Ориент експрес

Византиски игри на Иванов и на Мицкоски

  Ѓорге Иванов, претседателот на државата, и Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, заедно со партискиот врв ги отпочнаа своите активности за попречување на Република Македонија да стане членка на НАТО и на ЕУ. Со византиски игри и со преку ноќ…
Прочитајте повеќе »

Да си здрав и жив господине Карл Билд

„Мислам дека треба силна посветеност од моќните држави на ЕУ и институции за да се стигне до компромис за името. Без тоа, стратегијата на ЕУ за Балканот може да пропадне“. Ова го напиша и обзнани Карл Билд, познат европски политичар, копретседавач на Советот на Европа за надворешна политика и поранешен…
Прочитајте повеќе »

И во Атина марш на срамот

Сѐ што беше разумно во последниот обид да се најде решение меѓу Грција и Македонија е донесено под знак прашалник со митинзите. Жална, многу жална е пораката од Атина до светот, до соседите, до Брисел, до ОН и до сите оние што сакаат и вложуваат со децении напори да се реши неправедно наметнатиот спор кон Македонија.
Прочитајте повеќе »

Поранешна Република Македонија

Националистите во Солун и во Атина го покажуваат грдото лице на грчката демократија. На примитивните популистички митинзи се минира изгледноста да се најде прифатливо решение за иднината на соседот, да стане современа и стабилна европска држава и голем сојузник на Грција. Ако и овој пат победат националистичките и шовинистички струи кои најмногу го посакуваат името Поранешна Република Македонија, не знаат дека новите граници ќе им бидат коска во грлото не само на Македонците, туку и на Грците бидејќи тие ќе бидат единствените губитници од новата карта на Балканот која самите ја цртаат
Прочитајте повеќе »

Будалите немаат рогови

Почитувани партиски лидери, научни авторитети, уставотворци, уставобранители и „искусни реалисти“ оставете го јазикот сега настрана оти отиде државата во неврат. Без главата, не работи ни јазикот. И додека чекаме изгубени во преводот на амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за законот на јазиците, на предлозите на господин Метју Нимиц и на четирите точки на грчката влада кои ги најави министерот Коѕиас, нормален човек не може, а да не се праша - добро бе, дали нормалноста станува сериозен хендикеп во оваа земја или, пак, тоа е толку добро обмислено што можат да го разберат само тие што навреме полуделе
Прочитајте повеќе »

Заев ќе ја голтне жабата

На патот за Европа секоја нова членка на Унијата ќе голтне по една жаба. Непријатно, ама тоа е цената која мора да се плати, напиша одамна колегата Зоран Дограмаџиев. Сојузот со НАТО и членството во ЕУ, заедно со печатот на ОН колку и да изгледа во овој момент апсурдно, всушност се најсилна одбрана на националниот идентитет на македонскиот народ, на стабилноста и на идниот развој на Македонија. И обратно, испуштањето на оваа шанса повикувајќи се на одбраната на идентитетот и на уставното име е најкусиот пат кон исчезнување на Македонија и нејзината поделба
Прочитајте повеќе »

Ципрас и Заев во Давос – почеток што ветува

Првпат гледаме двајца насмеани премиери, на Грција и на Македонија како по три часа дијалог, откако поминаа три децении тешки и мачни разговори на нивните претходници кои не постигнаа ништо значајно освен попречување на евроатланските интеграции на младата соседна држава, праќаат порака до јавноста со ведрина дека е можно да…
Прочитајте повеќе »

Секој што тропа глупости се повикува на „народ“

Искомплексираните Грци протестираат во одбрана на името. Искомплексираните Македонци протестираат во одбрана на македонскиот јазик. За името ќе протестираат подоцна. Нормалните Македонци пијат кафе, купуваат убави партали на распродажба во Солун и одат на риболов во Грција. А, нормалните Грци одат на вечера во казината во Македонија, се забавуваат, играат рулет и блек-џек, на враќање полнат поевтин бензин
Прочитајте повеќе »

Престанете да ги плашите граѓаните

Не треба слепо да се верува на сѐ што нудат големите научни авторитети, особено кога се работи за национални, идентитетски прашања и во врска со нив толкувања на закони и устави, договори, декларации и одлуки. Таа тревога треба да се прима со исто толку резерви и воздржаност колку што не треба да им се верува на политичарите пред избори.
Прочитајте повеќе »

Конкурс за Ќосе

Последен час е кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов во консултации со научните експерти и негови советници да распишат јавен оглас за нов Ќосе што ќе го ликвидира предавникот и непријател број 1 на Македонија , Зоран Заев, и ќе ја заврши работата како што треба, според добрата традиција…
Прочитајте повеќе »