Ориент експрес

Изборот не е Заев или Мицкоски

Се работи за избор помеѓу два различни концепта. Еден кој води кон европеизација на Македонија и друг кој лажно се претставува дека има иста цел. Не треба да се размислува ни минута, оти се гледа ашиќаре, со голо око
Прочитајте повеќе »

Поткрепиме Госп Борисов, поткрепиме сичко

Што му е дозволено на Јупитер, тоа не му е дозволено на волот. Вол ко вол, нема зошто да размислува кога ќе му се јави нашиот Господ. Што им кажа Мицкоски на Борисов, Мицотакис и Ахмети. Драма во три чина. Во главна улога Христијан Мицкоски, Бојко Борисов и Али Ахмети. Споредна улога Ерол Ризаов
Прочитајте повеќе »

Што признаа Заев и Мицкоски

Заев разбра дека членството во НАТО и преговорите со ЕУ не се пресудни за да се добијат изборите. Мицкоски сфати дека само незадоволството поради компромисите со Грција и Бугарија не е доволно
Прочитајте повеќе »

Повторно на патот кон исчезнување

Во ископан гроб спуштаат жив мртовец. Сакаат да ја разапнат Татковината на крстопат и да ја погребат за потоа да докажат дека можат да ја воскреснат. Тоа е таа божја обнова напишана како индулгенција на мафиозите до светците да им се простат сите гревови и злодела направени врз овој кутар народ и земја. Се разбира, Зоран Заев не ќе може да обезбеди 80 пратенички места на изборите на 12 април 2020 година само затоа што не успеа за две ипол години да расчисти со поразениот, дискредитираниот и корумпиран режим на Никола Груевски
Прочитајте повеќе »

Обновата почна со знамињата од Вергина

Вечерта, на 23 октомври, на 126 годишнината од основањето на ВМРО, ја видовме првата обнова на Македонија од проектот на Христијан Мицкоски кога тргнаа вмровските конвои по скопските улици со по две тазе сошиени знамиња со шеснаесеткракото сонце. Обновата на знамињата, беше првиот многу успешен и голем чекор да се разубеди Европа дека не погрешила кога не донесе одлука за отпочнување на преговорите на Македонија. Тие во Европа не можат никогаш да ни наштетат толку, колку што можеме ние самите да упропастиме
Прочитајте повеќе »

Македонија ќе биде членка на ЕУ и НАТО

Треба да се биде малку стрплив по сиве овие години на грешки, да се оладат главите и на власта и на опозицијата во Македонија. Франција нема да ја запре Македонија на патот кон Европа. Успесите што се постигнати во изминатите три години и кои најмногу ја приближија Македонија кон ЕУ и кон НАТО не се избришани, ниту отфрлени, ниту неважечки. Претседателот Емануел Макрон тоа го знае и тоа многу бргу ќе го соопшти кога ќе ги добие гаранциите за почеток на европските реформи. Преговорите на Македодонија со ЕУ и европските реформи ќе течат паралелно и ќе завршат до 2030 година кога Македонија ќе стане редовна членка на реформираната Европска Унија. Кој ќе биде присутен ќе се увери во тоа
Прочитајте повеќе »

Што ќе обновува Мицкоски

Најважната работа пред која сме исправени и која треба да се прифати не само декларативно туку и работно, се успешноста на преговорите со ЕУ и членството во НАТО. Во 35 –те поглавија на Брисел ги има сите наши надежи, стремежи, обнови, изградби и цели кои ги сонуваат со години граѓаните. Најмногу што треба да се обнови е тоа што е расипано од 2006 до 2019 година. Последното гајле е секогаш најголемо. Во македонскиот јазик гајле ми е и не ми е гајле исто значи. Ете тоа плаши најмногу оти тоа е најголемата партија
Прочитајте повеќе »

Заробените умови не останаа во минатото

Македонија, пред најголемата победа 75 години по антифашистичката војна и АСНОМ, повторно е соочена со трулеж кој се храни и „пие од канализацијата на историјата“. Членството во НАТО и во Европската Унија е епохално достигнување чии димензии се толку големи и значајни што ја оправдуваат секоја жртва на тој трнлив пат на кој ќе проголтаме голема горчина додека стасаме во европскотото семејство. Ова е време кога политичките лидери, граѓаните, интелегенцијата, целото општество треба да се мобилизира кон единствената цел: европеизација на Македонија. Трката за власт во наредните години има смисла само ако е насочена кон тоа кој побрзо и поквалитетно ќе ги исполни обврските кои произлегуваат од поглавјата на Брисел
Прочитајте повеќе »

Груевски не се враќа дома

Никола Груевски во шокантното сведоштво на Зоран Верушевски, една од клучните фигури во откривањето на најголемиот скандал со повеќегодишно држење под надзор на илјадници граѓани и јавни личности и следење на нивните комуникации ја виде својата невиност и рехабилитација. Во своето триумфално обрќање до граѓаните на Македонија воскликна ви кажав ли јас дека вистината е како шило, дека сè сечено, лепено и монтирано. Подготовките за триумфално враќање на Груевски требаше веднаш да почнат, со сенародно извинување и молба да ни ги прости гревовите ама една тајна вест ја расипа работата
Прочитајте повеќе »

Мицкоски ќе се извини кога ќе згреши

Што се крие зад изјавата на Мицкоски дека нема за што да се извинува на граѓаните за 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, туку за такво нешто е подготвен само ако згреши како лидер на опозицијата и иден премиер. Дали Мицкоски индиректно го повикува Груевски тој да се извини
Прочитајте повеќе »