Banner
Мое ќоше

Башибозук во црни маици

zdruzenija

Граѓаните на Македонија повторно ги плашат оние тркалезни и избричени глави со златни синџири на дебелите вратови и истетовирани раце и нозе со голи женски, со револвер и кама, а под нив капе крв од буквите на испишаната заклетва: слобода или смрт за Македонија. А, сирота Македонија распослана на сало од големиот пивски стомак останува покриена со црна маица. Тоа е прототипот на најновата генерација мирољубиви патриоти, спонтан башибозук, мобилизиран преку лелекот на ВМРО-ДПМНЕ божем за спасување на татковината. Задолжително побарајте лекарска помош ако ве воодушевуваат четите построени за смотра на повик на „манифестот“ во одбрана на врвот на власта осомничена за арамилак и која ја попречува правдата. Во таков случај мора нешто да не е во ред со вашето ментално здравје. Можно е да сте го изгубиле здравиот разум.

Тоа е првична слика која стана веднаш разбирлива со прозивката на четниците и војводите во строј пред телевизиските камери. Се разбира, на секого му е јасно дека спонтаноста на патриотите е голема лага. Но, адресата на духовните водачи и команданти на овие црни чети мора прецизно да се соопштат уште сега бидејќи не е во прашање само уплашеното раководство на ВМРО-ДПМНЕ кое ја изгуби власта на избори и сега мора да се соочи со правдата. Зад оваа гротеска на враќање во 19 и почетокот на 20 век со застрашување на сопствените граѓани покрај осомничениот врв на власта стојат и неколку бесмртни мудреци во Македонската академија на науките, неколку прагматични партиски активисти на универзитетите, портпароли на ВМРО-ДПМНЕ кои во слободно време се занимаваат со професура и со предавања на студентите како да се загине херојски за татковината бранејќи осомничени политичари за грабеж и за осиромашување на граѓаните.

Има тука и неколку литерати постојано дежурни инспиратори за вооружена пресметка со непријателот, меѓу кои и познати писатели и поети, пишувачи на патриотски ремек-дела кои чекаат на министерското биро за потпис државата да ги отпечати собраните дела оти никој не е заинтересиран за таква залудна инвестиција. Во ова друштво има и неколку актери кои знаат прекрасно и ептен сугестивно да одглумат љубов кон татковината удирајќи се до модринки во гради. Во овој хор задолжителен е настапот и на по некој пејач кој го изгубил добриот глас, па сега секој ден ја пее химната на отворена сцена и паѓа во вознес од овации и аплаузи. Ќе претрча во кадарот и по некој сликар и поранешен дипломат загрижени за успешноста на кариерите на своите деца и внуци. Но, во најсрамна улога се неколку медиуми и уредници кои сеат омраза со своите манипулации, лаги и спинови. Тоа се лешинари, воени подбуцнувачи и ловци на вештерки, секој ден измислуваат непријатели и откриваат предавници. Станува збор за корумпирани послушници кои од новинарската професија направија пачавра.

Со оваа патриотска војска која Никола Груевски ја прекрсти во „народ“ одат како логистика еден куп самонабедени интелектуалци кои обожаваат да даваат изјави на телевизиите и по весниците, по интернет-порталите за светскиот заговор на големите сили во спрега со домашните предавници за уништување на Македонија. Ако ги прашате зошто некој од големите сили и нивните странски платеници сакаат да ја нема Македонија, ќе ве гледаат како теле во шарена врата. На такви до зла бога логични прашања никогаш немаат одговор. Како тоа некој може да се сомнева во намерите за уништување на Македонија. Па тоа ни е наследство по раѓање. Таа е нашата прва лекција во животот уште пред да станеме полнолетни, најчесто задоени заедно со мајчиното млеко. Тоа е ужасната измама која прави пустош со децении и векови во свеста на Македонецот за големиот заговор дека сиот западен свет и сите наши соседи сакаат да ја уништат Македонија. А, зошто тоа го сакаат е непристојно да се праша.

Има неколку трагикомични обиди кои постојано се верглаат од нашите големи „мудреци“ и стратези за конспирации, откривачи на најголемите светски тајни да се одговори на овие прашања. Мотивите за уништување на Македонија од големите сили е поради нашето славно минато, нашиот национален идентитет и јазик кои сакаат да ни ги одземат. Ние сме папокот на светот, главна раскрсница на патиштата кои одамна не водат никаде. Ние имаме многу злато, дијаманти, нафта, гас, берилиум, ќумур и студена и бистра вода. Ете затоа треба да бидеме постојано подготвени да не ни го земат најсветото, тоа е нашето славно минато, прекрасната сегашност и фантастичната иднина, библискиот и небесен идентитет.

Духовен татко на таа одбрана на Македонија и на патриотските чети и командант на момците во црни маици е Никола Груевски. Не станува збор за здруженија на загрижени вљубеници во татковината и доброволни спасители на Македонија, туку на паравојска собрана да ги застрашува 700.000 граѓани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми Бошњаци, Власи и други кои одговорноста за политичката криза ја препознаа во ВМРО- ДПМНЕ и нејзината субверзивна активност со узурпација на власта заради спречување на правдата. Со закани на паравојски кои се во содејство на тајната полиција се поништува волјата на гласачите и се оневозможува веќе формираното мнозинство во парламентот да ја управува државата во наредните четири години. Тешко кривично дело за кое еден ден мора да седнат на обвинителна клупа повеќе познати, сторители, но засега недопирливи јавни личности, не само во политиката.

Се оневозможува големата историска шанса грубо кршејќи ги законите и Уставот, новите власти да покажат на дело дека се подготвени за спроведување темелни реформи, за прифаќање на европските критериуми за напредок во евроатланските интеграции и за европеизацијата на Македонија. Стравот е од изгледноста новата влада и парламент навистина да ги ослободи институциите на системот, да ги ослободи контролираните медиуми и судови, да покаже на дело дека не е во прашање ни федерализација, ни кантонизација, ни некакво нарушување на унитарноста, ни кршење на Уставот, ниту промена на името на државата, на химната и на знамето.

Не беше така одамна кога во бившојугословенските простори ги видовме крвавите трагедии кои секогаш почнуваа со појавата на паравојските и параполициските сили во одбрана на татковината. Сите тие беа патриотски бригади формирани од доброволци, од граѓани кои си ја сакаат неизмерно татковината. Тоа беа добри момци кои не напаѓаат никого, но ако некој ги нападне, ја бранат својата чест, достоинството на граѓаните и ја бранат со сите сили загрозената држава од непријателите. Несреќата е во тоа што штом се појават четници, веднаш тука се и усташите, штом се постројат комитите се пребројуваат и балистите, штом ред се редат сејмените, ќе се појават и шумкарите.

Духовните и световните водачи на овие патриотски чети бегаат како муви без глава кога ќе ја изгубат контролата врз нив. Тогаш настапува башибозукот без команда одредувајќи сам кои се јагнињата за колење што им ја матат водата на волците иако пијат вода далеку низводно, под нив. Затоа никого нека не залажува ни Груевски ни ВМРО-ДПМНЕ, не станува збор за никакви граѓански здруженија на патриоти, туку паравојски на ВМРО- ДПМНЕ под команда на Груевски за заплашување на граѓаните кои бараат преку своите избраници во парламентот спроведување на изборните резултати и почитување на Уставот. Голема лага е дека битката за Македонија се води во парламентот. Таму освен блокада на мнозинството, нема ништо друго. Груевски ја води битката против Македонија со закани на партиска војска, со партиски организирани протести, со впрегнување на сите судски инстанции против Специјалното обвинителство со единствена цел попречување на правдата. Го гледате ли оној циркус со Врховниот суд и со новиот претседател кој уште не ја врзал чалмата станал оџа и одработува за својот Господ да го оневозможи СЈО.

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се прочитани. Тие не водат војна за Македонија ниту во парламентот, ниту каде било на друго место. Тие ја узурпираа власта која ја загубија на избори и сега организираат хаос да се спасат од соочување со правдата. Ништо друго. Тоа не може да успее ако има држава и народ.

(Објавено во Утрински)

Коментирај:

коментари:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *