Banner
Мое ќоше

Алооо… претседателе, не треси зелени

ivanov

Меѓу големиот број абнормалности кои добија право на граѓанство во Македонија е да се величаат и прикажуваат за храбри луѓето кои целосно го подржуваат режимот. Херојство стана да се бранат јавно високите функционери осомничени за нарушување на човековите права и слободи, за криминал, за корупција и за злосторничко здружување за кроење изборни резултати и уште еден куп кривични дела вклучувајќи го и попречувањето на правдата. Многу храбар подвиг е во Македонија да се протестира јавно за поништување на регуларни избори, за спречување на конституирањето на Собранието и мирно предавање на власта на мнозинството. Ептен е патриотски чинот да се застане зад шака луѓе кои ја узурпирале власта и владеат без никаква контрола.

Меѓутоа, врв на оваа какофонија во која се гуши државата и на која со загриженост гледаат голем број пријатели на Македонија и познати светски државници, политичари, деловни луѓе, јавни личности е однесувањето и јавните настапи на претседателот на државата Ѓорге Иванов. Човекот кој се’ уште се претставува како претседател влезе во филм дека е многу храбар и почна да верува на лагите што му ги сервира Никола Груевски преку медиумската машинерија на ВМРО-ДПМНЕ. Се умислил нашиот претседател дека е вистина што пишуваат апологетите, па верува дека навистина ја спасува татковината. На сите страни почна да тресе зелени. Некни му раскажува на еден странски новинар цртани филмови од политичката, духовната и моралната криза која со години ја тресе Македонија. Нашиот мудар претседател вели знаете се’ беше готово ДУИ и ВМРО-ДПНМНЕ да потпишат договор за коалиција и поделба на власта. Се’ било договорено, меѓу старите партнери, арно ама заѕвонил телефонот. И крај, ништо од бизнисот. Новинарот останал зинат. Одвај изустил кој телефонирал… Ееее кој… кој де… истражувај, ти си новинар ќе дознаеш, му рекол нашиот голем ербап Ѓорге.

Спроведов една мала анкета меѓу познатите македонски новинари дали знаат кој и каде заѕвонил и го расипал договорот меѓу Али Ахмети и Никола Груевски, односно меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ спокојно да си владеат до 2020 година и понатаму ако треба. Еве ги одговорите: моите колеги стопроцентно сите до еден велат дека Америка, односно американскиот амбасадор Бејли му зврцнал на Ахмети и готово договорот пропаднал. Веднаш му се јавив на Бејли и викам ти ли си тој угурсус што ја расипа идилата, а тој без око да му трепне вели да јас сум тој. Аууу… му велам како не ти е срам да се мешаш во изборни коалиции, па тоа е непростлива навреда за една суверена и самостојна држава каква што е Македонија. Срамота, голема брука. Треба веднаш да те протераат. Знае ли за ова претседателот Доналд Трамп.

Да, рече, Трамп знае и ме пофали, а набргу очекувам и претседателот на Македонија господинот Ѓорге Иванов да ме одликува со најголемото државно признание што се доделува на странски амбасадори, поради тој телефонски повик со кој ја спасив Македонија. Чекај, чекај, што зборуваш, човече, како си ја спасил Македонија. Па така, се’ е вистина како што изјавува вашиот претседател. Се’ беше договорено меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ целата тиранска платформа, сите барања на Ахмети беа прифатени, само она знаете за СЈО беше одбиено. Ахмети и Груевски сериозно ја загрозија унитарноста на државата која ние ја гарантиравме со Охридскиот договор. Исто така двете страни договорија дебата за пристап кон федерализација, кантонизација, промена на знамето, химната на државата и за отпочнување на преговори со ЕУ со нужна промена на уставното име на државата. Исто така двојазичноста требаше да се прошири уште повеќе од она што го предвидува Законот од 2008 година што го донесоа Груевски и Ахмети на мала врата. Покрај задолжителното учење на албански јазик на сите граѓани се предвидуваше сите институции на системот да даваат услуги и на албански, на парите да пишува на албански, на службените униформи, насекаде во државата да почне процесот на целосна албанизација. Ние како стратегиски партнери на Македонија не можевме да поминеме преку тоа и лично го алармирав претседателот Доналд Трамп веднаш да преземе мерки пред оваа голема светска опасност. Тој веднаш ми се јави и ми рече да го замолам господин Ахмети веднаш да се откаже од потпишување на договорот.

Кога сето ова го дозна претседателот на Македонија, господинот Ѓорге Иванов, одлучи да ме одликува со орден за заслуги со златен венец. Му велам на Бејли, ти си играш мајтап со мене. Не, вели мртов сериозен… Прочитај ја уште еднаш изјавата на претседателот Ѓорге Иванов и ќе видиш дека се’ било договорено, само мојот телефонски разговор го расипал дилот…

Аман бе, Бејли, па ако ти не си, тогаш кој е. Прашај го, вели, Еди Рама, можеби тој знае. Му се јавувам на Рама, а тој како Бејли веднаш ја прифаќа одговорноста и како од пушка вика, да јас ја спречив тиранската платформа. Ајде оди сега разбери. Тој ја направил, па потоа ја спречил. Така ти е тоа во политиката, вели Рама, јас ја направив, ама ми се јави Меркел и ми вика веднаш да ја урнеш таа платформа. А знаеш ти за мене Меркел е закон. И овој Рама си игра мајтап. Па добро бе, му викам, нема смисла, кој му ѕвонеше на Груевски да го откаже договорот.

Па, човече, Ахмети кој друг. Него му ѕвонеле со денови во ушите 700.000 луѓе да не потпишува ништо со Груевски. Што можел друго да направи или да го откаже договорот, или да си замине за Швајцарија. Трето нема. А што ќе биде со твојата тиранска платформа, му велам дали сега Заев ќе ја спроведува. Вие немате тиранска платформа, имате тиранска влада. Сменете ја владата како што ви ѕвонат и кажуваат 700.000 граѓани и ќе немате тиранска платформа. Кога има демократска власт нема тиранска, ни каква било друга платформа.

(Објавено во Утрински)

Коментирај:

коментари:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *