не само што не си ги доучил, туку не ги ни разбираш, а се обидуваш да ни ги „раскажеш меѓите“. Не сум сигурен дека потеклото не ти е од Егејот, затоа што само Б’лгарчета и античките Македонци го нарекуваат „беломорие“. Не ти е потребен лектор за да прикажеш барем основна писменост, а ти, видливо е, сè уште си далеку од неа и упорен во латиницата. Што ли патриот ќе беше. Ќе ти наведам само делови од последниот коментар од кои извираат твоите „писменост, речитост и знаење“: „…i poradi toa ne se mozhe da se kontrira i pobie napishanoto…“; „A moite komentari bez lektor se daleku podobri od nekoi tekstovi na javni lichnosti koi bi bile bez lektorski nadzor.No i so…“; „A imaj vo previd deka kolumnite pred da se objavat,pominuvaat so lektorat.“; A moite komentari bez lektor se daleku podobri od nekoi tekstovi na javni lichnosti koi bi bile bez lektorski nadzor.“. Ова, меѓу другото, се вика и пишување бесмислици. Основите на писменоста се учат уште во прво одделение, но ти или си бегал од часови, или учителката ти била полуписмено партиско војниче. Нема да спомнувам за бесмислиците во стилот дека колумните пред да се објавеле „поминувале со лекторат“, како и таа дека не ти, туку „preziminjata koi go odreduvaat potekloto na istoriskite lichnosti“ покажувале дека некои личности „pogreshno si ja opredeluvale nivnata etnichka pripadnost“. Со ова увидов дека и лекцијата за постанокот на презимињата кај Словените (со посебен осврт на презимињата кај оние античките Македонци) си ја пропуштил, не само таа ‒ за писменоста. Навистина не ми е јасно како вие „национал-патриотите“ со толку скудни знаења воопшто си дозволувате да коментирате некои работи, или можеби мислите дека е доволно да напишете некоја бесмислица, па да ја одбраните македонштината? Мене, со толкаво скудно знаење и со толкава голема „писменост“ би ми било срам да се кажам дека сум Македонец, не, пак, патриот, или некаков си национал-патриот (демек, тоа било поголемо и од патриот). Да ти го прочитам и член 7 од Уставот на Македонија: „во Република Македонија службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо“. Ти, очигледно си толку голем патриот што не го почитуваш ни Уставот на земјата во која живееш, па за да си го докажеш патриотизмот ти предлагам отсега натаму да се потпишуваш како „патриот-национал-македонски-патриот“, да знаеме дека си дупло поголем патриот дури и од оние „национал-патриотите“.

 14. nacional-patriot

  Ne mora samo tie koi imaat poteklo od belomorieto,da go narekuvaat toj kraj belomorski?Ima takvi so poteklo od tamu koi go narekuvaat i egejski kraj.Zoshto bi go kriel potekloto ako beshe od tamu?Kje si napishev gordo deka moeto poteklo e od tamu,ako navistina beshe od tamu.Ama ne e.Poradi tvojata ogranichenost,ne pravish razlika pomegju besmislica i nepismenost.Za tebe nepismenost e pishuvanje so latinichno pismo.Nekoi rechenici koi si gi odredil za besmisleni,spored tebe se i pokazatel za nepismenost.Ako ne beshe literaturno ogranichen,kje go razbereshe znachenjeto na rechenicite i kje uvideshe deka nema ni besmismlenost,ni nepismenost.Tvojata izbezumenost,poradi toa shto ti predochiv za tvojot literaturen hendikep,ja pokazha so toa shto edna moja rechenica ja prepisha i ja napisha dvapati.No ti pokazha deka ti fali i logika.Koga napishav deka preziminjata go odreduvaat potekloto na istoriskite lichnosti,kako vprochem i za site,mislev za nivnoto etnichko poteklo i toa ti kje go voocheshe koga napishav potoa deka nekoi lichnosti pogreshno si ja odreduvale nivnata etnichka pripadnost.Kje go voochish ako imash logika.Tebe i treba da ti bide sram da se kazhesh deka si Makedonec,ne samo zaradi tvojot ogranichen vokabular,tuku i poradi tvoite stavovi koi celosno se poklopuvaat so negatorite vo sosednite drzhavi.Patem,zoshto odbegnuvash da odgovorish na moeto prashanje za dobovorot so Sofija?Da te upatam i da ti predocham deka odbegnuvanjeto davanje odgovor,osven ponekogash koga e zatoa shto se nema stav,ponekogash e i vsushnost davanje odgovor,a odbegnuvachot misli deka so odbegnuvanje nema da se nasluti negovoto mislenje.

 15. Ајван Доктор®

  Според твојата „логика“ за етничка припадност: Маљевич бил Србин, а Мајаковски и Чајковски ‒ Македонци. Исто како Пупин и Тесла, или како Алфонсо де Охеда кој стана Драган од Охрида. Ако не си Егеец (не е срамно и да си), тогаш си ѝ подлегнал на бугарската пропаганда, па затоа спомнуваш беломорие, наместо Егеј. Мојот срам потекнува од личности кои своето незнаење го истакнуваат како вистина и знаење. Бруки Македонски. Договорот со Бугарија е спремен уште од 1998 и него го пакуваа и ЉуБчо Георгиевски, и Бучковски, како и Груевски и Заев, кој го потпиша. Темата е многу поширока, па затоа ја избегнав бидејќи вешто ги превртуваш моите коментари. Накратко: не гледам причина за потпишување „пријателски и добрососедски договор“ со некој кој со децении се обидува да се претстави како пријател. Да ти биде полесно да разбереш: таков договор се потпишува со некој со кого си војувал, со некого со кој не си пријател и со кого ти биле нарушени добрососедските односи. Немам намера да расправам за тоа дали сум негатор, или патриот со некој кој уште е недозреан.

 16. nacional-patriot

  Ti izvrtuvash.Poznato e deka na ich ne se prezivaat samo Srbite i ne se prezivaat na ski i na ov samo Makedoncite.Ne spomnav Rusi,Poljaci,a i ne spomnav Srbi koi ne se prezivale na ich.Posochiv nekoi istoriski lichnosti koi nesomneno poradi nivnite preizminja,pogreshno si ja iskazhuvale etnichkata pripadnost.Takvi bea Pejchinovich,Babunski.Kako toa sum podlegnal na sofiskata propaganda?Zatoa shto toj kraj go narekov belomorski i poradi toa sum podlegnal na sofiskata propaganda?Svesen li si shto pishuvash?Ima nekoe pravilo za toa koj kako treba da go oznachuva toj kraj?Dali nekoj podlegnal na sofiskata propaganda ili ne,ne e merilo kako toj nekoj oznachuva nekoj kraj,tuku dali go pochituva makedonstvoto i kakvi mu se stavovite za neprijatelskite dejstvija od sosednite drzhavi.Vo toj dogovor so Sofija od 1999 godina,gi nemashe delovite koi go imaat ovoj nov dogovor kako zaednichka istorija,menuvanje uchebnici,relativiziranje na makedonskiot narod,zaednichko proslavuvanje praznici i lichnosti.Bez namera da gi branam togashnite vlasti vo Makedonija,no mora da se obrne vnimanie na razlikite pomegju dvata dokumenta.Tochno e deka dogovori se potpishuvaat so drzhava so koja se imalo neprijatelstvo,so koja se nemalo dobrososedski odnosi,no dogovorot mora da bide simetrichen,a ne kako ovoj dogovor pomegju SDS i Sofija.Mozham da zamislam shto ti kje pishuvashe ako vakov dogovor potpisheshe prethodnata vlada.Ne poradi grizha od tebe za makedonstvoto,tuku poradi tvojata patoloshka omraza kon taa garnitura.No od tebe nema primedbi i kritiki za SDS,iako so ovoj dogovor tie ja prifatija sofiskata propaganda.I ne te prashav dali ima prichina za potpishuvanje na dogovorot,tuku dali go podrzhuvash,a za da ti bide pojasno,dali ja podrzhuvash sodrzhinata vo toj dogovor.Spored ona shto go napisha prethodno,jasno e deka si negator,a nedozrean si ako mislish deka toa ne se primetuva.

 17. Ајван Доктор®

  Занимливо е што т.н. патриоти македонштината ја гледаат низ призма на „докажување“ на минатото кое секогаш е лажно колку и нивниот патриотизам. Колку „поголеми“ се доказите, толку поголем е „патриотизмот“. Убедени се дека ако некој застапува хипотези (кои во никој случај не можат да бидат докажани, затоа што доказите го говорат сосема спротивното) дека Александар Велики бил Македонец, или дека од него потекнуваат, така ќе станат поголеми Македонци од другите и поголеми патриоти. Мислат дека е патриотизам ако за некого кој се пишувал Србин и Бугарин во минатото тврдиш дека бил будала и не знаел што е, ама после стотина години ти си најповикан национално да го освестиш. Луѓе кои немаат поим за постанокот на презимињата кај Словените („Ne spomnav Rusi,Poljaci“), за постанокот на нациите, си земаат за право да говорат кој е што, дали некој бил Србин, Бугарин, или Македонец. (*кој ли е Полјакот од оние што претходно ги набројав!?). Патриоти се луѓе кои гледаат да ја средат државата, да ја надградат, да ја унапредат во секој нејзин сегмент, а не оние кои ќе си го „докажат“ потеклото од Александрос или од амебите! Како тоа го изведуваат (изведоа) оние кои се нарекуваат себеси патриоти видливо е од начинот на кој делуваат. Потрошија половина милијарди евра за да изградат градби во (изумрен) стил кој никогаш не постоел на тлото на државава, и тоа од стиропор и гипс-картон и востановија дека токму тука се родил. Во светот (во оние земји кои со право можат да се наречат ДРЖАВА) со истите пари луѓето ќе изградеа во злато, мермер, камен, гранит и драги камења (немаше да ги фарбаат со златеста боја за да наликуваат на златни). Значи, наместо да градат КВАЛИТЕТНА инфраструктура за потребите на населението (патишта, пруги, канализациони-одводни-доводни-водоводни мрежи, болници, училишта, објекти за промовирање на културата и уметноста…) тие градеа кули од карти (инстант „барокни зданија“) во стил кој не постои и со краток рок на траење! „Градеа“ споменици во најлоша бронза и месинг, кичерај на кој згора на сè му додадоа придавки „национални“ и „културно-историски вредности“ (кои всушност се најголемиот национален срам, бидејќи се уметнички безвредни, гротескни и ја исмејуваат Македонија). Доволно е човек да ги погледне градбите, па да сфати колкав бил патриотизмот на „национал-патриотите“: 98% од градбите или тонат, или прокиснуваат при најмал дожд; фасадите напукнуваат после една година; плочките, малтерот, фасадите се распаѓаат; околината раскопана, недовршена… Згора на сè ‒ на ваквите гротескни „национални гордости“ фрлија огромна сума на пари. Администрацијата ‒ да ти е страв да ѝ се приближиш: не можеш да извадиш еден документ како што треба, без грешка. Треба да чекаш за него најмалку 5-6 месеци и повторно ќе биде згрешен. Здравството ‒ за овие десетина години прогон на врвни хирурзи, доктори, специјалисти и напикување партиски подобници ‒ од лошо, стана мизерно и пред да влезеш кај лекар, треба прво да се прекрстиш и да му се помолиш на Господ, бидејќи не знаеш дали жив ќе излезеш од таму. Образованието: „наставничката ни ги кажува прашањата од тестовите, ни дава да си препишуваме ‒ и пак ништо“. Ова се зборови на ученик од 8-мо одделение, во кое на крајот сите добиваат оценки со просек над 4,5, а после се чудиме што имаме најголем процент на функционално неписмени (или „патриоти“ кои пишуваат латиница и не знаат да состават проста реница). Културата ‒ кичот стана уметност, „барокот“ (сега најверојатно ти ќе почнеш да ми објаснуваш дека тоа било неокласицизам, а не барок) ни стана модерна уметност. Бизнисот ‒ напредуваше оној кој ќе вложи во партијата, кој ќе му се улиже на владетелот, кој ќе ја плати провизијата, а не оној кој ќе извади подобар производ. Кодошењето ‒ го достигна својот зенит, небаре сме во 1948-та, а не во XXI век! Ги „шиете“ комунистите. Секојдневно се испраќаа (и сè уште се испраќаат) извештаи за подобност на граѓанинот во општинските комитети: наш е ‒ не е наш. Во суштина, лажното минато, лажниот барок, лажните конзервативни и морални вредности и норми, како и лажниот патриотизам создадоа лажна реалност. Лажна големина која трае колку меур од сапуница. За договорот меѓу Македонија и Бугарија мислев дека бев сосема јасен, ама тебе сè треба да ти се нацрта за да сфатиш. За твоја жал, немам намера да ти исцртувам, ниту имам намера повеќе да дискутирам со човек кој не си го почитува јазикот и писмото, а си умислил дека е некаков си „национал-патриот“. Та, има ли поголем негатор од некој кој упорно пишува латиница и не си го почитува јазикот?!

 18. nacional-patriot

  Za lazhnoto minato(rezhimite vo Atina si go pretstavuvaat za vistinsko)nekoi gragjani na Atina se svesni za toa i zatoa nema spomenik od Aleksandar Veliki vo nivniot glaven grad.Ne sakaat spomenik na sinot od onoj koj gi pobedil i pokoril.A kako mozhe nekoj tvoj da te pokori?Ne hipotezi,tuku prisvojuvanje i kradenje na antichkata makedonska istorija od drzhavata so glaven grad Atina.A za onie koi etnichkata pripadnost si ja kazhuvale i pishuvale pogreshno,odnosno etnichka pripadnost na koja ne pripagjale,ne mozhe a da ne se kazhe deka tie se odrodnici.Toa shto kazhuval deka e “Bugarin” , od aspekt deka ima isti etnichki koreni so mnozinstvoto od lugjeto vo drzhavata so glaven grad Sofija,ne prikazhuva deka bil navistina toa.Negovoto prezime go odreduvalo negovoto etnichko poteklo,a ne ona za shto fantaziral.Ako istiot toj Pejchinovich se narekol Ujgurin,za tebe toj kje bil toa zatoa shto dovolno za da bide smetan i proglasen za Ujgurin e samo da kazhe deka e toa?Inaku za tvoja informacija,Ujgurite se narod od zholtata rasa od sredna Azija,isto kako Bugarite,onie orginalnite,vistinskite.Napishav deka ne spomnav i Poljaci poradi toa shto osven Makedoncite i Rusite i megju Poljacite e golem brojot na onie chii preziminja zavrshuvaat na ski,a ne deka nekoj e Poljak od spomenatite.Ako ima nepravilnosti i nezakonitosti pri realizacijata i gradenjeto na tie objekti,neka se snosi odgovornost.I mene neshto ne mi se dopagja od toj proekt,no zar nemalo urbana mafija pred 25,20,15 godini?Zar nemalo kakafonija,nepravilnosti,kriminal,nekvalitet vo obrazovanieto,kulturata,zdravstvoto,sportot vo prvata decenija i pol od nezavisnosta?Pa za neistomislenicite vo vremeto na prvite godini od nezavisnosta,rezhimot primenuvashe isti totalitarni i nedemokratski metodi kako vo vremeto na SFRJ so sledenje i vadenje dosie.Za dogovorot pomegju SDS i Sofija ne baram da mi nacrtash,tuku tvoj odgovor dali go podrzhuvash napishanoto vo toj dogovor,odnosno poklopuvanjeto vo golema mera na stavovite na vrhushkata od SDS i Sofija.Ti uporno odbegnuvash da mi odgovorish.Pogreshno si mislish deka ako ne mi odgvorish konkretno,deka kje ja sokriesh tvojata podrshka za toj dogovor.Merilo i sud za toa dali se pochituva jazikot i pismoto,osven toa shto go pishuvash e i prifakjanjeto na istoriskiot fakt i kontinuitet za nivnoto postoenje,a ne so kakvi bukvi pishuvash.

 19. Ајван Доктор®

  Така е, мојата „podrshka za toj dogovor“ ја виде во тоа што пишав дека е малоумно да правиш „договор за пријателство“ со земја која ти се претставува како пријателска. За твоја информација, патриоту, поддршка се пишува со две „д“, ама ти ни тоа не си го научил. И од тој час си побегнал!. Тоа говори за твоето сфаќање на македонштината: „Македонец сум, ама ќе си пишувам латиница бидејќи сум неписмен, Патриот сум, ама што е битно што немам поим од литературниот македонски и правопис.“! Та, зарем не ти е срам кога ќе прочиташ текст од Ерол во кој тој надалеку поубаво и политературно се изразува од тебе? Зарем не чувствуваш срам кога Ермира Мехмети поубаво го говори македонскиот од тебе? Зарем не се чувствуваш како предавник, кога ја слушаш Фатиме Фетаи како чисто, литературно до перфекција беседи македонски? Урбаната мафија расцути во последниве 20-тина години и таа не е продукт на ДПМНЕ, но жално е луѓето кои дојдоа на власт лупајќи се во градите дека биле големи патриоти и трубејќи дека ќе ја спречат мафијата (од секој вид) и дека ќе му ја отсечат главата на „октоподот“ да се претворат во полипод (грчки збор за многуножец)! Тоа говори за големината на нивниот патриотизам. Проектот, уметноста, или кичот, сеедно, не се цени според тоа кому, или на колкумина им се допаѓа, токму како што не се цени ниту нечие потекло според тоа дали ќе му подигнеш споменик на Александрос, или на Скендербег! Тоа што тебе „нешто“ не ти се допаѓа од тој проект, или нешто ти се допаѓа, не му дава уметничка вредност на самиот проект. Тоа што „Атина не му подигнала споменик на Александрос“ не го прави Александрос Македонец! Колку за твоја информација: скаските дека во СФРЈ некој бил неправедно опресиран, дека била тоталитарна и недемократска земја, можеш да им ги раскажуваш на луѓе кои не биле родени во време на нејзиното постоење, или кои тогаш биле во пелени, а не мене! Презимињата кај Словените на „ов“ „ски“ и „иќ“, или „ич“ постојат од Берлин, па сè до далекиот исток на Русија, не само кај Руси и Полјаци, туку и кај Бугарите (внимавај, дел од тие „Татари“ се и Македонци во Македонија), Србите, Хрватите, Словаците, Словенците, Босанците, Херцеговците, исто како и кај Лужичките Срби, Украинците. Патем, во Македонија освен Срби, Турци, Албанци, Бугари, Грци, Власи, Роми, има и Саси, Ерменци, Келти, Черкези, Маџири… и замисли, сите тие се автохтони жители на Македонија кои живеат на овие простори дури и подолго од некои наши „големи“ и „чистокрвни“ Македонци!

 20. nacional-patriot

  Aaaa!Ima napredok kaj tebe!Ovojpat ne chekashe i ne ti trebashe edna nedela za da razmislish shto i kakov komentar da napishesh kako reakcija.Podrshkata za toj dogovor ti ja pokazhuvash so toa shto odbivash da gi osudish otstapkite shto gi napravi SDS vo korist na Sofija.Ti i ne znaesh pravilno da go percepirash prijatelstvoto,to est negovoto znachenje,vo sluchajot na Sofija kon Makedonija.Ne mozhe da ti bide prijatel nekoj rezhim koj ti ja negira istorijata,identitetot,jazikot.Nema potreba od takov dogovor,a samo e potrebno Sofija da ja prifati istorijata takva kakva shto e.Ne mozhesh da se nadminesh sebe poradi ogranichenosta i zatoa odbivash da mi dadesh odgovor na moeto prashanje.Se pishuva onaka kako shto se izgovara.Koga velish podrshka,velish poddrshka ili podrshka.Proveri i kje primetish deka izgovarash podrshka.Tvojot literaturen hendikep ne ti dozvoluva da pravish razlika pomegju nepismenost i pishuvanje latinica.Pishuvanje latinica ne znachi nemanje pojma za literaturniot makedonski i pravopisot.Ne,ne chuvstvuvam sram koga gi chitam tekstovite od Erol zatoa shto moite tekstovi so fondot na zborovi se pobogati od tie na Erol,a plus toa,negovite tekstovi pred objavuvanje pominale na lektorska proverka.I konkretno,koe e toa negovo poubavo literaturno izrazuvanje od moeto?Zoshto bi se sramel koga ja slusham Ermira kako zboruva?I nejziniot makedonski e ogranichen,a pa akcentot kakov i e.Zoshto da se chuvstvuvam kako predavnik koga ja slusham Fetai?Zar sum go predal jazikot,sum izvrshil negovo predavstvo,a ne sum svesen za toa,pa zboruvanjeto na Fatime me prosvetlilo?Dali si ti svesen shto pishuvash?Dali si luciden?Mozhebi treba ti da se zasramish poradi toa shto taa citirashe pcovki.Imam vpechatok deka ti me percepirash kako partiski vojnik ili simpatizer na partijata VMRO-DPMNE.Dali za tebe e zamislivo da se bide vo sekoj pogled nadvor od partiskite stegi?Pa mi pishuvash za nekoi koga doshle na vlast kako ne go napravile ona,toa…Shto imam jas so niv?Nishto.Ne sum jas kako tebe partiski zaslepenko,pa shto i da napravi partijata,ti slepo ja podrzhuvash.Kako za dogovorot so Sofija.Samo zatoa shto SDS go prifati toa,od tebe nema osuda za toa,a da go napraveshe toa DPMNE,kje se slushaa tvoi piskotnici i toa so pravo.Aleksandar go pravi Makedonec negovoto poteklo.Jas napishav za sledenjeto i vadenjeto dosiea vo vremeto posle SFRJ,vo vremeto na nezavisnosta.Ti razbirash li shto chitash?Vo sredinata na poslednata decenija od 20 vek,a mozhebi i podocna, se ushte sluzhbite rabotea vo udbashki stil,a demek dojde demokratija.I pak ne si go razbral prochitanoto.Aman,pishuvam na makedonski jazik.Jas ne napishav deka takvite preziminja gi ima samo kaj Rusite i Poljacite.A Makedonci vo Makedonija ili od bilo kade,ne se del od “Tatari”,nitu tie se del od Makedoncite.Pri nabrojuvanjeto na slovenskite narodi,pogreshno go nareche i napisha narodot vo drzhavata so glaven grad Sofija za bugarski.Bugari mozhat da bidat samo potomcite na azijskiot bugarski narod,no ne i ovie takanarecheni Bugari koi se Evropejci i pripagjaat na belata rasa.Pogreshno e da se imenuvaat i za Tatari.Duri i tatarskiot narod koj pretezhno zhivee vo Rusija, pogreshno e da se samoimenuva za bugarski zatoa shto i tie nemaat nishto so vistinskiot i orginalen bugarski narod od centralna Azija.Simptomatichno e toa shto pri nabrojuvanjeto na etnichkite grupi vo Makedonija,ne gi spomna Makedoncite.Ne sum iznenaden imajki go vo predvid tvojot stav za makedonstvoto.Shto se odnesuva do Sasite,Ermencite,Keltite,Cherkezite,Madzirite,…shtom se vo Makedonija,tie ne zhiveat samo vo Makedonija,tuku i na celiot Balkan,pa i poshiroko.I tie ne se avtohtoni,tuku tie se doselenici.

 21. Ајван Доктор®

  Да, имаш право. За разлика од тебе абдеритот – јас сум луциден. Ерол ќе се пукне од смеење, засрамен што ти си имал поголем фонд на зборови од него. Детенце, оди првин описмени се, учи, научи да составуваш реченици (најпрвин оние простине), па после пишувај коментари и мудрувај.

 22. nacional-patriot

  Mislish deka si luciden?Onaka kako shto mislish deka si pismen,a ne si svesen kolku si polupismen.Sovetot shto go davash,bash za tebe treba da se odnesuva.Toj sovet treba samiot da si go primenish.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *